1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Rower Hogan / Tři kluci Rower Hogan / Tři kluci Svatopluk Hrnčíř

Nostalgici všetkých krajín, spojte sa!

16.11.2020 4 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Tak nám Mr. King na staré kolená urobil k "Podpaľačke" aj bračeka. A rozširuje vlastné universum o ďalšie postavy a miesta. Pod kožu derúcasa paranoidná atmosféra Trumpovej ameriky. Doslova gestapácke praktiky vám nedajú nadýchnuť a budete zadržiavať dych i s hlavnými hrdinami. Veľmi sympatický sú detský hrdinovia s dospeláckym zmýšľaním. Dúfam, že sme sa nestretli naposledy. Taký crossover s podpaľačkou a Carrie!

16.11.2020 4 z 5

Metallica: Kompletní příběh Metallica: Kompletní příběh kolektiv autorů

Fakt by so rád vedel kam by sa Metallica uberala nebyť nešťastia v 86tom. A nižšie citovaná "nekoncepčnosť", veď všetci dobre vieme čo bolo v kufríku Through the Never.

26.10.2020 4 z 5

Conan: Bůh v míse Conan: Bůh v míse Kurt Busiek

Comics Cetrum sa činí. Po viac ako desaťročnom odstupe od prvého vydania "Dcéra pána mrazu" teraz behom dvoch rokov vydali celú Busiekovú sériu Barbara Conana. Chválim! A chválim aj samotnú knihu. Kresba ostatne ostáva nezmenená, príbeh (Howardová klasika) je presne to na čo pôvodný autor poukazuje v Hyperborejských kronikách. Stret barbarského sveta s vtedajším civilizovaným svetom. Ich stret je neľútostný, náležite krvavý a prežije len najsilnejší, ten čo nemá čo stratiť. Aká to paralela so súčasnou svetovou civilizáciou. Alebo to tak bolo vždy?

26.10.2020 5 z 5

Oběť Oběť Vicente Segrelles

Ono to aj autor zdôvodňuje, to rozdeľovanie príbehu na jednotlivé poprepájané epizódy. Žiaľ, v tejto časti je to najmarkantnejšie - dokončenie predošlej epizódy a zároveň neukončený koniec. Taktiež vidieť z vizuality obrázkov ich nenápaditosť a stále strnulé výrazy tvári hlavných postáv - akoby bez emócií. A pritom Segrelles vyniká v dielach dokonalou anatómiou aj tvári, len tie emócie tam chýbajú, hlavne u ženskej hrdinky - tvár ako z jednej fotografie. Tiež monotónnosť prostredia unavuje a je dosť nenápaditá. Pri predchádzajúcich dielach ma fascinovali potvory aj mohutná fungujúca technika. V tomto diely to bolo zatiaľ najslabšie.

21.10.2020 3 z 5

Druhá kniha hřbitovní Druhá kniha hřbitovní Neil Gaiman

Nik sa nám dostáva do puberty, ale to obdobie vzdoru je trochu zidealizované a zromantizované. Na scéne sa očakávane objaví nehrdzavejúca láska a doháňa ho minulosť. Oproti prvému dielu je dej menej epizodický a viac ucelený, čo dovoľuje napätie viac vyšrubovať k osudovému a dojímavému finále.

14.10.2020 4 z 5

Kozí ľudia Kozí ľudia Ivan Kučera

Tak toto bol teda riadny guláš. A toho rôznorodého mäsa čo obsahoval: divé svine, partizánov, Nemcov (možno príde aj Hitler), dedinčanov, kozích ľudí aj zdegenerované cigánča. To všetko sa varilo počas II. svetovej vojne v Javorine okorenené brutálnymi až chorými scénami mučenia, znásilňovania a zabíjania systémom - každý proti každému a Boha tu niet. Všetko to vykypelo až do nedávnej histórie po roku 2000, keď už ostal málokto aby to ochutnal, natož skonzumoval. Najchutnejší bol na tom príbeh - dej, ktorý bol síce nenormálne nahustený na tých pár desiatkach stránok, ale bol tak výdatný, že by sa z neho nariedili 2 - 3 kotlíky plnohodnotnej polievky.

