Zpráva o první cestě kolem světa

Zpráva o první cestě kolem světa https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137025/bmid_zprava-o-prvni-ceste-kolem-sveta-SQa-137025.jpg 4 13 2

Záznam o objevitelské výpravě Portugalce Magellana zaujme svou bezprostředností a plastičností a barvitostí líčení dobrodružné plavby a překvapí množstvím informací. Rodem Benátčan a maltézský rytíř Antonio Pigafetta, který se do Magellanovy posádky zapsal pod jménem Antonio Lombardo, nejen pečlivě a důsledně shromažďoval do svých zápisků každodenní události, ale popisoval i život posádek pěti lodí při hledání západní cesty k ostrovům koření, Molukám. Výsledkem je poutavý a poučný cestopis, z něhož lze poměrně přesně rekonstruovat trajektorii plavby a také se seznámit s povahami jednotlivců i s atmosférou společnosti první třetiny 16. století.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: , Argo

Relazione del primo viaggio attorno al mondo , 1524

Lucyjee
27.01.2021

Téma starých cestopisů vás musí bavit, aby vás oslovila i tahle kniha. Mě se moc líbila, přenesla mě do časů starých objevů, atmosféry, skvěle vyprávěno.

belerofontes
30.03.2016 4 z 5

Skvělý dobový cestopis jednoho z 18 šťastlivců (původně jich vyrazilo na pěti lodích přes 230) jenž se živí vrátili z Magallhaesovy plavby kolem světa.Jedna z nejnebezpečnějších a nejneuvěřitelnějších cest,jaká kdy byla podniknuta.Podává okolnosti plavby a popisuje i smrt Magallhaesovu na Filipínách.Tenká knížečka co se dobře a rychle čte,protože Pigafetta se příliš detaily nezabývá.Není to deník plavby-ten by jistě zabral několik set stránek ale zpráva.Nicméně i to nám musí stačit.
Nedovedu si vůbec představit v jakých podmínkách se tísnili po více než dva roky tito námořníci .
Z výpravy se vrátila pouze jediná loď s nákladem hrěbíčku,který však po prodeji pokryl vynaložené finanční prostředky na celou výpravu.Je až srandovní,že dnes koupíte hřebíček v každé samoobsluze za pár korun,ale tenkrát byl vzácným zbožím...
Pro Magallhaese tato cesta byla tragédie, protože přišel o majetek,rodinu a dokonce i o svůj holý život. Jeho plavba a jeho jméno se však stalo nesmrtelnými.

mořeplavba 16. století objevitelské cesty cesty kolem světa

Autorovy knížky

Antonio Pigafetta
italská, 1491 - 1534
1975  83%Zpráva o první cestě kolem světa

Kniha Zpráva o první cestě kolem světa je v