adevis adevis komentáře u knih

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Tahle krásně barevná kniha působí na první pohled jako příjemná oddechovka, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti ukrývá neuvěřitelně silný příběh, který se vám vryje pod kůži a budete na něj ještě dlouho po dočtení myslet.

Yejide žije spokojený život s Akinem, ale doufá v zázrak v podobě těhotenství a dítěte. Především na ní tlačí její tchyně. Bohužel se ji i přes veškeré rituální tance s proroky a modlitby nedaří otěhotnět. Manželova rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu. Yejide je z toho nešťastná a začíná se odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství.

Příběh Yejide a Akina byl pro mě hodně bolestný. Z pozice matky vnímám příběhy o mateřství mnohem intenzivněji a tento se mi nezapomenutelně vryl pod kůži. V knize najedete spoustu těžkých témat od manželství, rozpadu rodiny, neplodnosti a smrti. Víc prozrazovat nemohu. Zkuste knihu sami, nebudete litovat.
Není to úplně lehké čtení, ale věřím, že z knihy budete nadšení stejně jako já. Zvláštní, že vám dost často doporučuji nelehké knihy a zároveň píšu, že budete nadšení.

29.11.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Zahrada není úplně lehké čtení. Kdo zná autorčinu knihu Vrány, může tušit, co čekat.

Pětatřicetiletý Jaroslav Havlát se vrací do domu svého dětství ve chvíli vážného životního zlomu. Jedinou laskavou náručí se mu stává zanedbaná zahrada a práce v ní. Postupně se seznamuje se sousedy a stále víc a víc začíná svému zvláštnímu odcizení přicházet na kloub.
Poznání sebe sama je děsivější, než dřív mohl snad jen tušit.

Dost děsivá anotace. Hodně toho ukrývá. Při čtení ucítíte tajemno. Tu tíživou atmosféru. Doslova na vás dýchne. A v půlce knihy vám dojde, co se děje. O co vlastně celou dobu jde. A bude jen na vás, zda Jaroslava odsoudíte nebo mu porozumíte. A budete zírat. Hodně, hodně zírat. A ten konec, ten vám vezme dech.
Stejně jako kniha Vrány. I když ta pro mě byla ještě o něco bolestivější.

Depka. Zase. Petra Dvořáková určitě moc dobře ví, proč psát tíživé knihy s rozsahem pod 200 stran. Ono to totiž bohatě stačí.
Hodnotím 4/5*, protože Vrány dostaly tehdy plný počet a jak jsem již zmínila, stále vedou.

28.11.2022 4 z 5

Finlay na zabití Finlay na zabití Elle Cosimano

Bláznivá komedie o tom, že opravdový zločin je o poznání komplikovanější než na papíře.

Finlay je uštvaná a rozvedená matka. Autorka detektivek, která postrádá nápady na psaní a životně důležité finance. Většího smolaře než je Finlay dlouho nepotkáte.
Při schůzce s její agentkou se z náhodně odposlechnutého rozhovoru stane velmi lákavá nabídka. Žena od vedlejšího stolu totiž špatně pochopí celý rozhovor a Finlay považuje za nájemnou vražedkyni. Než se hlavní hrdinka knihy stačí vzpamatovat, je až po uši namočená do vyšetřování opravdové vraždy. A rázem přichází skvělá inspirace na novou detektivní knihu.

Zní to zajímavě, že ano? Musím říct, že tahle kniha se mi trefila do noty. Vším. Od humoru, po uspěchané a nedokonalé mateřství. Finlay je prostě skvělá. S ničím se nepáře a kniha mě od začátku do konce bavila. Je to takový humorný thriller. Když budete ke knize přistupovat s nadsázkou, velice a uspokojivě vás pobaví.

