adbrko adbrko komentáře u knih

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Wow. Po několika kapitolách to vypadalo na suché předávání mravokárnosti. A pak začal mluvit o sobě, prostě to nakonec mělo říz! Tím si u mě vyžehlil to, že někdy mi připadal až moc demotivující.

10.10.2017 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Ta spontánnost Božího chování mě natolik bavila, až se Chatrč stala jednou z mála knih, u které jsem se nahlas smála.

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Tak tohle byl emoční životabudič. Emoce v konzervě. A až nebudu vědět, co se sebou, nahlédnu a jistě mě do života něco napadne. Hodněkrát mě donutila se smát. Jen se nesmí číst najednou, to je moc horská dráha a v polovině mi připadala trošku jednotvárná.

18.06.2023 4 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Tolik krásných motivů v příběhu o samotě, odpuštění a Bohu mě uchvátilo.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Audio ušlo, kniha krásná (a krátká).

28.04.2018 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Líbilo se mi, že vedle tolika emoce ždímajících románů je tento slušný, klidný, úsměvný a navíc se odehrává v českých poměrech.

09.12.2017 4 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Moc se mi líbilo grafické zpracování knihy, že se nešetřilo obrázky, obálka super, záložka. Dobře se čte. Téma cenné, příběhy se opravdu lišily podle generace, krom osobních příběhů i kapitolka o pronásledování za komunismu. Kdovíjak silně se mnou ale kniha nepohla. Spíš jde o popisy životních příběhů nežli předání takové té typické radostnosti sester, ta tam chvílemi jen problýskne.

12.03.2024 3 z 5

Bible - Slovo na cestu Bible - Slovo na cestu neznámý - neuveden

Mám moc hezkou vazbu, takže mi dělá radost. Ale...
Zaprvé chybí kontakt na jakéhokoliv překladatele. Chci jména, u překladu Písma chci transparentnost!
Zadruhé chybí látkové záložky, to je u Bible skoro samozřejmost.
Zatřetí zoufale chybí pořádné korektury, chyb v interpunkci je tam habaděj.

03.10.2023

Povídky z jedné a druhé kapsy Povídky z jedné a druhé kapsy Karel Čapek

Kdo by to byl čekal, že někdo takový napíše něco tak čtivého a docela milého?

28.04.2018 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Možná mu někdy dám třetí hvězdičku za humor a jazyk, ale ono je to prostě hrozně ošklivé :/ K maturitě nám byla Proměna předepsána, tak naštěstí je krátká.

28.04.2018 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Na nobelistu mě zklamal. Omlouvá ho to, že jsem před tím četla Hemingwaye. Ale čte se to hrozně rychle, tak to je dobrý.

28.04.2018 2 z 5

Balada z hadrů Balada z hadrů Jan Werich

Současně se čtením jsem sledovala divadlo, takhle to doporučuji. Bylo totiž vidět, co všechno Werich zaimprovizoval. Maturantská poznámka: dá se to za večer.

28.04.2018 5 z 5

S nikým nechodím a nejsem cvok S nikým nechodím a nejsem cvok Joshua Harris

Kladně hodnotím pozitivní pohled na svobodný stav, inspirující byly pasáže typu óda na čistotu. Jinak mi připadá, že knize chybí laskavost a působí přísně, což přičítám autorově nízkému věku. Pokud nebudeme pamatovat na to, že autor kritizuje hlavně bezhlavé chození, bude kniha znít extremisticky, a zapomene se na to snadno, protože autor běžně používá výraz chození na místech, kde by se hodilo nazvat stav spíš bezohledným balením.

25.08.2023 3 z 5

Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé Radek Tichý

Oceňuji: existenci příručky, formát, velikost, čtivost, působí občerstvujícím dojmem i na jen tak čtení.
Neoceňuji: občasný podle mě sporný výklad/drobný protimluv. Nedozvěděla jsem se, co je obětní průvod, a chybí mi nějaký stručný přehled (třeba i s poznámkou, zda se stojí/sedí/klečí).

12.04.2023 4 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Těžké, dlouhé, pro mě nepojatelné. Přitom dobré, uzemňující, značně výchovné a od čtvrté části už i příjemný literární zážitek. Až na některá patetická místa a duplikované části co do obsahu těch částí.

31.05.2022 4 z 5

Lži o Bohu, ktorým sme uverili Lži o Bohu, ktorým sme uverili Wm. Paul Young (p)

Velmi se mi líbily některé kapitoly. Ty mi připadaly jako přínosné a vhodné pro to, aby se dostaly k veřejnosti a pomohly lidem.

Nelíbila se mi ale teologie v kapitole "Smrt je silnější než Bůh" nebo "Musíš být spasen", která byla ještě podpořena závěrečnou katénou, která vytahuje z Bible jen ty verše, které mluví o tom, že Bůh si přeje, aby všichni byli zachráněni, ale není vyvážena verši o tom, že existuje i možnost, aby někdo zachráněn nebyl. V těchto kapitolách bylo dle mého úsudku i několik logických omylů a jejich obsah nebyl navíc podpořen ani žádnou osobní zkušeností autora ani zkušeností jiných.

15.05.2021 3 z 5

V náruči světla V náruči světla Betty J. Eadie

Mentálně náročný, protože dává do smysluplných souvislosí spoustu velkých a neznámých věcí. Takovej level jsem viděla mezi autory křesťanských (a spol.) knih zatím poprvé. Docela poklad.

28.01.2019 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Zanechalo to něco nepříjemného a bylo to rozvláčné. Pouští a pralesem mám rozhodně raději.

28.04.2018

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Vcelku dobře se to četlo, ale něco jako by mi bylo na způsobu podání nebo možná na autorovi samotném nesympatické. Někdo sedne, někdo ne, ale s tím se nedá nic dělat.

09.05.2016 3 z 5

Naši ptáci Naši ptáci Lea Smrčková

Tak krásné ilustrace v přehledném atlasu mě myslím přivedly k ptákům.