1.Agness 1.Agness komentáře u knih

Řeka, která teče pozpátku Řeka, která teče pozpátku Jean-Claude Mourlevat

Příběh čtivý, imaginární, působí na všechny smysly. Autor čtenáři nabízí poznání množství minipříběhů a minisvětů, které v sobě nesou zajímavé, mnohdy filozofické myšlenky. Jde cítit inspirace pohádkami, mýty, což anotace knihy slibuje. Bavilo mě sledovat cestu hrdinů, i když celá druhá polovina knihy už nespěje k ničemu překvapivému. Bavilo mě, jak autor nastiňuje důležitá témata, i když je před čtenáře jen položí a už se běží zabývat nějakým jiným tématem. Ale dohromady na mě příběh působí jako první draft, nic mu nechybí, možná je v něm až příliš. Hrdinové putující malými uličkami už se nebyli schopní vrátit na hlavní cestu a z jednotlivých příběhů stvořit jeden svět, jednu myšlenku, jeden celek. Po dočtení jsem přemýšlela nad časovou osou a vlastně už se mi cesty obou hrdinů nechce spojovat... nechce se mi přemýšlet, jak cesta trvala dlouho a jak dlouho tedy ptáček musel čekat... Abych to shrnula: jako poklidnou exkurzi do světů fantazie doporučuju, nicméně cesta plná napětí to není.

02.05.2023 4 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Podle mých soukromých poznatků nedosáhla tahle Urbanova kniha popularity mezi obyčejnými lidmi, ani nezískala kladné hodnocení ve vyšší sféře, tedy od odborných kritiků. Přistupovala jsem tak ke knize s rozpaky, ale Urbanovy romány mám přečtené snad už všechny, a tak i Boletus Arcanus musel přijít na řadu. A musím říct, že nezklamal a dokonce i "urbanovský" konec do příběhu prostě patří, vždyť je celá kniha pod vlivem té zázračné houby... A propojení s politikou tomu dalo šťávu. Nejlepší, co můžete udělat, je prostě se do Urbana ponořit bez jakéhokoli očekávání, prostě se sklouznout na jeho vlně absurdity, sarkasmu, vtipu, a pak je to ten správný úlet :) Mezi nejlepší knihy Boletus nezařadím, ale pobavila jsem se a dala bych ho klidně znovu.

04.02.2020 4 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Stín katedrály není obyčejná detektivka. O vraždu vlastně vůbec nejde. To jen pro upřesnění, co od knihy (ne)očekávat. Jako u všech autorových děl je nejlepší, když ke knize přistupujete s čistou hlavou a neočekáváte vůbec nic. Pak si ji můžete užít. Složité výklady architektury a umění, kterými nás zahlcuje Rops, střídá Klářina obecná čeština s vulgárními výrazy a odfláklou interpunkcí. To mi nedělalo žádný problém. Když jsem knihu četla poprvé, plochá rovina vztahu dvou protagonistů mě bavila, ale knihu jsem zavřela a moc si z ní nevzala, protože jsem vlastně moc nepochopila proč to všechno. Urban ale má dílo velmi dobře promyšlené, navazuje na Dantovu Božskou komedii a Fulcanelliho Tajemství katedrál, obě knihy jsou v příběhu několikrát zmiňované a mají svoji úlohu. Díky znalosti těchto knih je možné porozumět motivům vražd, charakteristice postav i jejich činům. Rozluštěním těchto intertextuálních vztahů dostává příběh naprosto jiný ráz, a je dokonalý.

29.03.2019 4 z 5

S holokaustem za zády S holokaustem za zády Svatava Urbanová

Zajímavý přehled zajímavých knih pro děti (a nejen pro ně) tematizujících holokaust. K určitým částem jsem měla výhrady, převážně co se srozumitelnosti týče, jinak doporučuji i k pouhé inspiraci při výběru knih pracujících s tímto těžkým tématem. Jen pozor, rozbory samozřejmě obsahují spoilery, na druhou stranu, kdo se o příbězích chce dozvědět víc, nebo se seznámit také s jiným pohledem na rozebírané knihy, určitě doporučuji.
Autorka se zabývá namátkou např.: Deník Anny Frankové a další autentické deníky dětí, vzpomínkami na dětství v koncentračním táboře - O chlapci, který se nestal číslem Ivana Klímy; Chlapec v pruhovaném pyžamu a Chlapec na vrcholu hory J. Boyna; známá Zusakova Zlodějka knih, či Zakázané holky H. Bořkovcové.