Význam obálky je vtipný. Pochopíte hned na začátku :))

28.11.2022 4 z 5

O ostatních nevím nic O ostatních nevím nic Kristina Májová

Tato kniha od mladé, české autorky Kristiny Májové mě nalákala obálkou a především anotací. Co přišlo při čtení a přečtení?

Hlavní hrdinka Alice nás provází knihou od jejího narození, až po dospělost. Je jiná, už jako malé dítě zjišťuje, že o ostatních lidech neví nic. Cítí se osaměle, matka věčně v práci a babičku, která ji hlídá nesnáší. Jediný, s kým si rozumí je On. Hlídá jí, povídá si s ní, plní ji přání. Neplní je hned, některé až za mnoho let. Přání se totiž musí zopakovat přesně 5 647 krát.
V dětství získá tajnou lásku. V dospělosti ale zjišťuje, že to, co si přála jako dítě už nemusí být tak lákavé.

Anotace vypadala zajímavě. Vybavila se mi kniha Soběstačný od Zuzany Dostálové. Tohle mělo ale do Štěpána hodně daleko.
V průběhu čtení jsem často přemýšlela, že knihu odložím. Alice byla opravdu dost problémová, nepříjemná na babičku, až mi ji bylo líto. Když se na knihu koukám teď, s odstupem času, říkám si, zda jsem ji vůbec pochopila. Zda jsem správně pochopila, kdo byl celou dobu On. Znovu se do ni ale rozhodně nepustím.
Hodnotím 2,5/5*

27.11.2022 3 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

V nové knižní sérii od oblíbené autorky humorných a lehce peprných romancí se setkáváme s Chelsea, mladou, nadanou teniskou a Damonem, který je „zazobaný“ a lehce arogantní chlapík. Jednou se tato dvojice náhodně setká a ani jeden z nich netuší, že toto setkání nebude poslední. Po devíti měsících se Chelsea narodí dcera. A pět let poté se Chelsea uchází o pracovní pozici v agentuře, které právě Damon šéfuje. No nezní to jako naprosto dokonalý osud? Dozví se Damon pravdu o svém dítěti?

A víte co? Na tohle jsem čekala a těšila se a hrozně mě to bavilo! Vzpomínala jsem na třešničky. Stará, skvělá Penelope se s tím prostě a jednoduše nemazlila. Hned od začátku až do konce. Jsem opravdu nadšená!

Slyšela jsem, že druhý díl je snad ještě lepší. O to víc se těším. A samozřejmě i na třetí, ten má totiž vyjít už 08. 02. 2023!

24.11.2022 4 z 5

Koukej, bude to oukej Koukej, bude to oukej Michaela Dočkalová

Kniha je sbírkou jedenácti povídek o současných ženách v mezních životních situacích.
Nevěra, nemoc, smrt, nízké sebevědomí. To jsou hlavní náměty povídek, které bych celkově označila jako jednu velkou depku. U čtení jsem měla pocit, že každá povídka nám má ukázat to nejhorší, co lidé dovedou a že nemáme věřit ani nejlepšímu příteli. Jako nejlepší povídku bych označila první a poslední. První mi vehnala slzy do očí a poslední mnou rezonovala ještě dlouho po dočtení.

Kniha se mi líbila, povídky se četly rychle a svižně. A i přes nelehká témata bych ji označila jako oddechovou. Další autorčiny knihy si někdy moc ráda přečtu!

15.11.2022 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Píše se rok 1948 a tisíce řeckých obyvatel opouští občanskou válkou rozdělené Řecko. Do Československa přichází tisíce uprchlíků. Mezi nimi i desetiletá Sotiria, která neumí česky a o svých rodičích nemá žádné zprávy.
Sledujeme Sotiriin život, od dětství, až po stáří. Její životní cestu. Zároveň nám autorka výborným jazykem předkládá rodinnou ságu plnou tajemství a stesku po rodné zemi. Uvidí Sotiria někdy řecké moře?

