Znamení zrodu

Znamení zrodu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106523/bmid_znameni-zrodu-84l-106523.jpg 3 68 7

Znamení zrodu je důležitou knihou pro všechny studenty české literatury. Vladimír Macura se v ní zabývá obrozením, respektive znovuzrozením české řeči, literatury a kultury vůbec. Věnuje se několika určitým jevům, které se v době národního obrození objevovaly. Odhaluje a vysvětluje souvislosti. Znamení zrodu se řadí mezi další velké knihy pojednávající o této složité době.... celý text

los
30.01.2024 5 z 5

na počátku osmdesátých let byla Macurova literárněhistorická metoda vskutku nebývale inovativní a jeho pojetí a výklad českého národního obrození myslím zůstává stále originální i inspirativní

v kapitolách Tvarosloví - Pojmosloví - Paradoxy hledá přijatelný historicko-politický a kulturně společenský narativ v rámci konstrukce naší národní sebelegitimizace a jazykové emancipace, navíc podložený objemným a značně různorodým dokumentárním materiálem

doporučuju všem studentům literatury

Akléda_
29.01.2024 2 z 5

Kdyby nebylo školy, tak bych si tohle nikdy nepřečetla :D Trápila jsem se s tím dlouho, ale nakonec to vlastně asi nebylo tak hrozné? Nevím. Rozhodně jsem si z toho něco odnesla a byly tam zajímavé myšlenky a podněty, ale celé to bylo ve zbytečně dlouhých větách a nekončících souvětích, kvůli kterým jsem ztrácela pozornost.

MikoBlack
06.12.2018 2 z 5

Taktéž se přidávám - přečteno povinně kvůli získání zápočtu... Nadšená jsem z knihy určitě nebyla, nicméně nepopírám její odbornost. Určitě jsem vyčetla mnohé nové informace, často jsem se však v textu ztrácela a otázkou také je, kolik jsem si toho zapamatovala, někdy totiž bylo opravdu složité udržet pozornost a nepřeskakovat...

Beltrix
23.09.2016 3 z 5

Rozhodně zajímavé čtení, místy však nepříliš přehledné a, alespoň pro mě, ne moc srozumitelné.

Viky007
01.12.2015 3 z 5

Také jsem četla kvůli zápočtu. Nemůžu říct, že bych si tuto četbu zrovna užívala, ale Vladimír Macura odvedl skvělou práci, to se musí nechat. Pro mě to však bylo chaotické a často jsem tématu nerozuměla. Bavila mě kapitola Lingvocentrismus a z pojmosloví pak kapitola Vlast.

janca0135
15.12.2014 4 z 5

Také jsem tuto knihu četla povinně pro získání zápočtu, ale jsem za tuto povinnost ráda, jinak bych se k ní pravděpodobně ani nedostala. Přes počáteční obavy získané pouhým listováním knihou musím uznat, že mi toto dílo dalo opravdu hodně.
Skvělý popis doby, různá symbolika, odlišné pohledy jednotlivých autorů a postav doby národního obrození - tohle všechno Macura nabízí.

Li@
18.01.2012 3 z 5

Přečteno jako povinná součást mého vzdělávání na pedagogické fakultě. Místy velice zajímavé, místy trošku nudné a chaotické. Ovšem obecně vzato - spousta informací, které vám ve škole nepoví.