1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Lev pomsty Lev pomsty Karel May

Celkom som si to užil. Old rozjíma na smrťou pokrvného brata ale stále neváha šíriť spravodlivosť v prérii. V Oriente zasa šíri kresťanstvo a mier napriek lúpežným moslimským hordám.

01.03.2021 4 z 5

Batman: Soví město Batman: Soví město Scott Snyder

Čím to je, že sebelepší komiks od Marvelu nesiaha ani (no dobre - po pás) štandardu od DC? A toto je taká pecka, a pritom stále jeden z najkomerčnejších zábavných produktov západnej kultúry. Asi naše podpráhove vnímanie berie hru na hrdinov ako náš návod na prežitie v realite. Myslím, že práve taký Batman má blízko k hrdinom antických báji a Shakespearovským tragédiám.

22.02.2021 5 z 5

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

22.02.2021 5 z 5

Uncanny X-Men: Druhá generace Uncanny X-Men: Druhá generace Chris Claremont

Poctivé 70té roky. Popartový kolor bez tieňovania, jasná čierna obrysovka a príbehy bez zbytočnej hĺbky. Všetci chlapci majú svaly a dievčatá sú okaté krásky. Myslím, že výmena X-tímu sa podarila.

17.02.2021 4 z 5

Cisárova perla Cisárova perla Robert van Gulik

Tak sa to snažím ohodnotiť poctivo, no len za lepšie tri. Ono mu to rating nezníži, ale do starej číny sa už asi tak skoro nepozriem. Také statické vyšetrovanie bez nejakej výraznejšej dramatickej akcie som nečakal. Asi je to pre staromilcov odkojených Agathou. Moja smola, moje sklamanie, mea culpa.

13.02.2021 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Prvú časť deja sa prešukali polkou Európy, aby od polovice knihy mohli partizánčiť za lepšie zajtrajšky. Alebo, keď Radegast vzýva Ódina (skoro som sa...)

07.02.2021 4 z 5

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

Roztomilo morbídne. Palculienka s vizážou víly Amálky zažíva drsné - vypointované príbehy zahalené do roztomilej kresby. Dík za požičanie Carmen.

03.02.2021 4 z 5

Leviatan / Vlny Leviatan / Vlny Pavel Obluk

Pán Obluk písať vie! Pán Obluk má rád more! Pán Obluk má aj dobrú predstavivosť a fantáziu. Pán Oblúk žiaľ nevie odhadnúť, kde sa nachádza pútavá časť rozprávania!

V prvej novele Leviatan nám predstaví najfantastickejšieho tvora na svete, ktorého sleduje partia špičkových vedcov v špičkovom laboratóriu, ktorý miesto vedeckého bádania dávajú prednosť vlastným domnienkam a pudom. Ukončené je to v duchu poviedky: v tej najzaujímavejšej časti - do stratena.
Vo Vlnách predstaví akúsi prvotnopospolnú spoločnosť, ktorá živorí na malom ostrove v duchu filmového "Vodného sveta". Jednania postáv sú málo zaujímave a dejovo (akčnosťou) chudobné.

Obe novely mali sľubný potenciál, no nevyužitý. Pre mňa sklamanie.

27.01.2021 2 z 5

Dlouhý John Silver 3 a 4 Dlouhý John Silver 3 a 4 Xavier Dorison

Vysoko nastavené "ráhno" prvého dvojdielu síce neprekračuje ale poctivo zavŕšené to teda je. Dusnú atmosféru džungle strieda aztécky chrám a dobrodružstvo v temnom štýle Indiana Jonesa odovzdáva štafetu Johnovi Silverovy v Conanovskom záverečnom ošiali. Pecka ...alebo JO-HO-HÓÓÓ, ať teče rum!