Především musím vyzdvihnout opravdu excelentně napsané dílo, které se vám i přes nelehké téma bude číst naprosto lehce, svižně a jednoduše. Příběh Sotirie a ostatních mi nejednou pohnul emocemi. Do knihy jsem se zamilovala, po dočtení jsem byla dojatá a srdce se mi rozložilo na hromadu malých kousků.
Doporučuji a budu ji doporučovat dál a dál.
Byla bych moc ráda, kdyby to nebylo mé poslední setkání s autorkou. Snad napíše další knihu.

“Jsou lidmi bez domova. Lidmi, kteří ztratili své životy. Dostali nové domovy, nové životy a musí byt za ně vděčni, i když se jim nežije dobře. Jinou možnost nemají.”

06.11.2022 5 z 5

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Předchozí autorovu knihu Půlnoční knihovna jsem nečetla, ale ničemu to nevadí, protože Kniha útěchy je úplně jiná.
Autor nám poodhaluje kus svého osobního života. Období nejtěžších časů, depresí a úzkostí. Zároveň píše tipy, jak ze špatných dní udělat hezké. Čerpá tedy především z osobních zkušeností, vzpomínek a inspirativních životních příběhů.
Jedinečná kniha, po které je dobré sáhnout, pokud hledáte útěchu nebo potřebujete jen připomenout, že i v tomto uspěchaném světě lze posilovat vnitřní sílu a živit v sobě naději.

„Odpustíte-li sami sobě, svět bude krásnější. Kdo věří, že je špatný, nikdy se nestane dobrým.“
„Trápilo mě, že nezapadám, dokud mi nedošlo, že nezapadám protože nechci.“

V knize najdete spoustu myšlenek, se kterými se můžete ztotožnit. Spoustu příběhů lidí, kteří něco dokázali. Dejte ji šanci, pohladí vás po duši :))

28.10.2022 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Minulý rok se mi dostala do rukou autorčina kniha Zuzanin dech, která mě naprosto paralyzovala a po dočtení jsem na ní ještě nekonečně dlouho myslela. Upřímně je to jedna z mála knih, u kterých nikdy nezapomenu na ten konec... Rozhodla jsem se tedy nakoupit všechny knihy od Katalpy, abych to měla komplet a konečně jsem se dostala k Němcům…

V roce 1987 dorazí do Prahy ze západního Německa poslední balíček. Balíčky odesílala od 40. let pravidelně Klára Rissmanová svému synovi Konradovi. O babičce Kláře se ale u Mahlerových nikdy nemluvilo a po Konradově smrti se jeho dcera rozhodne, že babičku Kláru vypátrá a zjistí vše, o minulosti své rodiny.

Zpočátku jsem se do knihy skvěle začetla a cítila, že to bude výborné čtení. Později ale přišla historická část a k tomu neuvěřitelná hromada postav, že jsem se ani nestačila orientovat. A jakmile se mi podařilo se znovu začíst a ponořit do děje, autorka zase přeskočila úplně jinam. Ve finále to pro mě bylo hodně zmatečné a místy jsem měla chuť knihu odložit, což je mi moc líto.
Cítila jsem z ní vyšší potenciál. Buď jsem to celé nepochopila a byla při čtení naprosto mimo nebo tohle prostě a jednoduše nebylo pro mě. Takže za mě velký zklamání a doufám, že další knihy Jakuby Katalpy, které mám doma v knihovně budou lepší.
2,5/5*

28.10.2022

Její keřík Její keřík Penelope Bloom

Závěrečný díl humorné a lehce peprné série od oblíbené americké autorky Penelope Bloom mě potěšil.

Tentokrát se setkáváme s Nell, mladou a bláznivou umělkyní, která pracuje pro firmu starající se o zahrady. Jednoho dne dorazí k Harrymu, aby mu zastřihla jeho keřík. Úkol zněl jasně, jenže Nell ho „omylem“ zastřihne do tvaru… ehm, určitě víte. Klasický vzorec těchto knih je ten, že Harry je boháč a z jejího výtvoru se díky jeho konexím stane umělecké dílo. A pak začne teprve ta jízda.

