Zpráva o státu Halda

Zpráva o státu Halda https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131517/zprava-o-statu-halda-131517.jpg 5 20 8

Dosud knižně nepublikovaná próza ostravského publicisty, básníka a prozaika Věnceslava Juřiny. Tato publikace zachycuje život společnosti „brenparťáků“, tuláků žijících na okraji společnosti, kteří byli specifickou sociální vrstvou v Ostravě v 30. letech 20. století, v době vrcholu hospodářské krize. Zpráva o státu Halda se stala mimo jiné i inspirativním zdrojem pro hru Brenpartija Tomáše Vůjtka.... celý text

KristynaKohleo
20.11.2023 5 z 5

To je výborné! Nic jsem o této skupině lidí nevěděla. Mám ráda příběhy o lidech na okraji, přináší většinou nové myšlenky, pohledy na svět. Jsem nadšená a knihu vřele doporučuju zejména těm, kteří se rádi dozvídají nové informace z místa kde žijí.
Některým vadilo, že je v knize moc postav, ale zvládla bych jich daleko víc.

lenkavildomcova
11.01.2023 5 z 5

Mi se to moc líbilo. V podstatě bydlím mezi haldama, ale určitě vypadají jinak než tehdy. Vlastně jsem dnes vylezla na Emu a říkala si, jak to tady asi vypadalo tehdy...

ebbe_voe
31.01.2021 5 z 5

Super novela o jedné lokální subkultuře, dáli se to tak nazvat....pokud máte rádi Steimbackovo Na Plecharně tohle se vám bude líbit... syrové, milé, neuvěřitelné a skutečné.

Jája92
05.12.2020 3 z 5

Knihu jsem si přečetla v rámci výzvy, nejspíš bych si ji jinak nevybrala. Ačkoliv téma o brenparťácích se zdálo zajímavé, jeho zpracování mě trochu zklamalo. Na můj vkus v knize vystupovalo příliš postav.

fionka36
31.10.2019 1 z 5

Čekala jsem víc. Byla dle mého soudu napsaná jako příručka pro ty co se jim nechce robit

mynamail
20.06.2018 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Jsem s Ostravou hodně spjata, tak i proto.
Ze začátku mě čtení vůbec nebavilo. Ačkoliv se jedná o útlou knížku, "trápila" jsem se s ní více než týden. A možná je to tím, že se daly přečíst maximálně 2 kapitoly po sobě. Je fakt, že brenparťáci to opravdu neměli lehké, chlast jim postupně opravdu vyžral mozky, ale jinak se ta bída zřejmě přežít nedala.
Ale jedna věta z knížky mi v mysli utkvěla: robit nebudou, to by neměli svoji svobodu... A podobné je to i dnes s těmi, kteří přespávají pod ostravskými mosty - chtějí svobodu, a zbytek se "jaksi zrobi"...

Kapis
30.07.2013 5 z 5

Dlouho mě žádná kniha tahle nezasáhla, ostravské reálie, lidi na okraji společnosti, neztrácející humor a naději, tragické konce z chlastu či pod struskou, psáno krásnou češtinou a představa, že život udělá smyk a podobně může skončit v podstatě kdokoliv byla hodně sugestivní. Byl jsem i na Brenpartyji a taky moc dobré představení. Knihu jsem zhltal jako kanystr brynu a už jsem ji popůjčoval celé rodině. Pro mne kniha roku 2012, kdy jsem ji objevil. Jedinečný zážitek.

poetree
28.06.2013 5 z 5

pěkná knížka. nejlepší je, jak starosta "státu" Halda píše Baťovi stížnost na porušení suverenity státu tím, že jeho letadlo s reklamou nad nimi profičelo a ten dokonce odpoví zásilkou bot :) a jsou tam fajné hlášky, třeba: Smrt je blbá nemoc, to už si poležíš.

Věnceslav Juřina
česká, 1931 - 1992