08.01.2021 5 z 5

Dlouhý John Silver 1 a 2 Dlouhý John Silver 1 a 2 Xavier Dorison

Prvý dvojzošit je temne intrigánsky s hutnou atmosférou špinavého prístavného mesta. S pôvodnými postavami Stevensnovho originálu je naložené vcelku realisticky a nevybočujú z originálneho charakteru. Jedno čo mi vadí je expresívna kresba u mužských protagonistov je na hranici karikatúry. Hlavne titulný John Silver, kde sa pri jeho anatómii stráca skrytá inteligencia v prospech zdanlivej brutality. No dá sa zvyknúť a je to len (môj) malý nedostatok na parádnej dobrodružnej jazde historického thrilleru a temnému pokračovaniu k takej klasike akej pôvodný "Ostrov pokladov" nepochybne bol a stále je.

08.01.2021 5 z 5

Disney: Zlatá klasika Carl Barks Disney: Zlatá klasika Carl Barks Walt Disney

Dal by som 3 a pol, no na to že nie so autíčkar ma to celkom pobavilo. Dlhšie príbehy boli lepšie než krátke jednostránkové skeče. Kresba príjemné retro a Donaldová láska Daisy je teda riadna fúria.

08.01.2021 4 z 5

Bludné kamene Bludné kamene Peter Getting

Temná brutalita prestupuje celým baladickým príbehom tejto kratučkej novely z ranného stredoveku. Človeka až mrazí z prítomnosti násilnej a ľahostajnej smrti v tejto atmosférickej krajine. Podobenstvo o konci civilizácie plné symbolov, napísané bez akéhokoľvek sentimentu ale aj nadhľadu, bez hrdinu, s ktorým by ste prežívali všetky útrapy až do nevyhnutného a trpkého konca.

04.01.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Karika si dal povedať a po psycho zacyklení sa s Rumcajzom v Tatranskej priepasti sa vrátil medzi ľudí s novou "urban legend". Dá sa povedať, že "Smršť" je mixom jeho predošlých kníh čiernej série. Nechýbajú natvrdlí hlavní hrdinovia, cestovanie po severe slovenska, nevylúštené staršie krimi prípady, psychóza a povinné mystérium. Všetko okorenené všadeprítomnými sarkazmami hlavného rozprávača. Ja som sa pomerne 2/3 bavil a očakával takýto koniec, takže sklamanie sa našťastie nedostavilo.

03.01.2021 4 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Červenák so svojou najznámejšou bandou IS BACK! A je to len dobré. Už to nie je len vyšetrovanie a sem - tam brutalitka. Tu už Ďuro zaťal do živého, rodinného, z čoho cítiť drámu. Fajné je, že chovanie akýchkoľvek postáv v akejkoľvek činnosti dáva zmysel a logiku. Atmosféra v niektorých pasážach stvorená na to príslovečné krájanie a dočkáme sa aj tých "lechtivých" brutalitiek a humoru.

28.12.2020 5 z 5

Hrobař 3 a 4 Hrobař 3 a 4 Xavier Dorison

Obidva dvojdiely sú parádne! Funebrák s veľkým vtákom začal úradovať na divokom západe. Hrdina, ktorý nieje nepriestrelný, hláškuje ako o dušu a nikomu nič nedaruje a nedlhuje. Krásna realistická kresba a atmosferická farba podtrhuje aj realistické konanie všetkých hrdinov, nech sú na akejkoľvek strane zákona

15.12.2020 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Môj prvý Kotleta a hneď doslova "Hustej nářez". Nečakajte ale klasických upírov, ktorý sa boja kríža, slnka, svätenej vody, striebra, alebo cesnaku. Kdeže. Toto sú samoopravovacie skoronezničiteľné chcelo by sa povedať stroje na zabíjanie. Ale sú to predsa len ľudia, ktorý kvôli sile, hojeniu a dlhovekosti hlcú krv a majú ľudské slabosti (sex, zápas o život). Ale vesmíru sa to nepáčilo a tak poslal na Zem maličkých emzákov na pretriedenie celkovej populácie. Sledujeme tretiu svetovú z prvej ruky, kde na spôsob partizánov bojuje pár hláškujúcich upírov proti pretechnizovanej invázii z vesmíru. Brutal žrádlo - mňam.