Pokud jste se ve čtení Objektů touhy dostali až k této knize, mělo to svůj důvod a knihy vás bavily. Pokud tuto sérii ještě neznáte a stihla vás minout, neodmítejte ji. Všechny knihy jsou nenáročné, protkané humorem a lehkou erotikou. Nesednete si z nich na zadek, ale ani vás neurazí. Po čtení thrillerů a depresivních knih vám tato série sedne jako zadek na hrnec!

Velice oceňuji provázanost postav od prvního do posledního dílu. Pokaždé to bylo milé shledání :) Teď už mi nezbývá nic jiného, než se těšit na další autorčinu sérii, tentokrát s názvem Můj tak trochu komický románek.
Hodnotím 3,5/5*. Třešničky byly nejlepší!

28.10.2022 4 z 5

Planoucí oblaka: Nebe ve tvých barvách Planoucí oblaka: Nebe ve tvých barvách Gabriella Santos de Lima

První díl romantické série Nad oblaky nás seznámí s letuškou Olivií, která sní o studiu matematiky na Oxfordu a pozici letušky bere jako přechodné období svého života. Když potká arogantního pilota Nicka, od základu se ji změní život. Nick je sice arogantní, ale pod svou drsnou fasádou skrývá uměleckou duši. Podlehnou emocím? Dovolí vpustit toho druhého do svého srdce?

Tak dobře, jsem sváteční čtenář romantických knih, proto mi to všechno přišlo hrozně zdlouhavé. Na první pusu jsem čekala asi milion let (ne, to přeháním, hh). Vím, že pomalejší tempo k romantice patří, možná z tohoto důvodu dávám přednost thrillerům, ale…
Sečteno podtrženo. Kniha se mi líbila, prostředí z letecké společnosti bylo něco nového. Postavy mi byly i přes Nickovu aroganci sympatické, i když se oba dost utápěli v minulosti. Nakonec to byla romantika jako blázen a věřím, že si kniha najde své čtenáře.

„Pochopit někoho znamená doopravdy ho vidět, a většina lidí je v tomhle ohledu slepá.“

Hodnotím 3,5/5* asi proto, že jsem nebyla nějak významně uchvácena, ale ani nějak významně zklamaná.
P.S.: Ty barvičky, ta obálka je skvělá a rozhodně na první pohled dokáže skvěle zaujmout.

24.10.2022 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Věděla jsem, že je to malinká kniha plná bolesti, smutku a hromady emocí. Věděla jsem to, ale netušila jsem, že se u knihy rozčílím takovým způsobem, že budu mít hned po 1. kapitole strach, co ještě přijde. Nakonec jsem usoudila, že jsem to „nasrání“ přehnala, že jednání jedné z hlavních postav bylo oprávněné. A co se stalo? Proč jsem cítila vztek? O tom si budete muset přečíst sami.

Axel, dědek plesnivej, Jolana a Cyril, to jsou hlavní postavy. Sousedé, cituji @magda_cte, z „domu zlomených duší“. Každý z nich dostal do vínku od Boha nelehký a především nehezký osud. Axelovi je osm a jeho máma trpí těžkou depresí. Dědek plesnivej se ztrácí v osamělosti a pomatených vzpomínkách. Jolaně bude brzy padesát a nesnáší děti. A Cyril je posedlý čistotou a bez sava by nepřežil. Jednou se všechny tyto těžkosti obyvatel z domu zlomených duší spojí…

…uff, silný příběh. Mám pocit, že všichni potřebovali zachránit a hlavně obejmout, fakt všichni, bez výjimky. Stejně tak i my, čtenáři. Po dočtení si totiž uvědomíte, že nežijete tak špatné životy.

