Zlatá vařečka

Zlatá vařečka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517052/bmid_zlata-varecka-PbT-517052.jpg 4 107 31

Pro šest amatérských pekařů a pekařek je účast v soutěži Týden pečení splněným snem a jsou připraveni udělat naprosto vše pro to, aby vyhráli. Jenže pro slavnou moderátorku Betsy Martinovou znamená toto klání mnohem víc. Panství Grafton, kde se koná, je domovem a dědictvím její rodiny – a Týden pečení je jejím životním dílem. Obojí musí být i nadále úspěšné. Ovšem jakmile soutěž odstartuje, začnou se dít podezřelé věci. Nejprve jde o drobné sabotáže. Kdosi vymění cukr za sůl. Příliš vysoká plotýnka... A když je objeveno mrtvé tělo, je jasné, že pro někoho zde je Zlatá vařečka cenou, pro kterou stojí za to zabíjet... Toto spojení A pak nezbyl žádný a Peče celá země vás bude moc bavit!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Golden Spoon , 2023

markej
11.12.2023 5 z 5

Šest soutěžících se sjíždí na odlehlé panství, aby se utkali v pekařské soutěži Týden pečení. Už od začátku se soutěžícím dějí podivné věci, nakonec vše vyvrcholí nálezem mrtvoly...

Knížka mě od počátku nesmírně bavila. Líbilo se mi prostředí jak panství, tak pekařské soutěže, zaujalo mě, že na začátku sice víme, že se objevila mrtvola, ale nevíme koho (i když to pak v průběhu čtení není tak těžké odhadnout). Líbila se mi různorodost postav a to, že se věnoval prostor jejich osobním příběhům.

Nadšení se bohužel trochu pokazilo na pár úplně posledních stránkách, protože ten způsob vraždy byl prostě nedovysvětlený. Hned mě napadlo, jak se to vlastně prakticky mohlo celé dokonat, když vrah... No, to nemůžu prozradit...

Celkově jsem ale spokojená, knížka mě opravdu bavila a přečetla jsem ji dost rychle.

Hodnocení: 4,5* z 5*

NikyTaky
22.11.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Doporučuju. Něco tak čtivého a svižného jsem dlouho nečetla. Kniha Vás vtáhne do děje na krásném panství, kde se právě odehrává soutěž v pečení. Je to delikátní záležitost a chcete každé sousto. Zápletka a tajemství jsou vyloženě třešnička na dortu. 5/5*. Moc jsem si to užila!

@pribehyodjany
21.11.2023 5 z 5

Tohle byla dokonala kombinace pekarske souteze a vrazdy. Cteni jsem si uzila od prvnich stranek, libilo se mi, ze to vypravi vice postav, ale i tak pribeh odsypa a ani vterinu jsem se nenudila. Navic jsem porad menila teorie, kdo umre a kdo bude vrahem. S koncem jsem byla spokojena.

Skvele, za me velke doporuceni, hlavne pro ctenare a ctenarky, co maji radi souteze s pecenim nebo sami pecou.

VeruHoráková
20.11.2023 5 z 5

Tak tohle mě bavilo! Na knihu jsem narazila díky podcastu @knizniklub a když jsem slyšela, jak nadšeně ní mluvili @pennyandbooks a @radekblazek, tak jsem pro ni mazala do knihkupectví a dobře jsem udělala!

Zlatá vařečka je pohodová oddechovka s originálním námětem pekařské soutěže s jemnou detektivní zápletkou. Pokud jste sledovali soutěž Peče celá země, pak si také jistě promítnete celý příběh do této soutěže v čele s Maršálkem a Bebarovou a budete fandit svému favoritovi :)

Na začátku příběhu je všech šest soutěžících představeno a následně můžeme sledovat, jak se jim daří jednotlivé dny při pečících výzvách. Líbilo se mi, jak jsou kapitoly vyprávěny z pohledu jednotlivých účastníků a bylo i vtipný číst, o tom, co si kdo myslí o ostatních. Každý den soutěžící pekli jinou dobrotu a můžu vám garantovat, že s tím, jak každý z nich v rámci soutěže popisoval jaký dort nebo koláč zrovna peče, dostanete určitě chuť na něco sladkého a třeba se i sami pustíte do pečení. Já si teda minimálně začala vybírat nový mixér

Celkově se mi kniha četla moc dobře a není tady co vytknout. Pokud tedy máte rádi soutěže o pečení nebo o vaření a sedí vám feel good detektivky, pak je tohle kniha rozhodně pro vás.

