Abia Abia komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Smutná kniha, to bylo jasné po první stránce. Napsaná skvěle a moc se mi líbily ilustrace. Přečetla jsem jí doslova na jeden zátah a po čtení zůstal smutek. Velmi věrohodný příběh. Díky za ten zážitek.

28.02.2021 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Opravdu krásná knížka. Moc se mi líbil ten nápad, kdy se někdo vrací po letech a obchází své známé z mládí. Sama jsem se vrátila zpět do těch let, znovu si připomněla protesty proti Temelínu a všechno okolo. Zajímavé, jak už to utichlo. A všechny ty části příběhu - stará přátelství, křivdy a lži, vystěhování z vesnice do paneláku nebo do jiného kraje, Černobyl, Temelín, špatné vztahy v rodině, krása přírody a "jednoduchost" života na vsi. Skvělé čtení, díky.

20.06.2019 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Tentokrát mají více prostoru kolegové Kim samostatně a to přeskakování v kapitolách je na jednu stranu náročné na pozornost a na druhou stranu to žene člověka kupředu, aby se dověděl, jak to tedy je. Jako vždy skvělé! Měla jsem velkou pauzu, protože knihovny byly zavřené a tak jsem si i dokázala všimnout, že mi styl Angely Marsons opravdu vyhovuje. Jen jsem začala číst první stránku, už to bylo jasné. Baví mě to a jdu na další.

06.06.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Po dlouhé době jsem si udělala volno na čtení a četla celý den. Možná jsem měla dělat nějakou práci, ale knížka mě nepustila. Bavily mě bažiny, jejich popis, až jsem zatoužila je vidět. Dozvěděla jsem se mnoho a užila si příběh s nezvyklou hrdinkou. Díky za zážitek.

09.10.2022 5 z 5

Bavilo mě to hodně. Svět paní Dušejkové mi byl blízký, chápala jsem její motivaci i nepochopení okolím. Thrillerem bych knihu nenazvala, detektivní zápletku jsem nepotřebovala, bylo to příjemné osvěžení a výlet do světa někoho jiného.

24.10.2021 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Číst tuhle knihu je horší, než číst nějakou děsivou severskou detektivku. Tam vím, že je to vymyšlené, že je nepravděpodobné, že by se ten děj stal. V této knize je pravděpodobně možné vše a to je děsivé. Maloměstké bojůvky, politika, xenofobie a sportovní fandové. Uf to je míchanice, ze které mi bylo nedobře. Tentokrát bylo i více pouček a poukázek na další děj, to mě moc nebavilo. Jenže příběh je to skvělý, postavy tak uvěřitelné a děj perfektní a tak jsem četla a četla, abych byla na konci.

08.05.2019 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tuhle knihu si vezměte v létě na dovolenou. Určitě jí nečtěte v podzimních plískanicích, mohlo by to být nebezpečné.

Na minimálním prostoru 180 stran dokázal autor naznačit celý příběh. Protože se opravdu nedozvíte, jak to bylo, jak se jmenují, co se stalo a vlastně to není ani podstatné. Podstatné je, co žijí a to je čirá hrůza. Přesto jdou dál, život drží, snaží se i udržet si lidskost a naději, kterou (opravdu nevím odkud) mají. Tolik otázek a tak málo odpovědí. Dokázala bych to? Šlo by to? Zabila bych? Naprosto mě nadchlo, jak lze úplně jednoduchými prostředky rozehrát příběh, na který nezapomenete. Jak psal někdo níže, už nikdy se nepodívám na nákupní vozík stejně. (A popravdě mám momentálně trochu tendence začít všechno zavařovat.)

31.07.2018 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

No jo, jako vždy. Zhltnu to a pak mi je líto, že jsem to četla tak krátce...

30.11.2021 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Tohle je sázka na jistotu, že budu ležet v knize a nebude se mi chtít ani vařit, ani jíst, natož spát. Díky.

11.08.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ach jo, přečteno za jeden den. U části, kdy všichni bojují ve tmě, byl popis tak skvělý, že jsem sotva dýchala a byla s nimi. Já jsem se zamilovala a to asi tak, že si ty knihy koupím, což je opravdu výjimka, nestačí mi v knihovně, kde jsou pořád někým rezervované. Čekám netrpělivě na další díly a jdu číst knihu ještě jednou (to se mi taky nestává), abych si to víc užila, než jí vrátím do knihovny.

20.11.2019 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Vzala jsem jí z regálu v knihovně tak nějak naslepo. Hodnocení zde mě odrazovalo, ale poslední kniha autorky se mi líbila a většině ne. A bylo to dobré, táhlo mě to číst. Půl rodiny mám na Moravě, dost situací jsem znala i ten návrat domů. Mně to přišlo lidské, ze současnosti, vtipné a hodně odhalující lidi.

