Adam84 Adam84 komentáře u knih

Darwinovská levice Darwinovská levice Peter Singer

Kniha pro svůj rozsah (dle mého) nemá ambice přímo nastolit nové levicové paradigma (i když tak zprvu může působit), ale spíše nabízí celou řadu relevantních témat, vhodných pro vstup do debaty o novém paradigmatu levicového myšlení, kde by mohly být zastaralé utopické ideály nahrazeny novým realistickým pohledem, vykládaným prostřednictvím Darwinovy evoluční teorie. A jako taková je opravdu podnětná.

05.10.2023 4 z 5

O přistěhovalectví a uprchlících O přistěhovalectví a uprchlících Michael Dummett

Přesto, že jde o knihu již staršího data, vhodné podněty k úvahám o současném stavu přistehovalectví, jsem si v ní přeci jen našel.

Když jen vypíchnu, zajímavý je dle mého autorův princip otevřených hranic, který vychází z přijaté metodologie, jež neklade důkazní břemeno na přistěhovalce, který chce do země vstoupit, ale na stát, který ho chce odmítnout.

Z autorova textu, je patrný jeho celoživotní boj proti rasismu, který i po víc jak dvaceti letech od vydání knihy, neztrácí (v otázce přistěhovalectví) na potřebnosti.

15.08.2023 4 z 5

Šum: O chybách v lidském úsudku Šum: O chybách v lidském úsudku Cass R. Sunstein

Kdekoliv existuje úsudek, tam je i šum. To by ještě nebyla tak překvapující informace, ale to, že je ho takové množství, už ano.

Téma autoři podávají vyčerpávajícím způsobem, člověk si z knihy může odnést mnoho užitečného, ale vše má své meze a se zaváděním opatření proti šumu, bych zacházel opatrně, obzvláště s krajním případem zavádění pravidel a algoritmů (ze zkušenosti vím, že lidská důstojnost v tomhle případě často trpí nejvíce a následná nevole při dodržování pravidel, bývá někdy snad i namístě).
Takže stále existuje celá řada případů, kdy není nad profesionální úsudek a nejlepší použití pravidel a algoritmů, je jejich nepoužití (v souvislosti s tímto tvrzením bych chtěl odkázat na knihu Tyranie metrik, která se problému věnuje podrobněji).

Doporučing: přečíst (pokud možno paralelně s touto knihou) knihu Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti, z které - v kontextu s Kahnemanovým výzkumem - pro mě vyplynuli až teď nové závěry.

07.06.2023 4 z 5

Velké hledání Velké hledání Robert Jordan (p)

Kolo času se v mém případě opět pootočilo a musím říct, že nebylo špatné být zase poblíž ta'veren.

Perspektivou oka devadesátkových fantasy, drobné vady opět odpuštěny. Největší obavy byly z přibývajícího množství postav, ale Jordan - až na jednu výjimku (Seléné, která mi přišla prostě protivná) - dokázal všechny postavy do příběhu umně zapracovat.

Zvědavý jsem na případný vývoj konceptu světa snů (prchavé reality, který slouží převážně k získávání informací, či předvídání možného vývoje událostí), který se v tomto díle objevil.

Takže je na co se těšit a brzy s dalším dílem kolo času opět roztočit.

31.05.2023 4 z 5

Kosmické rozhovory - Dialogy o povaze vesmíru a hledání skutečnosti Kosmické rozhovory - Dialogy o povaze vesmíru a hledání skutečnosti Stephan Martin

Na mě asi moc, mnohdy zcela neslučitelných názorů na to, jak chápat vesmír.
Nejspíš nebyl leitmotiv knihy najít vědecký, filosofický, náboženský, spirituální, parapsychologický, psychedelický, aj. konsensus v otázce vesmíru, ale trochu mne zklamalo zjištění, že jediná shoda, která se dá z rozhovorů vyčíst, je názor, že vesmír je vše a všude... to mi přijde málo.
Možná mi i nesedí forma rozhovorů, kterou je kniha napsaná. Z každého rozhovoru jsem měl pocit, že jsem se mnoho nedozvěděl.
Kniha je prostě jen plná zajímavých názorů na to co je vesmír, nic víc.

17.05.2023 2 z 5

Tmel společnosti Tmel společnosti Jon Elster

Zvolil jsem si náročným stylem napsanou knihu... se mi zdá. Pro tento druh sociologie jsou nečekaně třeba i širší znalosti euklidovské geometrie.

První třetinu knihy jsem se opravdu snažil vše pobrat, studovat pojmy a grafy, ale kniha asi není pro úplně každého, takže jsem si v druhé třetině jen spíše neustále opakoval, jestli mám tak velkou potřebu tohle téma nastudovat až takhle dopodrobna, abych nakonec poslední třetinu jen proletěl. Takže vlastně odkládám spíše nedočteno, s tím, že s návalem většího zájmu o dané téma v budoucnu, vím kam sáhnout .

24.02.2023 4 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Nekonečný román, který každého dovede k šílenství. V tomhle měl Ginsberg pravdu a jestli to byl leitmotiv románu, tak se povedlo. Jinak to na mě ale nějak nefungovalo.

Doporučing: Seznámit se více s nepochybně pestrým životem autora, poznat reálie doby ve které byl román psán, vidět stejnojmenný film Davida Cronenberga a být při čtení knihy "na tripu".

27.10.2022 3 z 5

Lidumilové v hadrech Lidumilové v hadrech Robert Tressell

Rád bych tímto apeloval na všechny případné čtenáře, aby si k této knize přikoupili ještě dílo Ayn Rand – Atlasova vzpoura. Ač by se na první pohled zdálo, že dystopické sci-fi se s Tressellovým reálným popisem dělnického života nedá moc srovnávat, v jednom je přeci jen srovnání na místě a to v pohledu na svět, jak by asi vypadal, bez všech těch „Vykořisťovatelů“. Pak už bude na každém,
k jaké té utopii se více či méně přikloní.

Doporučing všem socialistům, etickým egoistům, malířům a natěračům.

27.09.2022 3 z 5