Achillesaželva Achillesaželva komentáře u knih

Písně z desek Jakub, Sedmikráska a František Písně z desek Jakub, Sedmikráska a František Jan Nedvěd

Taky se Vám zdá, že na tom vyrostla půlka republiky, a přitom komentář jen jeden a hodnocení pouze od 3 uživatelů DK? Nic lepšího, než co jsem napsala u Žalmana, nevymyslím. Tedy, já jsem folkem odkojená a i když je to dnes všechno už docela jinak, nemám důvod to popírat. Nedvědi tak naivní, až krásní. Někdy je dobře, mít odstup sám od sebe ;-)

14.03.2024 5 z 5

Ignác z Loyoly: Mezi přáteli Ignác z Loyoly: Mezi přáteli Rocio Esteban

Pro nejmenší děti velice pěkně zpracované, zábavné i poučné. Dospělí se mohou spolu s dětmi bavit hledáním slepic. Tajemství! Víc v knize ;-)

09.03.2024 5 z 5

In sinu Jesu In sinu Jesu Benediktin

Tato kniha je nádherná!! Neznám nikoho, kdo by z ní nebyl nadšený. Autor si přeje zůstat v anonymitě, v předmluvě vysvětluje, jak tato kniha vznikala - jedná se o specifický druh duchovní inspirace (ne přímo soukromé zjevení), kdy autor vnímá vnuknutí myšlenek a slov, které začal zapisovat a postupně vzniklo toto dílko. Pasáže, které vnímal jako čistě své vlastní úvahy, jsou graficky odlišné od těch přímých inspiraci, což jsem velmi ocenila. Kniha je vlastně vnitřní dialog benediktina s Ježíšem, který ho vede především k hlubšímu prožívání adorace Nejsvětější svátosti oltářní, ale také hlubokému prožívání kněžství a vlastního mystického života vůbec. Kniha je velmi čtivá, až dětsky jednoduchá, vhodná jak pro úplné začátečníky v duchovním životě, tak pro pokročilé - kněze, zasvěcené osoby.
Rozhodně doporučuji!!

29.02.2024 5 z 5

Škola hry na kytaru pro začátečníky Škola hry na kytaru pro začátečníky Jiří Jirmal

Jirmal není určen pro nauku hry k táboráku, prosím!!! To je klasická hra na kytaru (myslí se tím klasická španělská kytara s nylonovými strunami!!), kde jsou popsány úplné základy včetně správného stříhání nehtů, stoličky pod levou nohu, názvy části kytary, hra v polohách atd. Hrála jsem z ní n ZUŠ, základy perfektně předala, přehledná, krásné etudy a od poloviny již poměrně vyšší náročnost. Ještě doplním, že je potřeba umět noty!! Zde nejsou tabulátory, nebo akordové značky jako v Já, písničce!
Kdo chce hrát u táboráku, musí jinam ;-)

21.02.2024 5 z 5

Karpatské hry Karpatské hry Miloslav Nevrlý

Vzali jsme si to s sebou na vandr do rumunských Apusen s nejvyšším vrcholem Bihor. Čtrnáct dní v divoké přírodě, nesestupovali jsme do vesnic, stany i jídlo jsme měli na zádech...zhruba 20kg, tři kluci a tři holky. Studentská léta. Karpatské hry jsme četli večer na pokračování u ohně. Řekla bych, že to pochopí spíš ti, kdo mají blízko ke skautingu nebo jsou zvyklí na čundry bez hotelů a výhod. Knihu jsme občas brali jako recesi. Ale je to pěkné čtení!

21.02.2024 5 z 5

Verše psané pro mlčení Verše psané pro mlčení Jiří Jan Vícha

Souhlasím s komentářem od @Zelený_Drak a jen dodám, že fotografie jsou černobílé, minimalistické a velmi pěkně se s verši navzájem doplňují.