13.10.2020 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

(SPOILER) Pre mňa dosť neuspokojivé zakončenie. Lukas pendluje hore - dolu medzi Milánom a Prahou a pomáha bohatým byť ešte bohatšími a mať ešte väčší politický vplyv. Cesty sú to vcelu dobrodružné a napínavé, ale v konečnom dôsledku možno zapríčiňuje Husitské vojny. Čo si samozrejme neuvedomuje. Veď chce len pokoj a prácu vo svojej platnéřskej dielni. Starať sa o mladú manželku, synčeka, svokra a milenku. Ale so sklonenou hlavou a pokorou príjme nové a nové úlohy - ktoré veru nie sú za Boha a za vlasť. Ale zase to je vysoko čitateľné, Lukas je charizmatická postava a držíte mu palce v každej situácii. A možno aj to že jeho konanie v objektívnom ponímaní není až tak čisté ako jeho charakter, ho stavia do veľmi ľudskej pozície stredovekého hrdinu.

09.10.2020 4 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

K takejto knihe je dobre mať veľkofilmovú predstavivosť. Niečo také práve vznika na poly filmového žánru sci-fi hororu ako Votrelci, Priepasť, Leviathan, Deep Star Six, alebo naposledy Pod vodou. Takéto vedecky podložené príbehy o neznáme ma vždy fascinovali a priťahovali. V podstate jednoduchý príbeh, partia vedcov, vojakov na neprebádanom území a proti ním neznáme zlo, ktoré tentokrát prekonáva sci-fi žáner až na metafyzickú hranicu mytológie. Jednu malú výčitku mám - postavy bez psychologického prekreslenia. Žiadna vo mne nevzbudila sympatie a ja som sa nemal o koho báť. Samozrejme sú tam načrtnuté určité charaktery, ale tu hrôzu som za nich nezažíval. No napriek tomu vysoko čitateľné, akčné, hororové Lovecraftovské sci-fi s kvapkou povinného humoru.

24.09.2020 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Pútavo písané. Nevadí ani množstvo postáv historických reálnych, alebo vymyslených pre príbeh, od ktorého sa je veľmi ťažko odtrhnúť. Dej je tentoraz rozdelený do dvoch časových línii, ktoré pred koncom zapadnú do seba a my si môžme vychutnávať atmosferické pátračské finále. Pre mňa je hlavný hrdina zase trochu viac papierový oproti ostatním, taký klaďas ako postava z Mayoviek. Vie si poradiť doslova v každej situácii. Paradoxne ho poľudšťuje jeho pani manželka a robí ho viac človečenským. Práve jeho charakter sa dá odhadnúť hlavne z ich spoločného vzťahu. Ale, doba bola táká (ZLÁ) a ľudia ešte horší.

31.08.2020 5 z 5

Velká kniha komiksů - Jozef Schek Velká kniha komiksů - Jozef Schek Jozef Schek

Ako dať menej než plnú paľbu, keď už len to, že Česi musia spraviť omnibus slovenskému kresličovi. Jasne - veľa príbehov vyšlo v českých časopisoch od českých scénaristov, ale aj tak hanba nám Slovákom, že si nevieme uctiť perfektného ilustrátora, kresliča a grafika Jozefa Babušeka. Jeho perfektne realistická kresba sa nesie v duchu talianskeho komiksu 70tých rokov. Dá sa povedať, že príbehy v češtine majú rýdzo foglarovský charakter, oproti Dänikenovsko - Součkovským slovenským príbehom. Rád by som videl jeho kresbu aj pre akčnejšie príbehy. Lebo - ruku na srdce - Slnečné jazero, Cesta slepých vtákov ale aj Zelená smrť je zväčša interiérový komiks, aj keď zvládnutý na vysokej úrovni. A tak najzaujímavejší mi príde minimalisticky pojatý a s údernou pointou "Stretnutie v púšti".

21.08.2020 5 z 5

Metallica Metallica Mark Putterford

Metallicu som obdivoval už od ich albumu "Master...", keď sa to na slovensku ani nedalo zohnať. Teraz po 35 rokoch sa mi dostala do rúk tlač, za ktorý by som niekedy vtedy (no nie - neublížil by som nikomu) zaplatil riadne mastnú sumu. Album je plný raritných fotografií a rozprávania členov kapely a ich nohsledov práve v dobe kedy metal niečo znamenal. A keď práve jedným z pilierov tohto "opovrhovaného" žánru bola táto kapela. Rozhovory sú hneď z prvej ruky, neprikrášlené a surové, tak ako ich hudba v polovici 80tých rokov. Vďaka za takýto počin. V neposlednej rade VĎAKA aj požičiavateľovi 3nitke. Master! Master! Cha - cha - cha - cha!

