Zmizelá

Zmizelá https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166298/bmid_zmizela-UBe-166298.jpg 4 4282 1027

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem… Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery).... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Gone Girl , 2012

martineden
27.09.2021 5 z 5

Nějak je těch psychopatů kolem hodně. A nejen v literatuře, bohužel. Kniha vynikající, četla se tedy výborně. Film je taky dobrý.

janka2000
27.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Flynn je geniální autorka psychologických krimi románů. Umí příběhy psát velmi netradičním způsobem, zároveň je originální a nebojí se být fakt děsivá.
Kniha Zmizelá je velmi oceňovaná a má být proč. Bravurně napsaný příběh o ženě, která finguje svojí smrt, aby se pomstila svému manželovi, na kterého to narafičí. To však není to nejvíc děsivé. Tím je závěr knihy, kde se ukazuje, nakolik ona dokáže pracovat s lidskými city a nakolik jsme všichni vlastně porouchaní.
Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film, který zpětně hodnotím jako velmi autentický a povedený. Takže ten taky doporučuji.

Johana
18.09.2021 4 z 5

Bavilo mne od začátku do konce, navíc - ačkoli jde na jednu stranu o svižný thriller pro ženskou čtenářku, na druhou stranu jde asi opravdu o společenský román, který řeší i věci závažné a který jenom tak nezmizí v propadlišti literárních dějin. Jakkoli se to bestsellerům stává... Zde cítím nějakou přidanou kvalitu. Moc doporučuji.

Proč tedy jen čtyři hvězdy: Amy a Nick se v sebeabsurdnějších momentech svých vyprávění chovají pravděpodobně, ale pak, když se už kniha pozvolna chýlí k finále, náhle Nick něco zašeptá (bez spoileru abych...) někomu do ucha - a od toho momentu postavám jejich chování a prožívání nevěřím.

Závěr by se mi přitom ohromně líbil, pokud by k němu příběh byl doveden - od toho zašeptání - pravděpodobnější cestou.

Michelleee
30.08.2021 5 z 5

Nejoblíbenější thriller.

ninano
24.08.2021 5 z 5

Začátek byl trochu zdlouhavý, na knihu, které předcházely tak úžasné reference, ale pak se to pořádně rozjelo. Nikdy nemůžete stoprocentně říci, že někoho znáte.

xxiixxi
21.08.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA:
Wow, tak přesně tohle je moje noční můra! Jednoho dne zjistit, že v mé blízkosti je skrytý psychopat.
Zápletka mě tedy celkově překvapila a konec ještě více.

padola
07.08.2021 4 z 5

Luxusně vykreslené uvažování sociopata! Konec typický, nepřekvapivý.
Jednu hvězdu dolů za zoufale rozvláčný začátek.

andrea7191
20.07.2021 5 z 5

Nejdřív film a potom kniha..... pořadí, které nemám ráda, ale tohle je jedna z výjimek, kdy mi to nevadilo. Teda až na to, že jsem dopředu věděla co bude, což je na tom to nejnapínavější, že jo. Příběh je super, má grády.

tamdr
22.06.2021 4 z 5

mně se to líbilo,někdy zbytečně moc natahováno,ale děj dobrý,dobře se to četlo,jen závěr se mi moc nelíbil,čekala jsem jiný konec

kacinekgott
08.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Za mě super! Do půlky se mi zdála taková nijaká, pak to dostalo nečekaný spád a já nemohla přestat číst. Obě hlavní postavy mi byly příšerně nesympatické, ale svým způsobem mi to do celého konceptu knihy skvěle zapadlo. Konec dokonale dokresluje celou náladu příběhu. Žádné pohádkové klišé: zlo bylo potrestáno.

archivářka115
04.06.2021 2 z 5

Musím přiznat, že se mi knížka nelíbila. Také jsem se divila , že dostala takové vysoké hodnocení. Nemohla jsem se do ní začíst a musela jsem se hodně snažit, abych jí vůbec dočetla.

wee_n
14.05.2021 3 z 5

Já asi trošku nechápu to vysoké hodnocení. Kniha zdlouhavá, občas úplně zbytečné popisování situací, které s příběhem neměly nic společného a ke konci se radši ani nebudu vyjadřovat.
Těšila jsem se na nějaké rozuzlení a ve finále jsem knížku zaklapla dost otrávená. Žádná z postav mi k srdci nepřirostla a nakonec mi to vlastně bylo úplně jedno a už jsem to jen chtěla mít dočtené.

michterhel
21.04.2021 4 z 5

Občas zdlouhavé, ale jinak výborné. Moje druhá kniha hned po sobě s psychopatkou v hlavní roli, takže teď nějak víc sleduju manželčino chování :-) Chystám se skouknout film, tak jsem zvědavý, co bude lepší.