15.12.2020 5 z 5

Třetí zákon 3 a 4 Třetí zákon 3 a 4 Xavier Dorison

Napodiv tento dvojdiel robí lepšiu knihu aj z predchádzajúceho dvojdielu. Takže na povrch vyplávajú konkrétne sprisahania a konečné dôvody prečo sa to vlastne deje. Po Brownovom bestseleri "DaVinciho kód" to nie je až taká pecka. Predsa táto populárna téma sa už sprofanovala či v literatúre, filmoch, alebo dokumentoch za 2 posledné desaťročia nespočetnekrát. Ale príbeh je to stále pútavý a vábi ďalším možným výkladom druhého zákona. A pre mňa tam bola aj morálna dilema, čo posunula hodnotenie nahor. Ešte trochu k samotnému grafickému prevedeniu: niektoré epické scény (napr. dobíjanie Jeruzaléma) by sa dobre vynímali ako grafiky v historickom múzeu.

07.12.2020 4 z 5

Třetí zákon 1 a 2 Třetí zákon 1 a 2 Xavier Dorison

Napriek skvelej kresbe je to nemastné, neslané. Hrdinovia sa rozhodnú a idú, precválajú tretinu Európy za pár dní, vrhajú sa do hlbín a sem tam niekoho zamordujú. Všetko mi to prišlo slabo motivované. Všetko robia kvôli niečomu (nejaký traktát), ktorý, ...ani neviem čo. A to poznám evanjelia, históriu templárov, čítal som "Meno ruže" a viem rozdiel medzi františkánom a jezuitom. A tá hrdinka, na začiatok XIV. storočia, v nohaviciach, obkročmo na koni (už za to by ju upálili). To čo bola za výchova otcom duchovným, keď šplhá, pláva a bije sa ako v nejakej fantasy, alebo v nejakej PC hre?

02.12.2020 3 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Neviem, či by to mal byť koniec, ale dobré to bolo. On je fakt ten Tas chladný ako kameň - navonok, no pod povrchom to bublá. Konečne sa mi odkryl jeho charakter. Škoda, že takéto postavy absentujú v súčasnej politike a vôbec všade. Proste iná doba. A "Ten kto sa kamaráti s vlkmi" je jej ukážkový predstaviteľ. Ťažko skúšaný ale morálne neotrasiteľný. Niedlová historická poetika ostro kontrastuje s brutálnymi činmi jej hrdinov, ale jedno bez druhého si už neviem predstaviť. Ako sa asi bude popisovať naša doba o niekoľko storočí.

30.11.2020 5 z 5

Štrkáč Callahan Štrkáč Callahan Juraj Červenák

Opäť Ďuro nesklamal. Knihu som si dlho šetril, keďže som mal ešte českú verziu, ktorej som odolával pokiaľ nevyšla v slovenčine. Ale už som nevydržal absenciu rozstrieľaných hláv a dostal som všetko v čo som dúfal a ešte viac. A tých kultových postáv a pop kultúrnych odkazov čo sa tam nachádza. To nie sú len Win a Barker, ale stretol som tam aj Waltra Hilla, Sturgesa (režisér 7 statočných), a ešte dosť iných. Poviedky sú správne brutálne, ale nie cez čiaru. Žánrovo mysteriózny, westernový, akčný horor inšpirujúci sa indiánskymi mystériami, kríženými zombie, alebo woodoo. Slušný mix! Ale zase ten pocit, že nebolo kedy a bol koniec a Ďuro sa opäť na západ tak skoro nevydá. Tak už len dúfam, že sa stretnem s Callahanom niekde v Mayovke.

23.11.2020 5 z 5