Silný a přitom útlý příběh. Bude vás bolet srdce víc, než u leckterých thrillerů. A pokud si to srdce chcete vědomě ničit jako já, rozhodně si přečtěte Myší díru. Nebudete ani trošku litovat :)

„Jenže když něco chcete nebo si myslíte, že je to tak správné, případně, že s tím či oním stejně nic nenaděláte, najednou se stane něco nečekaného, co obrátí vzhůru nohama veškerá vaše očekávání.“ Amen!

24.10.2022 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Toto bylo mé druhé setkání s Rupi Kaur. Mladou a nadanou indicko-kanadskou spisovatelkou, ilustrátorkou a především básnířkou. Věděla jsem, že po lásce ke sbírce moderní poezie od Atticuse bude další kniha od Rupi Kaur sázka na jistotu.

Záležitost na půl hodinu. Když se nad básněmi pozastavíte a popřemýšlíte, tak na hodinu. A i když se budu opakovat, tyhle knihy prostě miluju. Každý si v tom totiž najdeme to své.
V některých textech jsem se našla. Označila je. Později se k nim vrátím. A opět se v nich uvidím. Přitom jde doslova o pár řádků… a jak dokáží pohnout se srdcem.

Jednu stránku si zase dovolím vypsat.

„tvé jméno znamená
to nejlepší i to nejhorší v jakékoli řeči
buď mě rozzáří nebo
bude dlouhou dobu bolet“

19.10.2022 4 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Na tuto nádherně vypadající knihu jsem si brousila zuby hned, jak spatřila světlo světa.

Stěžejní událost celé knihy je podivná sešlost, při které se místní oddávají pavím hodům a zároveň oživuje dávné démony a rodinná tajemství. Jak žít a přežít, když kolem bouří historie.
Dramatické osudy první poloviny 20. století nás zavedou do jelenské vsi, divočiny, ale zároveň i do krásné vily po Němcích v Trutnově nebo do luxusního hotelu ve válkou zmítaném Trenčíně.

Tato kniha pro mě byla překvapením. Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit, že ji budu číst s takovou lehkostí i přesto, že některé části byly hodně těžké, troufám si říct, že až brutální. Osudy některých hlavních postav byly bolestné. Nejednou se v knize setkáte s tím, že budete cítit mráz po zádech. A po přečtení na ty děsuplné pasáže už nikdy nezapomenete…
Autorův styl psaní mi sedl nejspíš proto, že jsem na těžkosti a složitosti v textu zvyklá. Metafory a personifikace naprosto zbožňuji. Pro nenáročné čtenáře by jazyk textu mohl být oříšek.

Knihu obohatily ilustrace kreativní ilustrátorky a grafičky Sabiny Chalupové. A já jsem nyní přesvědčená, že zanedlouho sáhnu po starší knize od Jana Štiftera - Sběratel sněhu.

30.09.2022 4 z 5

Sto roků Lenni a Margot Sto roků Lenni a Margot Marianne Cronin

Tato nádherně barevná a milá kniha mě zaujala svým hřbetem. V lednu jsem bloumala v knihkupectví okolo polic se světovou literaturou a hledala poklady z nakladatelství HOST. Neváhala jsem a knihu si nadšeně odnesla k pokladně.

Po lákající obálce vás zaujme i samotná anotace. Příběh sedmnáctileté Lenni a třiaosmdesátileté Margot pro vás bude pohlazení po duši. Jejich náhodné setkání v nemocnici na oddělení pro nevyléčitelně nemocné je snad osudem. Lenni si nikdy nerozuměla se svými vrstevníky a s o tolik starší Margot je všechno najednou tak jednoduché. Brzy si obě uvědomí, že dohromady prožily už sto let a rozhodnou se, že namalují sto obrazů, které budou představovat sto roků jejich životů. Lenni a Margot malují a navzájem si vyprávějí příběhy a zážitky, které je přivedly až na nemocniční oddělení.