30.11.2021 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Opravdu mě to baví a je mi vždy líto, že už jsem to dočetla. Ale prostě si nemůžu pomoct, knížku vždy zhltnu.

29.06.2020 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Já vlastně nechápu, jak to Angela Marsons dělá. Ani tak nestojím o to, kdo je vrah, ale její knihy s Kim Stone se mi skvěle čtou a nechci se od nich odloučit. Za mě: uvěřitelné hlavní postavy a skvěle vykreslené, dobré dialogy, které mě většinou pobaví a hlavní hrdinka, která sice může být nesnesitelná, ale zároveň je lidská. Díky, těším se na další.

13.03.2020 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Já u třetího dílu uberu jednu hvězdu nebo možná půl. Asi se mi ten nový svět tak nelíbí, záhad už je moc, předchozí dvě knihy se mi líbily o kousíček víc. Chvílemi prostě Ilan a sklenařům nerozumím, což se mi v předchozích dílech nestávalo. Ani moc nechápu motivace dalších hrdinů a tak mi jejich činy někdy nedávají smysl, proto doufám, že mi další díly tyto věci nějak objasní. I tak to ovšem znamená, že až vyjde čtyřka, začnu zase znova od jedničky. Tentokrát jsem to vzala od začátku, koupila všechny tři (jak jsem si slíbila) a slupla je za chvilku.

14.05.2021 4 z 5

Temné matky a jejich dcery Temné matky a jejich dcery Lucie Jandová

Tato kniha se dívá kriticky na matky, které neuměly svým dcerám dát lásku. Popisuje pomocí příběhů, jak takový vztah může vypadat. Já jí přečetla, protože jsem jí dostala jako dárek. Svou "temnou" matku zpracovávám už spoustu let. Tomu, kdo začíná nebo zatím ani neví, že něco je špatně, může kniha pomoci otevřít pro sebe toto téma a uvidět, že je nás hodně a že se s tím dá pracovat. Změnit matku nelze, sebe ano.

14.06.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle je opravdu skvělá kniha. Ale dočetla se rychle a teď musím rychle do knihovny, protože chci vědět, co bude dál. Těším se moc.

13.01.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha pro mě není děsivá událostmi na Tribeči, ale spíše jednotlivými osobami, hlavně hlavním hrdinou. Já jsem mu to snad přála, tak mi lezl na nervy. Uvěřitelný děj, jen jsem z úžasem sledovala, jak únava, stres a podchlazení, dokonají osud všech. I kdyby se tam žádné nadpřirozeno nekonalo (a jsem ochotna věřit tomu, že se koná), celá výprava byla odsouzena k záhubě už v počátku tím, jak k celé věci přistupovala. Já bych se tam kouknout jela, ale ne v zimě :-D.

24.09.2018 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Čekala jsem něco jiného, nějakou poučnou knihu, dramatickou, zaměřenou proti rasismu a potkala jsem krásnou knihu o dětství v 30. letech v Americe, která mě nadchla. Je tak hezky napsaná, krásné dialogy mezi dětmi a jejich otcem, které vás jen tam mimochodem navedou na zásadní otázky života. Jsou všichni lidé stejní, mají stejná práva nebo ne? Mohou děvčata nosit kalhoty a ženy být v porotě u soudu? Stále aktuální a nedivím se, že je kniha tak slavná. Já jí určitě přečtu někdy ještě jednou, je o zásadních věcech a přitom má takové milé, rodinné kouzlo dětství. Na Čiperu a jejího Atika budu často myslet.

01.06.2018 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Začátkem se musíte prokousat, zvyknout si na styl a slova. Už tam jsem si říkala, že to bude průšvih, že se ti lidé ženou za vidinou. To jsem je ještě neměla pod kůží a nefandila jim. Ale časem už jsem byla na jejich straně a nakonec jsem ocenila i nespisovný jazyk, který je udělal skutečnými. Nezapomenutelná kniha.

16.09.2021 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Pro mě jsou v této knize vlastně vinni a nevinni všichni. Je skvěle napsána, vypointována. Postavy autor vykreslil tak dokonale, že ani nemá hlavní zápornou postavu, i v té záporné jsou záblesky citu, můžete jí litovat. Protože Petr je sice bezcitný, ale omlouvají ho jeho vlastní životní zkušenosti, obětoval moc, aby se dostal tam, kde je a nechce to ztratit. A stejně cíle nedosáhne, "osud" zasáhne do jeho života rázně. Velmi dobrá kniha.

27.02.2020 4 z 5