Zrádci

Zrádci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138044/bmid_zradci-s0e-138044.jpg 5 261 261

Brilantní historický román vracející se k událostem, které předcházely Mnichovu 1938. Autor bestselleru „Dva proti Říši“ přináší pohled do zákulisí tajných služeb, mrazivý portrét Sudet i milostný příběh německé dívky a člena české finanční stráže. Kniha se věnuje méně známým historickým faktům, jakým byl armádou připravovaný plán na odstranění Adolfa Hitlera.... celý text

JakubCh
01.01.2016 5 z 5

Nejvyšší hodnocení. Vedle Dvou proti Říši asi má nejoblíbenější kniha. Co se dalo napsat, to už tady napsáno je... "Třeba pak nebudou hajlovat tak nadšeně, když na našich hranicích zahrabou pár tisíc vlastních vojáků". Ano, tak to mohlo být. Nebýt "spojenců".

Daydreamer
20.11.2015 5 z 5

Velké poděkování autorovi za skutečně čtivě podaný příběh z tragického období našich dějin. Nejedná se o mnou oblíbenou literaturu faktu, ale Jiří Šulc, a to je podstatné, vychází ze skutečných událostí oné doby - v doslovu pak ještě vysvětluje potřebné zjednodušení reálií. Převážná část knihy je pak věnována přelomovému roku 1938. Události oněch měsíců, a to je poutavé, jsou zde líčeny skrze několik rovin pohledů. Čtenář se tak mimo jiné dozví i o neuvěřitelně složité pozici jednotek Finanční stráže a právě tak i Stráže obrany státu, které měly doslova svázané ruce absurdními pokyny a rozkazy a kdy se bezohledně hazardovalo s jejich životy. Odhodlání národa bránit se, bylo tehdy až neuvěřitelné a nezbývá, než v tiché úctě smeknout před našimi předky a jejich statečností...Podle mého názoru, nás tehdejší kapitulace jednoznačně negativně poznamenala a určité trauma přetrvává dodnes. Naše armáda ale neprohrála. Jednalo se o prohry na poli diplomatickém, na poli propagandy, kdy jsme nedokázali čelit záplavě německých lží a nejvíce jsme ovšem utrpěli bezprecedentní zradou spojeců - Francie především, ale nepřímo i Británie. Naši "spojenci" zradili ovšem nejen nás, ale vlastně i celou Evropu. Tehdy ještě byla alespoň určitá šance společným postupem Hitlera zastavit. To by se ovšem v dějinách nesměli vyskytovat lidé typu Chamberlaina, Runcimana, Daladiera a jim podobní. Do čeho se Evropa žene, viděl jasnozřivě například Churchill, bohužel v té době bez dostatečného vlivu...
Případným zájemcům o toto období si dovolím doporučit pár zajímavých titulů, popisujících zejména německou agresi v příhraničních oblastech(J. Marek:Smrt v celním pásmu; J.Marek, J.Beneš: Šluknovská zrada; E. Hruška:Boj o pohraničí)

Klára90
14.10.2015 5 z 5

Jedná se o obecně známý příběh, o kterém se učí ve školách, ale díky přiblížení hlavních postav a čtivě popsaného děje ve vás kniha vyvolá smutné pocity. Jak muselo být těžké pro české vojáky sklopit hlavu a opustit území? Jaké to muselo být, když se najednou z vašeho německého souseda stal nepřítel? Za vším stojí klasicky politické tahanice typu hlavně ať na mě nezůstane vlásek křivý.
Od pana Šulce je toto druhá kniha, kterou jsem četla a děkuji mu za to, že píše knihy s takovou tématikou, díky které se nedávné hrůzy zase o něco více přiblíží nám, současné generaci. Čtivost knížky a napínavost děje je třešnička na dortu.

Petiz
13.08.2015 5 z 5

Tenhle autor me proste nadchnul

kalista1
11.01.2015 5 z 5

V první části plné špionáže a zpravodajství jsem se musel dost soustředit, aby mně neunikaly souvislosti, ale pak se příběh rozeběhl a v poslední části byl naprosto úchvatný. Věrně zachycuje dobu kolem "Mnichova" a klade důraz na odvahu našeho národa bránit republiku za každou cenu.

Kačudovič
16.11.2014 5 z 5

"O hranice se nejedná, o hranice se střílí."

Blíženec
09.12.2013 4 z 5

Líbilo se mi,že je příběh popisován z více pohledů-československé zpravodajství,německý Abwehr,pohraniční město a posádka finanční stráže,anglická diplomacie.
Při čtení této knihy člověku dojde co proživali lidé v pohraničí před 'Mnichovem' a v zápětí po dohodě,,,

exitus
19.09.2013 4 z 5

Pro mne velmi zajímavé a neprobádané období dějin našeho státu. Velice objevné pro mne byly části z Německa, bohužel mnohdy jsme přesvědčeni, že "všichni Němci byli špatní", čemuž tak samozřejmě není a kniha to krásně odhaluje. Příjemná romantická dějová linka. To, že člověk ví, jak to celé dopadne, mi tady ani nevadilo, dodávalo to příběhu sílu a pocit beznaděje, že s tím nejde nic udělat, jsem měla ještě dlouho po dočtení knihy. Občas mám pocit, že je pan Šulc až moc patetický, ale pořád jsme v beletrii, kde si to může dovolit.

mijagi80
05.09.2013 5 z 5

Kniha se věnuje vypjatému období českých dějin. Boj o naši zem probíhá na mnoha úrovních. Hlavní část je věnována české a německé rozvědce. Češi pod vedením známého Františka Moravce bojují s německým abwehrem. Obě služby zjišťují informace o tom druhém pro armádu a politiky. Hitler společně s "tělocvikářem" Henleinem rozdmýchává v pohraničí atmosféru rasové nenávisti a nabízí Němcům "Heim in Reich".

