Zpráva o třetí planetě

Zpráva o třetí planetě https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18953/bmid_zprava-o-treti-planete-wZb-18953.jpg 4 238 37

Výbor z vědeckofantas­tických povídek anglického autora – jedenadvacet z jeho nejzajímavějších próz. Z povídkové tvorby velmistra žánru Arthura C. Clarka vybral a přeložil Zdeněk Volný. Povídky: Hvězda, Devět miliard božích jmen, Maelström II, Stěna temnoty, A ozve se Frankenstein, Kterak se Hercules Keating v orchidej proměnil, Dřív než nastal ráj, Záznam, Tajemství, Pomíjivost, Posedlí, Případ s časem, Cesta tmou, Ze Slunce zrození, Křížová výprava, Božský pokrm, Střílejte veverky, Kruté nebe, Na úsvitu věků, Kdybych na tebe zapoměl, Země, Setkání s medúzou.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Práce

The Nine Billion Names of God, The Wind from the Sun , 1976

puml
27.10.2017 5 z 5

Výborná sbírka povídek. Některé, nebo spíš většina, působí poněkud didakticky, ale to bylo asi také účelem těch povídek i samotného českého výboru. Dobře jsem si početl a některé mají výbornou atmosféru (Cesta tmou), i patřičný filozofický záběr, například ohledně možného odkazu dávných civilizací (Hvězda, Stěna z temnoty, Na úsvitu věků) a uvažování o možnostech vyspělé inteligence (Křížová výprava). Celkově tedy velmi pestrý výbor. Doporučuji jako úvod do sci-fi spolu s knihou Těžká planeta.

Palorizek85
16.09.2017 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Arthur opět nezklamal a na rozdíl od moderních sci-fi povídek, tyto mají alespoň "hlavu a patu".

HankaMarek
01.09.2017 3 z 5

Moc pěkně napsané povídky.

P1tr
16.08.2017 3 z 5

Povídkový žánr je mnohdy kvalitativně riskantní volbou, což bohužel potvrzuje i Clarkova sbírka, kterou provází ona obávaná nevyrovnanost. Některé povídky nemají dostatečně nosné téma a jsou delší, než by měly být a někdy Vás naopak příběh vtáhne natolik, že byste si přáli, aby daná povídka byla rozpracována na celou knihu, což má za následek, že jsem po celou dobu čtení nebyl nikdy vyloženě spokojen. Je to obrovská škoda, neboť Clarke po většinu stran stvrzuje svoje výsadní postavení v žánru sc-fi svými neobvyklími nápady, nicméně zároveň také potvrzuje, že mu lépe sedí, když se rozhodne pro jeden příběh, který detailně rozpracuje na ploše plnohodnotné knihy. Nicméně i přes výtky, pokud jste fanouškem tohoto spisovatele, určitě dejte jeho povídkám šanci. I přes kolísající kvalitu Vám nabídnou několik zajímavých motivů a myšlenek.

Lanisa1966
04.02.2017 2 z 5

Docela nuda, už tuto knihu číst nebudu.

shmaic
27.12.2016 2 z 5

je to stejně ubíjející, jako byl Bradburyho Kaleidoskop. většina povídek je sci-fi jenom proto, ze přenáší dej ze Země na jiné planety. to, co bylo na povídkách v minulosti zajímavé se současným technickým pokrokem ztrácí na atraktivitě.

Jack Bauer
06.10.2016 3 z 5

Už je to hodně dávno co jsem tyhle povídky (někdy na Konci dětství) četl ač povídky moc nemusím z důvodů že dvě se mi strašně líbí a třeba pět následujících jsou o ničem. Vůbec už nevím o čem povídky byly, snad se k tomu ještě někdy dostanu a přehodnotím. Arthur Charles Clarke patřil k nejlepším spisovatelům vědeckofantastické literatury.

opic 12
16.03.2015 3 z 5

Dobře vyvážené,pestré,originální s poselstvím,vtipné,jako třeba v povídce-kterak se herkules keating v orchidej proměnil.Skvělé - maelstrom II ,...a ozve se frankenstein,paranoidní - záznam,překračující věky,varovná - pomíjivost.Arthurovy fantastické vize mimozemských sfér,vesmíru jako celku,jsou samozřejmě výtečné.Jen si všímám,mám u něj trošku problém,když začne s příliš popisným dějem :)

Teryy
01.10.2014 4 z 5

Skvělá kniha, skvělé povídky. Hodně nadčasové, a upozorňující na problémy celého světa a lidstva.

Morgause
01.08.2014 5 z 5

Nádherné povídky. Obdivuji autorovu fantazii a jeho vnímání vesmíru hýřícího životem, ale i nebezpečími. Z pohledu člověka 21. století bylo zajímavé sledovat, kde si autor píšící ve slavné éře letů na Měsíc představoval, že se naše civilizace za padesát, sto let ocitne. Když jen pár let po Gagarinovi dokázali lidé přistát na Měsíci, je pochopitelné, že za dalších několik desítek let nás autor viděl na Marsu, Venuši nebo Jupiteru, možná i mezi hvězdami. Zato fakt, že téměř každý bude vlastnit osobní počítač o mnoho výkonnější než nejlepší stroje ze sedmdesátých let, už byl nad rámec Clarkovy fantazie. Právě možnost porovnat současnost s optimismem a ambicemi doby, v níž povídky vznikly, bylo pro mě tím nejzajímavějším a nejpoutavějším, i když příběhy samotné byly většinou velmi povedené.

vehement
31.12.2013 5 z 5

Další ze sbírek výborných autorových povídek. Nejlepší jsou Setkání s medúzou, téměř fantasy Stěna z temnoty a pak úžasně vtipná Kterak se Herkules Keating v orchidej proměnil – téměř jak Adéla z české filmové klasiky. Tuto humornou až parodickou stránku, kterou do svých povídek nebo i románů Clarka přidává, mám moc rád :-)

dejf256
04.06.2013 5 z 5

Skvělý výběr povídek, z nichž každá svým vlastním a originálním způsobem nakusuje další zajímavý námět k přemýšlení. Spousta těchto podnětů přitom překvapivě vyvstane až s poslední větou či odstavcem. Paráda.

RadunkaH2112
06.02.2013 5 z 5

Perfektn

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Kniha přináší spoustu povídek, které jsou méně (Kterak se Hercules Keating v orchidej proměnil) či více (Setkání s medúzou) sci-fi. Žádné však nechybí skvělý vypravěčský styl a tempo vyprávění.

Tsabo
27.05.2012 5 z 5

Velmi dobrý výběr povídek, které jsou spojovány motivem planety Země. Velmi se mi kniha líbila.

kapllu
30.04.2011 3 z 5

Líbily se mi skoro všechny povídky, ale místy mi to přišlo nudné. Náměty si autor vybral zajímavé a skvělé jako náměty k přemýšlení, přesto jsem už místy měla chuť přeskakovat odstavce.

Pavelpi
05.01.2011 4 z 5

Velmi dobré povídky,jak jsem také od autora očekával.