adela2316 adela2316 komentáře u knih

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Včera, po přečtení knihy, jsem si přečetla téměř všechny komentáře zde. A měla jsem to udělat hned v pocatku, protože tím pádem bych celou knihu tolik nepřemýšlela, jak je možné, že se některé postavy neznají, ačkoli v prvním díle se potkaly, žádná zmínka o Theodorovi, Dunja a Sleizner apod. Takze teď už konečně vím, jak je to s posloupností dílů.
Docela se mi protivily některé postavy, chování Fabiana hlavně na konci, i když celou knihu mě dost štval, Dunja a její naprosto nepochopitelne chování ( jakože cela zakrvacena si nezavolam sanitku, ale pojedu radši domů do vany, a její chování ke kolegům- radši si nechám všechno líbit a nic neřeknu na vysvětlenou).
Malin a Niva, to byly postavy, které se mi zamlouvaly, i když Malin a její chytání vrahů v sedmém měsíci těhotenství, no...:-)
Jak už tu bylo několikrát zminovano, některé pasáže byly hodně pritazene za vlasy- pachatelka se sama pripouta k lůžku tak věrohodně, ze si policisté nevšimnou, že to není oběť, ale pachatel.
Celkově je kniha velice napinava! Čte se jedním dechem, suprove krátké kapitoly. Kvůli nesrovnalostem dávám o hvězdu míň. Sérii určitě doctu ze zvedavosti :-)

21.05.2020 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Knihu jsem přečetla asi ve čtyřech dnech, bylo to děsně napínavé! Dokonce jsem měla i nemilé sny :-) hlavní postavy se mi líbily, dokonce i nizozemský vyšetřovatel, který byl popisován jako nesnesitelný a všichni ho nesnaseli, mi byl sympatický a v hloubi duše jsem věřila, že je to správný chlap.
PS: co mě trochu matlo, tak to byly některé jakoby překlepy ve větách, které nedavaly smysl. Tyto věty jsem třeba četla několikrát a stejně jsem zjistila, že to v kontextu vůbec nedává smysl. To jsem pak měla pocit, že mi něco uniká. Ale dalo se mnohdy uhodnout, co tím bylo myšleno.
Jinak celkove hodnocení určitě plný počet hvězd a budu doporučovat:-)

24.04.2020 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Ještě tak v půlce knihy jsem si říkala, že moje hodnocení nebude až tak vysoké, protože mi trvalo dlouho se knihou prokousat, měla jsem zmatek v postavách, musela jsem se i vracet. Dokonce jsem i pochybovala, ackoli jsem realitu znala, jestli v tomto příběhu agent A54 je skutečně Paul Thummel, nějak mi to neštymovalo:-)
Ale! Nakonec jsem opravdu mile překvapená a hodnocení dávám nejvyšší!
Události, které jsou v knize zminovany, jsou opravdu depresivní a i to tak na mě působilo. Fandila jsem Kubcovi a Barbare, i když je mi jasné, že by ve skutečnosti jejich příběh zřejmě dobře nedopadl.
Libilo se mi, že se v knize střídaji pasáže
,,obyčejných,, lidi a lidí, kteří přímo rozhodovali o světových dějinách, a pritom to byli taky jenom lidi. Je to jak nakouknout jim do hlavy, být přímo u toho.
Kdysi dávno jsem četla od autora Dva proti Říši, která se mi moc líbila, a tak jsem nezavahala, když jsem objevila tuto knihu, si ji hnedle pořídit.

10.06.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

V poslední době jsem knihami tohoto typu tak prehlcena (ale záměrně), že z této nejsem bohužel nijak výrazně nadšená, ale i přesto se mi líbila. Příběh byl zajímavý a velice mi vyhovuje styl krátkých kapitol.

22.05.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Opět velice napínavé, odolala jsem pokušení podívat se na konec knihy, jak to dopadne :-D
To moje napětí u každé další oběti, jestli tentokrát to vyjde a stihnou ji zachránit, to bylo na infarkt. Sagy mi bylo líto, když sama čelila obvinění z oněch vražd, jak se to dokáže v mžiku změnit, najednou je z vysetrovatele obviněný.
Joona jako vždy velký sympatak.

27.04.2023 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Kdysi dávno jsem knihu četla na doporučení kamarádky a pamatuji si, jaké překvapení to pro mě bylo, když jsem došla na konec.
Ted jsem knihu znovu oprášila jako letní čtení a bavila mě opět. Tento humor asi nikdy nezklame. Z toho příběhu na mě úplně sálá pozitivita a radost.
Mám v knihovně dva výtisky, chtěla jsem doma mít ten se zelenou obálkou s krásnými černými obrázky. Ten jsem sháněla po antikvariátech, až se poštěstilo.