05.06.2020 5 z 5

Spasiteľ Duny Spasiteľ Duny Frank Herbert

Iné! Tak odlišné od prvej "Duny". V podstate nedejové. O akcii nemôže byť ani reči a najnapínavejšia časť je prechod Paula Atreidisa cez tržnicu. Ale pokiaľ máte puto k postavám (ako ja) vytvorené od prvého dielu, a sedí Vám spôsob rozprávania, tak to zaujme. Hlboké myšlienkové pochody a filozoficko - náboženské dišputy o tom ako politicky viesť vesmír, to nie je maličkosť. A zrovnávania Paulovho džihádu s pohnútkami Hitlera, či Stalina sú namieste. A tiež paralely so súčasnosťou sú viac než zrejme. To je podľa mňa aj najväčší prínos tejto knihy, ktorá mohla byť aj kľudne zahrnutá ako záver - dovetok k prvej Dune.

03.06.2020 4 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Tak! Tento príbeh mi bol veľmi povedomý! Istý Peter Parker z Nového Yorku o 600 rokov neskôr zažil niečo podobné. Bez rodičov, často odstrkovaný, zhodami náhod získal nadpriemerné schopnosti, ktoré potom využíval v boji so zločinom. Doma a v škole mal stále problémy, či už s príbuznými, vyučujúcimi, alebo s rozmaznanými spolužiakmi. Zato v anonymite skákal po strechách a pomáhal hájiť spravodlivosť. Dokonca aj prezývku mal podobnú - Pavúčik. No aj takto prenesený do XIV. storočia má stále drajv a stále má čo povedať. Na "Tase z Bóru" to zatiaľ ešte nemá. To asi ten ľahko odhadnuteľný dej, ale aspoň neruší v tejto skoro rozprávkovej forme.

09.04.2020 4 z 5

Pasca v Himalájach Pasca v Himalájach Leslie L. Lawrence

Príbeh je v podstate rozdelený do dvoch častí. V prvej putujeme chladnými Himalajami do kláštora. Cesta je plná nebezpečenstva a záhadných vrážd. Od polovice knihy sa príbeh vystupňuje v kláštore plnom mníchov, kde dôjde aj na krvavé a prekvapivo rozuzlené finále. Jednoduchá obsahová skladba (ako z pera Karla Maya) s nepriestrelným a odvážnym dobrodruhom v prvej osobe, na ceste za odhalením tajomstva nielen vrážd.

30.03.2020 4 z 5

Svorní Gambusíni a jiné příběhy Svorní Gambusíni a jiné příběhy Jaroslav Foglar

Tak typické pre Foglarovky, dnešnej mládeži nepochopiteľné, vzdialenejšie než let na Mars. Od Gambusínov až po Modrú roklinu nefalšované chlapčenské priateľstvá a (trochu si podobné) aj dobrodružstvá plné romantiky (nie tej s dievčatami), vzdialených, ale aj bližších krajov. Ak to nepotiahnu pamätníci, nostalgici a veční romantici, neviem či tento druh literatúry prežije.

29.03.2020 4 z 5

Zkoušky Zkoušky Vicente Segrelles

V podstate som zajedno s "Ivanom Kučerom", len ešte by som vypichol pár stránkové výpovede autora týkajúce sa jeho výtvarných techník. Stručné nahliadnutie do autorovho "atelieru" v časoch jeho tvorby nie len pre tento komiks. Aj to sa počíta.

27.03.2020 4 z 5

Tajemná formule Tajemná formule Vicente Segrelles

Oproti prvému dielu tu máme ucelenejší príbeh, ktorý sa zrejme preklenie aj do nasledujúcich častí. Kresba (maľba) stále špičková, kde je čo obdivovať. Vidno že autor bol technický veľmi zdatný kresliar, čo dokladá aj jeho krátka životopisná vsuvka na konci. Ináč - obsahový štandard poplatný dobe vzniku, ktorý nevadí, ak je naňho človek pripravený a vie čo drží v ruke.

21.03.2020 4 z 5

Kult svatého ohně Kult svatého ohně Vicente Segrelles

Nemal som problém s jednoduchosťou príbehu. Sedelo mi to ku komiksu z európskej éry ranných 80tých (Rahan, Storm, Ritier Yvain apod.). O to viac som si vychutnával atmosféru nadoblačných výšok a nedoziernych diaľav... a samozrejme ženských kriviek a anatómie lietajúcich tvorov.

10.03.2020 4 z 5

Syn klanu M Syn klanu M David Hine