Vestička
17.11.2023 5 z 5

pro mě zajímavé téma. Výborná atmosféra, napětí. A Detektivní linka má hlavu a patu. A postavy promyšlené. A k tomu, zcela neočekávaně jsem dostala zamyšlení nad jedním šílenstvím doby, které tu bylo ještě před kovidem. Tak něják si představuju, že to bylo ve všech případech. Za to začínající Americké autorce palec nahoru, za tu odvahu. Ale kdo to zfilmuje?

kalinkacz
28.10.2023 4 z 5

Feel good detektivky zatím nebyly nic moc pro mě, jsem spíše čtenář klasických thrillerů, protože mám ráda víc akce a zvratů a ne dlouhá vyšetřování, jak tomu v detektivkách bývá.
U Zlaté vařečky jsem si ale řekla, že udělám další výjimku a znovu zkusím feel good detektivku a udělala jsem dobře! Tohle byla totiž první feel good detektivka, která mě vážně bavila!
Na knize mě zaujala originální kombinace detektivky a pekařské soutěže. Na té dojde k několika nečekaným zádrhelům a potom i vraždě, je tedy jasné, že někdo ze soutěžících přijde o možnost vyhrát tím nejhorším způsobem...
Jsme velký fanoušek kuchařských a pekařských soutěží, takže to mi na příběhu vážně sedlo. Na začátku máte k dispozici i seznam soutěžících, takže se mi postavy nepletly, to bylo skvělý.
Za mě vážně dobrá, čtivá a v závěru napínavá detektivka, kde jsem tedy pachatele neodhadla! Za mě tedy ano

mikika
26.10.2023 5 z 5

naprosto nádherná pohodová knížka s lehkou detektivní linkou, ideální pro fanoušky pořadu Peče celá země. šest hlavních postav, jejich různé příběhy, do toho staré sídlo, které jako by vypadlo z Agathy, paráda.

bagel
26.10.2023 4 z 5

Detektivky čtu ráda a ty ne moc krvavé ještě raději. Kromě toho ráda sleduji soutěže o vaření a pečení, proto jsem na tuto knihu nedočkavě čekala . Postupně se rozvinuly tři příběhové linie, což mi připadalo až moc, ale na konci se vše pěkně spojilo. A poslední kapitole o rok později se ukázala, jak moc průběh soutěže ovlivnil životy všech soutěžících.

Babouš
23.10.2023 5 z 5

Dozlatova vypečený detektivní příběh potřený sladkou vrstvou televizního pozlátka a intrik. Literární mňamka, která mě překvapila svou čerstvostí (rozuměj - originalitou) :)

Anží
18.10.2023 4 z 5

Zlatá vařečka je skvělá a krásně napsaná feel good detektivka, plná záhad a pečení. Odpočinete si u toho, dozvíte se trochu i o tom, jak to probíhá v zákulisí podobných pořadů a dostanete pořádnou dávku pomalého podzimního čtení :)

Vampucha
18.10.2023 4 z 5

Zlatá vařečka je letos další kniha v řadě, která mě mile překvapila, je to příběh, u kterého si skvěle odpočinete, vypnete mozek a jen se vezete na vlně vyprávění.
Měla by to být sice detektivka, ale klasické vyšetřování nečekejte. Je to hlavně o pečení, o soutěžících a jednom starém tajemství. Kdo miluje pořad Peče celá země, tak to je přesně pro něj. Myslím, že kdyby autorka do knihy vložila jako bonus jeden nebo dva recepty, tak by to bylo úplně perfektní!

Příběh se odehrává v Americe, v knize se soutěž jmenuje Týden pečení a natáčí se již 10 let, soutěžících je pouze šest. Natáčení probíhá ve starém rodinném sídle daleko od civilizace a jeho majitelka Betsy je známá pekařka a autorka tohoto pořadu. Také ho moderuje a zároveň hodnotí upečené výtvory. Je to dáma s jistými vrtochy a mně tedy nebyla moc sympatická.
Každá kapitola je vyprávěna z pohledu někoho jiného, převážně z pohledu jednotlivých soutěžících, ale občas je i z pohledu právě Betsy. Je to vlastně i celkem vtipné číst o tom co si kdo myslí o ostatních.
Jak už je v anotaci, během soutěžních dnů se dějí prapodivné věci a natáčení neprobíhá úplně hladce. Navzdory tomu se soutěžící sbližují. Jsou to celkem rozmanití lidé, každý se do soutěže přihlásil z různých důvodů, ne každému jde o vítězství. A otázka je, mohou si navzájem věřit? Někdo soutěž sabotuje a chce vyhrát za každou cenu, nebojí se ani vraždy.
Hodně mě bavilo, jak byl každý úplně jiný a z jiných poměrů.

Má to nádech pomalých britských detektivek. Dlouho se nic neděje, poznáváte prostředí a lidi, kteří jsou součástí příběhu. A když už to nečekáte, tak se něco stane. A postupně to graduje a odhalují se detaily a tajemství.
Mě to bavilo hodně i kvůli tomu pečení, naši českou verzi Peče celá země mám ráda, takže to byl svým způsobem zajímavý pohled, jak to může probíhat v zákulisí.

Myslím, že Poirot by zde byl naprosto ve své kůži!