Od samého začátku čtení jsem věděla, že to bude milá kniha. Vyprávění obou hlavních postav bylo překrásné, zlehčování těžkých okamžiků jejich života malinko úsměvné. Jsem moc ráda, že mi zrovna tento příběh přišel pod ruku. Mrzí mě, že kniha není moc vidět a tímto bych vám ji chtěla doporučit. Myslím, že po seznámení s nevyléčitelně nemocnou, mladou Lenni třeba přehodnotíte své životy :)

„Myslím, že totéž platí i o umírání. Nemůžeme vědět, proč umíráš, tak jako ani nevíme, proč žiješ. Život i smrt jsou naprostou záhadou a člověk nepozná ani jedno, dokud neprožije obojí.“

Hodnotím 4/5* a děkuji, že jsem se s Lenni a Margot měla tu čest seznámit.

30.09.2022 4 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Světový román, který byl hned po vydání všude. Prezentován jako naprostá bomba. Bohužel podle mého to zas taková bomba nebyla.
A o čem kniha je?

Chvíli předtím, než Owen Michaels zmizí, zanechá své manželce Hannah poslední zprávu: OCHRAŇ JI. Na mysli má svou dospívající dceru Bailey, která v dětství tragicky přišla o matku. S Hannah nechce mít nic společného a jako svou „náhradní matku“ ji odmítá. Hannah záhy zjišťuje, že Owen není tím, za koho se celé léta vydával a že Bailey je možná klíčem k odhalení jeho pravé identity. Společně se vydávají na cestu za pravdou a brzy si uvědomí, že jejich životy už nikdy nebudou jako dřív…

Do knihy jsem se pouštěla s nadšením. Ano, bylo to poutavé a nutilo mě číst dál, protože jsem si pořád říkala, proč Owen zmizel? Co za jeho zmizením stálo? Co je vlastně zač? Styl a jazyk díla byl jednoduchý, ničím neobvyklý. Po odhalení zápletky jsem si říkala, zda přijde ještě nějaké překvapení, ale bohužel se nic takového nekonalo.
Filmovému zpracování knihy dám šanci, možná bude lepší, než to knižní.

Pár myšlenek jsem si ale označila a tahle je jednou z nich: „Bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat, pokud jsme dost silní, přijmeme ho. Neodpustíme, aby to, co je na tom člověku špatné, zastínilo to dobré v něm.”
Hodnotím 3,5/5*

26.09.2022 4 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

V tomto debutujícím thrilleru americké autorky Amy Suiter Clarke jsem se setkala s námětem, který mě překvapil a lákal, protože je originální. Není to klasický thriller, na který jsme zvyklé.

Kniha je psaná převážně ve formě podcastů, které nahrává hlavní postava Elle Castillová. V podcastech Odložená spravedlnost se věnuje starým kriminálním případům a na začátku knihy otevírá ten, který ji zajímá nejvíc: případ Odpočítávače, jenž před zhruba dvaceti lety unesl a následně brutálně zabil vždy trojici dívek, každá z nich byla o rok mladší než ta předchozí. U jedenácté oběti - jedenáctileté dívky se řetězec přerušil. Policie se domnívá, že Odpočítávač zemřel, ale Elle tomu nevěří a pouští se do pátrání. Náhle zmizí jedenáctiletá dívka.

Odpočítávač je opravdu originální thriller a zaujme vás především anotací a formou, jakým je napsán. To může být bohužel všechno. Pro spoustu čtenářů je příběh zdlouhavý a knihu odloží. Já jsem dočetla a nebylo to zas tak špatné. Život Elle skrýval spoustu věcí, které mě překvapily a absolutně jsem je nečekala. Před čtením musíte počítat s tím, že to není zas tak svižné čtení, ale vydržte, budete překvapení.
Hodnotím 3,5/5*

26.09.2022 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

První setkání s oblíbenou českou spisovatelkou Markétou Lukáškovou dopadlo na výbornou a já věřím, že toto rozhodně nebude má poslední přečtená kniha :))

Nečetla jsem anotaci, takže jsem nevěděla, do čeho jdu a musím říct, že po předchozí knize (Dlouhý krok do tmy) to bylo opravdu svěží, lehké čtení, které mě okamžitě vtáhlo a nepustilo.