11.02.2024 4 z 5

Životopis otce Tomáše Špidlíka Životopis otce Tomáše Špidlíka Pavel Ambros

Protože mě osobnost kardinála Špidlíka provází již léta, a totéž platí samozřejmě také o jezuitech (zvlášť z olomouckého Centra Aletti), přirozeně jsem očekávala, že se mi bude takto publikace líbit. Nezklamala, a dokonce všechna očekávání předčila. Jedná se o životopis očima žáků, blízkých přátel a těch, kdo Špidlíka znali jednak jako teologa, jednak jako starce, člověka s darem kardiognoze. Kniha nabízí pozornému čtenáři četné impulzy k meditaci a nalézá spolu s otcem Špidlíkem východisko v důvěrném spočinutí v Pánově Srdci. Měla jsem dojem, že ač čtu cizí životopis, sama jsem vtažena do děje, automaticky jsem si kladla otázky, jak je to se mnou. Příklad za všechny: v knize se vícekrát hovoří o Boží Prozřetelnosti, kterou Špidlík postupně objevil jako základní kámen své důvěry v Boha. Objevil, že ho Pán vždy vedl správným směrem, ač to tak vždy hned nevypadalo. Analogicky: a jakou nejkratší cestou přicházím k Pánu já - a On ke mně? Anebo jestliže pro Pánovo Srdce si nemálo vytrpěl, a to i mezi "svými", jaké oběti jsem ochotna přijmout sama? Jednoduše, takto knížka mě bude provázet ještě na nejednu modlitbu, zvýrazněných pasáží je povícero.
Opravdu doporučuji, kniha skutečně přináší mnoho nového, myšlenky v ní jsou hluboké a obálka překrásná.

26.01.2024 5 z 5

Lenin: Počátek teroru Lenin: Počátek teroru Dmitrij Antonovič Volkogonov

Velice dobrá, podrobná kniha, přesto ani historik-laik se neztratí. Doporučuji rozhodně!
Člověk by se rád vyhnul vulgaritě...tak jen okrajově: jakže to křičel pan Kodet z toho balkónu?? "Proletáři všech zemí, vy***** si pr***!"

07.01.2024 5 z 5

Lassie se vrací (převyprávění) Lassie se vrací (převyprávění) Rosemary Wells

Opravdu, ty ilustrace jsou famózní, dokonale podtrhly tento krásný příběh. Kniha skutečně krásná, nadčasová a mezigenerační.. není, co dodat!

09.12.2023 5 z 5

Jednotka určení SOS (3.díl) Jednotka určení SOS (3.díl) Radan Lášek

Můj pradědeček sloužil na Podkarpatské Rusi od roku 1924 až do osudného března '39, kdy s manželkou a čtyřletou dcerkou (mojí babičkou) v noci za dramatických okolností opouštěli Trebušany (Rachovská obl.) Přes Rumunsko, Jugoslávii, Rakousko až do Brna. Cesta, která byla dlouhá téměř 1500 km ... Jiné možnosti však pro tuto východní část tehdejšího Československa již nebylo. Smutné. Protože můj pradědeček byl rozený vypravěč, napsal na toto téma dvoudílný rukopis, který přesně popisoval situaci té doby a toho místa. Máme oba díly doma jako rodinný klenot. Chtěli jsme je po revoluci vydat v nakladatelství Naše vojsko - z jejich strany byl i zájem, ale kapitál bychom museli vložit ze svého, a na to jsme neměli. Takže to máme v šuplíku. Třeba přijde ještě čas.
Byla jsem nesmírně zvědavá na tuto knihu Radana Láška a nakonec jsem se zatajeným dechem četla od jistého četníka také zmínku o pradědečkovi. Země to byla malá, takže není divu, že se všichni znali. Zvlášť smutné jsou svědectví o polských bojůvkách..ale za toto se Čechům od Poláků dostalo omluvy...Kdo je milovníkem této části našich dějin, určitě knihu ocení.

12.10.2023 5 z 5

Hrad v nitru Hrad v nitru Terezie od Ježíše

Skvost!

04.10.2023 5 z 5

Zpověď Zpověď Sándor Márai

U Zpovědi jsem se báječně bavila. Márai je mistrovský vypravěč, umí zahrát na cynickou až jízlivou strunu, je mimořádně vtipný. Celkově vynikající psychoanalýza postav. Obdivovala jsem jeho ženu..
Bohužel skepse, kterou celoživotně trpí, se postupně s věkem prohlubuje, až na konci osmdesátých let najde východisko, bohužel, v sebevraždě. Myslím, že se zastřelil. Knihu si stojí za to přečíst.

03.10.2023 5 z 5

Antologie české literatury 20. století k tématům víry Antologie české literatury 20. století k tématům víry * antologie

V tomto případě je i pět hvězdiček málo. Jednak výběr děl, autorů I pasáží je velmi zdařilý, jednak kratičké komentáře P.Altrichtera pod jednotlivými úryvky vybízejí čtenáře k hlubší reflexi nebo krásně vypíchnou syntézou myšlenku, a to osobitým stylem! Kniha by měla být součástí našich knihoven. Doporučuji!