Katchun
20.04.2021 3 z 5

Já jsem asi moc prudérní, ale na mě to bylo tak vulgární, že jsem se první polovinu knihy přímo nutila to přečíst. Samozřejmě jsem to dočetla, ale určitě si ji už podruhé nepřečtu a pravděpodobně ji pošlu dál. S touto knihou jsem bohužel šlápla vedle.

Pája699
18.04.2021 2 z 5

(SPOILER) Upřímně lituji, že jsem s touto knihou vůbec ztrácela čas :-( a to jsem se na knihu vážně těšila podle popisu. Autorka se sice snažila, námět taky nebyl špatný, ale zpracování je věc druhá. Pro mě prostě dlouháááá, nudnááááá blbost. 500 stran skoro o ničem. Nick a Amy...co říct? Ani jeden z nich mi nebyl sympatický, nikdo v tomto příběhu. A ten konec? jako vážně? Ještě teď jsem naštvaná.
Vážně jí všechno prošlo?? Ještě teď mě to zvedá ze židle :-D

Karin_Kim55
03.04.2021 2 z 5

(SPOILER) - - - Přečteno ve formě audioknihy - - -

Musím podotknout, že tohle byl můj druhý pokus o přečtení 'Zmizelé'. Poprvé jsem to zkoušela těsně po 'Ostrých předmětech' (také od autorky), přečetla pár stran a zahodila ji.

Teď byl druhý pokus. A bylo tedy upřímné zklamání. (Že mě tyhle "bestcelery" a "knihy s nějakým oceněním" vždy nějak zklamou...)

Jako první jsem od autorky četla Ostré předměty, které jsem zhltla jako malinu. Bylo tam napětí, někdy jsem měla husinu a nevěděla, co čekat. Tady? Nepřišlo mi, že bych dostala nějaký Thriller. Postavy mi byly chvílemi sympatické, chvílemi jsem je měla chuť zabít a profackovat.

SPOILER:
A ten konec? Fakt jsem doufala, že jeden z nich umře. Nebo minimálně, že ta ženská bude nějakým způsobem potrestaná. Chápu, čeho chtěla tím otevřeným koncem autorka dosáhnout, ale mě to tak zklamalo, že to ani nedokážu popsat.

capricorn__
02.04.2021 5 z 5

"Zmizelá" je taková moje guilty pleasure. Obvykle nesnáším knížky se zlatou plackou na obálce, které si hrají na něco, co nejsou, ale "Zmizelou" jsem četl už asi třikrát (jednou i v aj) a věřím, že se k ní vrátím zas. Je nutno podotknout, že já začal (skvělým) filmem, takže už při prvním čtení jsem věděl, co se stane. Přišel jsem ale o zážitek ze čtení? Neřekl bych, vlastně možná naopak, protože jsem mohl porovnávat, jak filmové scénky sedí s těmi knižními. Mezi moderními autory, kteří (alespoň podle mého) píší stejným stylem psaní, jaksi neoriginálně, příliš stručně a připraveně, Gillian Flynn vyčnívá. Tohle jsem napsal i u dalších jejích knih, které jsem přečetl, ale líbí se mi, jaký má charakteristický (a poněkud cynický) smysl pro humor, jaké používá metafory, její postavy (a zvláště pak v této knize) jsou dobře zapamatovatelné. Věřím, že někdy by mohla trochu ubrat, Flynnová je podobná grafomanka jako třeba King (deníková Amy mohla být podstatně kratší) + někdy je na mě příliš sprostá (a to říkám já, fanoušek Madonny), ale i tak si její knihy užívám. Líbí se mi, jak dovedla jednoduchý nápad takhle rozvést. Líbí se mi i psychologický přesah, to, na stranu jaké postavy se postavíte. Chápu uživatele, které knihu kritizují, věřím, že "Zmizelá" není pro každého, mě ale moc baví. Věřím, že výrazně ovlivnila literární svět (stačí se podívat, na kolika obalech moderních bestsellerů najdete přirovnání "jako Zmizelá") a troufám si prohlásit, že půjde o knihu, která jen tak nezapadne a přitáhne pozornost lidí i za desítky let (ale to si taky můžu přibarvovat, protože jsem velký fanoušek, žejo :D). Každopádně: tohle je ta jediná moderní knížka, kterou vlezle nutím číst svým známým (a pak se mírně vztekám, když se jim nelíbí tak, jako mně).

marukm
13.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Na této knize mě strašně irituje ten konec. Ta definitivní "nepotrestanost" hlavní hrdinky. Já bych jí snad jednu... :-D

maličkán
10.03.2021 5 z 5

Zase jedno podařené dílko. Výborný psychologický thriller, který vás nenechá od knihy odejít. Konec mě tedy velice překvapil. Doporučuji.

BariEli
02.03.2021 3 z 5

To jako autorka schválně produkuje jednu nesympatickou postavu za druhou? Už to začíná být trochu otravné.