Hlavní postava Ema je jiná než ostatní. Ema má problém s emocemi. Nemá kamarády, jen jednoho nejlepšího, který si nedokáže přiznat, kam ho srdce táhne.
Ema se zamiluje. Poprvé. Emy rodiče se rozvedli, když ji bylo osm. Ema neví, proč láska mezi rodiči skončila. Nyní je ji osmnáct a rozhodne se analyzovat lásku pomocí průzkumu, který by ji mohl pomoci s pochopením emocí. Proto se ptá svých blízkých, co pro ně znamená láska. Kdy se zamilovali a jakým okamžikem pro ně láska skončila. Zároveň do průzkumu zahrne svou první lásku Adama, se kterým objevuje emoce, které doposud nepoznala.

Budete nadšení. Budete si vypisovat řádky na papír, protože si je budete chtít zapamatovat. Jako já. Občas vám bude připadat, že jste Ema. Protože Ema má ve skutečnosti velké srdce.

„Kéž by si tak lidi uměli naložit ve vlastním životě stejně, jako nakládají svým nejbližším.“

15.09.2022 5 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Historický krimi román, napsaný na motivy skutečných událostí z roku 1918, kdy Rakousko-Uhersko ohlásilo po nekonečných čtyřech letech války kapitulaci. Zatímco v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Tento případ dostane na starost závodčí Jindřich Kalich, který společnými silami s textilačkou Annou Malíkovou pátrají po tom, kdo nevinnou dívku zavraždil.
Tyto dvě hlavní postavy jsem si oblíbila, některé části byly vtipné i přes situaci, která se v knize řešila.

V knize naleznete skvělou krimi linku, která mě zaujala, bavila a potřebovala jsem vědět, kdo za vraždou stojí. Na druhou stranu politická linka a stránky plné jmen, měst a politických žvástů mě absolutně nebavily. Nejednou jsem měla chuť knihu odložit, ale… po dočtení jsem si nalila za odměnu sklenku prosecca :))), protože a jelikož je to má první přečtená kniha s označením „historická krimi“. Musím být upřímná, protože jsem opravdu nečekala, že knihu dočtu. Říkala jsem si, že pokud ji dočtu, přečtu už naprosto všechno. Navíc mě motivovaly lepíky od holek, které knihu v rámci hromadné štafety dočetly přede mnou.

Nejsem fanoušek knih s politickoválečnou tematikou. Takže za mě bohužel ne. I když krimi linka to zachránila a za tu si kniha vysloužila 2,5*/5*.
Věřím ale, že i toto dílo nalezne své čtenáře, kteří z něj budou nadšení.

15.09.2022 2 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Policejní potápěčka Sloan při náhodném nálezu objeví pod vodou dodávku, která ukrývá ve svých útrobách čtyři mrtvá těla. Po ohledání je zjištěno, že oběti zmizeli před třiceti lety, po návštěvě rockového koncertu. Úřady tento případ uzavřeli s tím, že šlo o tragickou nehodu, ale Sloan je přesvědčená, že se stali obětí vraždy. Zároveň zjistí, že důkazy spojují případ s dosud neobjasněnými pohřešovanými lidmi po celé Floridě.

Děj je psaný opět poutavě a nedovolí vám přestat číst. Vyšetřování probíhalo dokonale a Sloan společně s jejím týmem mi jsou sympatičtí. Ke konci jsem knihu nedokázala odložit, protože jsem potřebovala vědět, jak to celé dopadne. Těším se na další díl.

31.08.2022 4 z 5