05.01.2019 4 z 5

Úvod do studia literární vědy Úvod do studia literární vědy Eduard Petrů

Nejdříve mi kniha připadala nesrozumitelná a takové rozjímání o ničem. S postupem času studia čj pro ni ale sahám stále častěji a nejen že je mi užitečná, ale považuju ji za jednu z těch dobře čitelných.

16.05.2018 4 z 5

Až ji uvidíš Až ji uvidíš Joy Fielding

K autorce jsem se vrátila po pár letech (bylo to mé pubertální čtení...) Nevím, jestli se změnil styl autorky, nebo můj, ale kniha mě nijak nevtáhla, stále se opakující scénář, předvídatelný konec, žádné napětí... takže zklamání.

07.02.2018 2 z 5

Urbo Kune Urbo Kune Miloš Urban

První kniha, kterou jsem od Urbana četla, a kterou si mě také dostal.

03.02.2018 5 z 5

Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Tereza Boučková

Koupila jsem si knížku náhodou a nelituju. Autorka je stručná, vtipná, výstižná, fejetony jsou k zamyšlení i k pobavení. Oslovily mě, samozřejmě některé víc, některé míň, podle toho, jak jsou stále aktuální. Některé jsem si poznačila a hodlám se k nim vrátit. Rozhodně stojí za to si výběrem fejetonů alespoň prolistovat, vybrat si to své téma. Jediné, co mi chybělo a co bych opravdu ocenila jako doplnění do kontextu, bylo datum zveřejnění, případně nějaké doplňující poznámky. Ale i samy o sobě jsou fejetony čitelné, pobaví. Autorka mě oslovila a v budoucnu se chci podívat i na její další díla, žánry.

24.08.2020 4 z 5

Čtenářka Čtenářka Traci Chee

Young adult nečtu, ale rozhodla jsem se, že rozšířím svůj výběr žánrů. Zaujala mě Čtenářka, protože tématem slibovala mnoho a samozřejmě ta obálka... Možná je dobře, že knihu nemám v podstatě s čím srovnávat a také to, že jsem ke Čtenářce přistupovala s určitými obavami, jak se mi bude líbit. A líbila se mi, kniha mi přišla čtivá, i když některé části mi přišli zdlouhavé, ale to bych vůbec nevytýkala. Mrzí mě ten konec. Jak už je tu v komentářích několikrát zmíněno, také jsem čekala, co přijde po tak dobrodružném vyprávění, kdy to celé vyvrcholí a proč to všechno. Přišlo mi, že autorka svůj příběh rozjela, nedokázala zastavit a pak už to prostě musela nějakým způsobem rychle utnout...

23.02.2018 3 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Upřímně jsem čekala mnohem víc. Podle mě silné téma, které jde rozvést do mnohem poutavějších rozměrů. Možná šel autor někdy až příliš do detailu, další důležité věci opomenul, někdy mi unikaly souvislosti v rámci odstavce. Poslední část, kterou vypráví právník, mě vlastně vůbec nebavila, čekala jsem rozuzlení a přišlo... závěr slohové práce, snaha pozvednout text o filozofické myšlenky mi přišla naprosto scestná. Je to škoda.

09.02.2018 2 z 5

Smuteční slavnost Smuteční slavnost Eva Kantůrková

Kniha je vyprávěna z pohledu asi 6 postav, což mi moc nevyhovovalo - nevěděla jsem, kdo je kdo a jaké právě řeší problémy. Navíc každá z postav mluví stejným stylem jazyka, ať už jde o primáře, nebo řidiče. Z toho důvodu mi moc nevynikla těžká doba kolektivizace, která je v románu zobrazena.

02.02.2018 1 z 5

Naděje s bukovými křídly Naděje s bukovými křídly Jan Skácel

Čtivé, vtipné, jednoduché i k zamyšlení. Skácel jako vždy nezklamal :)

02.02.2018 5 z 5