Skupiny ordnerů, mladých a fanatických německy mluvících obyvatel naší republiky, provokuje české četníky a finančni stráž k ozbrojeným potyčkám Ti však nemohou adekvátně reagovat, protože jim česká vláda svazuje ruce. Nařizuje vojenským složkám v pohraničí umírněnost, aby případné násilí nehnalo vodu na mlýn Hitlerově propagandě.

Pro mě byla velmi zajímavá informace o existenci Stráže obrany státu a jejich aktivitách. Mizí tak pocit poraženectví bez boje, který jsem měl k tomuto období přiřazený. Je vidět, že jsme měli armádu a také odvahu, chuť a sílu se bránit.

A700
17.06.2013 5 z 5

Motivací k přečtení dalšího Šulcova díla mi byla jeho prvotina Dva proti říši. A investice času do čtení Zrádců se vyplatila.
Nevím, jestli mohu dostatečně soudit po přečtení dvou knih, ale styl autora se mi velmi zamlouvá, zaujalo mě především podání příběhů z "obou" stran - jak z pohledů Čechů, tak z pohledu Němců. Dle mého názoru je správné, že čtenář se dostane ke spoustě zajímavých a méně známých informací z války, ať už prostřednictvím příběhu či dovětku autora k dílu. S odstupem času od války je stále více potřeba udržovat při životě detaily a nevidět svět pouze černobíle. Ostatně jak sám autor zmínil na naší školní přednášce, je zrovna tak potřeba připomínat si všechny hrdiny a dokázat, že Češi byli a jsou významní..
Na samotném příběhu této knihy pak také oceňuji gradaci, vystupňování napětí, které houstne, i když časové úseky jednotlivých kapitol se zkracují z let na pouhé dny.

dalimoni
03.04.2013 5 z 5

Velmi dobře zpracováno historické smutné období mladého Československa. Autor velmi barvitě a čtivě popsal situaci před Mnichovem, slabou politiku appaesementu britského starnoucího premiéra Chamberleina, který se v té době z Mnichova, kde "prodali" Československo, vracel jako hrdina, který odvrátil válku. Bohužel tato politika byla krátkozraká a vedla tam kam vedla. Velmi věrně byly popisovány situace mobilizace československé armády, kdy lidé byli semknuti a připraveni bojovat a obětovat vše pro obranu státu. Pro vojáky musela být kapitulace bez boje velkou potupou. Autor v dovětku vysvětluje, že některé postavy byly fiktivní, ale naprostá většina příběhu i situací vychází z reálných a skutečných příběhů. Po knize Dva proti říši, kterou jsem od tohoto autora četl jako první, musím i tuto knihu hodnotit na maximum, protože si to kniha i autor zaslouží.

kusma
08.03.2013 5 z 5

Kniha popisuje, co předcházelo podepsání Mnichovské dohodě, jaká byla atmosféra v pohraničí, jak působily rozvědky, špionáž, jak probíhala jednání. Čtivě popsané děsivé a osudové období našich dějin. Jediná "nevýhoda" knihy je, že člověk zná dějiny, a tedy nemůže fandit Čechům, aby tu svojí zemičku ubránili. Každopádně je to výborně napsáno a popsáno. Pocit beznaděje si ještě chvíli ponesu. Děsivá doba a jsem ráda, že se na ní nezapomíná.

paisr
06.03.2013 5 z 5

Skvěle zpracované historické události vedoucí k Mnichovu 1938. Výborně vykreslená atmosféra předválečného Československa, vzrůstajícího národní socialismu v Německu a Sudetech a zejména věrně popsaná situace tehdejších obyvatel. Odhodlání a odvaha a zároveň obrovská frustrace. Sice jsem samozřejmě mnoho fakt již znal, ale čtením knihy jsem se o trochu víc dokázal vžít do tak těžké doby. Mohu jen doporučit, dokonce ( a nechci být mentorem ) bych tuto knihu navrhl jako povinnou či doporučenou četbu ve školách. Možná by byla výmluvnější, záživnější a více vypovídající než mnohdy sušší výklad učitelů.

horrigan
26.12.2012 5 z 5

Velmi pěkná a vcelku i napínavá knížka. Popisuje dobu před mnichovskou dohodou, praktiky výzvědných služeb a diplomatů apod. Jsou zde jak reálné postavy, tak i smyšlené, které se mi velmi líbili. Díky smyšleným postavám je kniha napínavá, i když víme jak politická situace dopadne. Doporučuji.