18.08.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Z knihy jsem nadšená, příběh se mi líbil velice. Líbilo se mi, jak je příběh protkan hudbou, hudebními tematy či motivem. Aleš mi byl sympatický, vlastně se mi líbily asi všechny postavy. Byla jsem děsně zvědavá, jak to dopadne, a když jsem docetla, tak mě zaplavil smutek, že už je konec tak úžasného příběhu. Samotný konec knihy mě velice pobavil a rozveselil :-)
Chvílemi mi přišlo, jak kdyby Aleš zažíval celý život s holkama jen děs a utrpení, ale ono to tak bylo vlastně pojato.
Rekla bych, ze to je napsáno typicky hartlovsky a myslím, že kniha přesně zapadá mezi jeho ostatní romány.

28.02.2022 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Kniha se mi líbila, byla ctiva. Pasáže o pachateli me trochu nudily (popisy jeho soustředění, minulost...), ale jinak celkově dojem dobry.
Možný SPOILER: zajimavy byl ten posun, kdy z absolutní beznaděje za autem příběh dopadl tak, jak dopadl :-)

26.02.2021 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Do knihy jsem se zacetla okamžitě a celou dobu pro mě byla velice napinava, ačkoli jsem moc nechapala, o co přesně tam jde, nebo respektive jak to spolu všechno souvisí, to jsem vůbec netušila. Ačkoli mi Mia nebyla v předchozích dílech příliš sympaticka, teď to napravila a měla jsem z ní radost.
Občas jsem se musela vracet a hledat v knize nějaké detaily, třeba nějaké jméno, které bylo zmíněno někdy v průběhu a pak za dlouho znovu apod.
Co mě ovšem zklamalo velice a kvůli tomu nedávám plný počet hvězd, je konec! Naprosto zrychlený, vůbec jsem nechapala, jak přišli na vraha (myslím teď ostatní kolegové, ne Mia), prostě trochu odflakle, nedotáhlé, mohlo to být více rozepsano a vysvětleno ( např. Žena v ksiltovce a vojak- tyto postavy jsou pro mě stále záhadou....)

30.07.2020 4 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Knihou jsem se ze začátku nemohla vůbec prokousat, v poslední době jsem četla víceméně detektivky nebo knihy, které mě vždy hned vtahly do děje. Zde to trvalo trochu déle.
Četla jsem tu v některém komentáři, že ctenarku moc nezaujaly pasáže o divadle, musím říct, že mě to občas dost rozhodilo a na některé části týkající se divadelních her jsem se musela hodně soustředit, abych se zorientovala, kdo koho hraje apod :-D takže na jednu stranu se člověk zase něco dozví, ale stojí ho to hodně sil , ha ha.
Pasáž o AIDS mě nicméně vtahla do děje asi nejvíc.
Tato kniha byla po dlouhatanske době můj další Irving, kdysi dávno jsem četla Garpa, Mostarnu a Imaginární přítelkyni, takže už jsem jeho styl pozapomněla, každopádně i když nedávám plný počet, těším se na další knihy, které mám doma, a sice Owena Meanyho a Rok vdovou.

02.07.2020 4 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Na knihu jsem se velmi těšila, protože mě p. Štifter svým psaním skutečně nadchnul.
Zda se mi, že jsem knihu četla asi příliš dlouho, ne že by mě nebavila. A tím pádem jsem se trochu ztrácela v postavách, v kapitole o Vlastine, která je někde v druhé půlce, jsem se musela vrátit, protože jsem absolutne nevěděla, kdo je Vlastina. A i tak si nejsem úplně jistá, jestli mi něco neuniklo.
Velice mi vyhovuje autorův styl psaní, srdce plesa při čtení tak krásného textu.
Vtipné je, že mi celkem dlouho nedochazelo, že to Jelení, o kterém je řeč, je Horní Jelení u Jaroslavi, kde nyní žije můj blízký příbuzný.
Trochu mě překvapil konec, ale to u knih pana Štiftera je celkem normální.
Nakonec přeci jen dávám 5 hvězd, i když jsem zpočátku váhala.