03.10.2023 5 z 5

Duše v očistci: co jsem s nimi prožila Duše v očistci: co jsem s nimi prožila Maria Simma

Maria Simma je absolutní špica!! Kdyby existovalo něco jako seznam povinné četby katolíka, pak bych tuto knížku v určité fázi duchovního života (zase musíme rozlišovat co, komu a kdy) rozhodně zařadila. Očistec není místo, je to stav. Duše v očistci dorůstá do plnosti darů, které jí Pán svěřil, ale které z různých důvodů např. nerozvinula, nebo se jim přímo zpronevěřila. Samozřejmě, že je mnoho různých příčin, proč se ta či ona duše očišťuje a též je věcí Pána, jak těžká tato očista má být. To není o strašení, vždyť, kdo se očišťuje, je zachráněn. Z knihy se dozvídáme i to, že žádná duše by se nechtěla vrátit zpět na zemi. Kdo jednou zahlédl Lásku, nechce už nic jiného. Život na zemi je naše vyhnanství, my totiž směřujeme k Životu mnohem plnějšímu a krásnějšímu. Náš život dojde plnosti v Bohu. Kniha Vás povzbudí v horlivé modlitbě za duše v očistci a též pomůže uvědomit si závažnost každého našeho svobodného rozhodnutí. Maria Simma píše opravdu krásně. Doporučuji!

Vyprávění o svátostech Vyprávění o svátostech Michal Altrichter

Absolutní souhlas s komentářem od @archandelka. Otec Michal je prostě The Best! Kdo ho zná osobně, snáze pochopí jednak jeho myšlenky a jednak jeho úžasný jazyk (po jehož kodifikaci Ústavem pro jazyk český stále volám :-)
"proobjímat", "promilovat", "prodotýkat" ... to je prostě Altrichtrovština jaksepatří! Pět hvězd, nelze jinak.

Pán Ježíš o svých kněžích Pán Ježíš o svých kněžích Conchita Cabrera de Armida

Conchita sepsala mystické vize týkající se především života kněží. Je to silné čtení. Ježíš své kněze nesmírně miluje, oni jsou nejhlubší Ranou Jeho Srdce. Velmi se z nich těší, pokud žijí čistým a svatým životem, ale naopak kniha je plná bolesti z toho, pokud se to neděje. Toto čtení v rámci křesťanské mystiky (kterou tolik miluji) nebylo úplně moje top, ale rozhodně je to významné sdělení pro celou církev, nejen pro kněze. Tak kéž by si to přečetli a brali k srdci. Určitě mohu doporučit.

Chvalte a dobrořečte Chvalte a dobrořečte František z Assisi

Brožura krásná a k tomu opravdu užitečná a prakticky zpracovaná. Rozhodně nemusí zapadnout mezi klasické dárkové knížečky, na které sedá prach. Tato je jednoduše použitelná ;)
Pěkný mini-příspěvek k františkánskému tématu v českém prostředí. Tleskám!

20.03.2024 5 z 5

Koinonia Koinonia kolektiv autorů

Před cca 15-20 lety jsem si život bez tohoto zpěvníku dovedla jen těžko představit. Každé spolčo, každá mše někde na duchovní obnově, všechny farní akce, adorace, později chvály... pořád jsem coby kytaristka Koinonii tahala s sebou. Nejprve tu tenčí, fialovou, později i červenou s upgradem modernějších písní... Była přehledná a výběr písní zdařilý. Dnes už funguji v jiném módu, tak ani netuším, z čeho se hraje dnes...a co se vlastně hraje...ale je doba internetu, všechno jde dopředu. Každopádně díky za ty společně strávené roky!

14.03.2024 5 z 5

Svatý Václav Svatý Václav Vratislav Vaníček

Velice krásná kniha!! Svatý Václav jistě v nebi poctěn. Doporučuji!

13.03.2024 5 z 5

Vnitřní modlitba Vnitřní modlitba Terezie od Ježíše

Fragmenty z různých spisů sv.Terezie: Hrad v nitru, Cesta k dokonalosti, Kniha o zakládání aj. Bohužel nevím, co nám chtěl autor této antologie předat. Myšlenky světice nebyly sepisovány formou apoftegmat a chtít její dílo takto pojmout, je nepochopením.

07.03.2024 1 z 5