02.12.2023 5 z 5

Sudetská otázka je podle mě pořád velice žhavé téma. Příběhy, které se odehrávaly v knize, byly tak živé, mnohdy smutné, někdy radostné, Čech nebo Němec, zpočátku to bylo jedno, všichni byli sousedi, mluvili na sebe česky, německy, českoněmecky.
Kniha mě velmi bavila, velice mi vyhovuje systém krátkých kapitol. Určitě bych doporučila knihu přečíst, moc se mi líbila.

07.11.2023 5 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Tolik dobrodružství v jedné knize! Těším se na večerní čtení snad ještě více než děti. Chodím do knihovny s jasným cílem- vrátit se aspoň s jednou knihou od pana Čecha.
O zahradě je krásná, i když trochu sentimentální kniha, plná nádherných ilustrací rozvíjejících nejen dětskou fantazii.

08.10.2023 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Moc nevím, jak knihu hodnotit. Kdysi jsem viděla pidi kousek filmu, zrovna podle mě dost podstatnou scénu, takže jsem tušila, že to asi nebude tak přímočaré, jak se zdá. Tudíž jsem si knihu asi dostatečně nevychutnala, jak kdybych nevěděla o knize (filmu) nic.
Příběh je zajímavý, udivuje mě, jak se dokáže dav chovat, když věc vidí svýma očima jako jasnou, takhle to přece musí být. Říkám si, jestli by Nicka takto snadno předem odsoudili i v reálu.

19.06.2023 4 z 5

Myši patří do nebe Myši patří do nebe Iva Procházková

Kniha byla zajímavá, určitě to byl pěkný příběh týkající se přímo smrti. Zpočátku to bylo hodně dojemné, pak už byl příběh veselejší. Moc se mi líbilo, jaký krásný vztah měl Bělobřich se Šupito. Konec jsem trošku tušila.

10.06.2023 5 z 5

Pohádky z jedné i druhé nádrže Pohádky z jedné i druhé nádrže Petr Čepek

Tak tohle byla pecka. Musím říct, že tato kniha musí bavit rodiče stejně jako děti, ne- li víc. Příběhy byly vtipné, postavy skvělé - jako Bubureš??? Toho už se nezbavím a nikdy už mu neřeknu jinak :-D Velorex Vašátko, Audina Mondeová, no jeden skvost vedle druhého. A samozřejmě skvělé ilustrace! Určitě bych se s dětmi (2 a 4 roky) ke knize jednou ráda vrátila, až i ony budou zcela chápat jednotlivé vtipy a narážky. ;-)

11.04.2023 5 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Moc pěkná kniha, zábavná, i poučná. A opět velice krasne ilustrace.

05.02.2023 5 z 5

Ať žijí auta! – Pohádky z Brzdína Ať žijí auta! – Pohádky z Brzdína Petr Čepek

Musím říct, že tato kniha je u nás topovka. Četli jsme už asi 3x. Synovi se líbí moc jak příběhy, tak ilustrace- nejvíce šroťák:-)

30.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Nechci říkat, že je kniha úplně špatná. Téma a historická doba je velice zajímavá a právě na to jsem se těšila. Jenže už od počátku mě prostě šíleně vytacela postava samotné Eugenie. Ona je celou dobu ta ,,chudinka,, ,která se musela vdát a mít děti, ona neměla svobodnou vůli, byla utlacovana, takže nakonec se jako osvobodila až tím, že její muž umřel při náletu? Takže jupí? Přišlo mi, že snad ani neměla moc ráda svoje vlastní děti. Po osvobození si zacne s vojákem, láska jako trám, a za měsíc si vezme uplne někoho jiného? A její teticka Vilma, která mi zpočátku byla sympatická, ji ale ve všem rozumí a podporuje.
Celkově se mi kniha moc dobře nečetla, asi se mi úplně nelíbí styl autorky. Řekla bych, ze mi to přišlo dost náročné čtení svým způsobem a musela jsem se hodně soustředit při popisování pocitů hlavní postavy, jejího okolí a tak obecně. Mam v knihovně ještě Podbrdske ženy, ale jsem momentálně trochu na vazkach, zda se do ni pouštět.
PS: možná jsem si mohla dělat čárky, kdykoli se v knize objevila skutečnost, že káva je hořká, a že Eugenii buší srdce v hrudníku. Asi by to bylo zajímavé číslo.

14.05.2021 3 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Ze začátku jsem měla trochu problém s tím, kdo je kdo, i kvůli časovým rovinám. Byly tam pasáže, ze kterých mi bylo smutno, obecně to byla smutná kniha. Ale i tak se mi velice líbila a byla jsem opravdu napnuta.

05.04.2020 5 z 5