Zkrotit vlka

Zkrotit vlka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339188/bmid_zkrotit-vlka-AOg-339188.jpg 3 67 67

Během kruté zimy roku 1599 přijíždí do Prahy mladý učenec Christian Stern, aby zkusil své štěstí na dvoře výstředního císaře Rudolfa II. Hned první noc v opilosti zabloudí do Zlaté uličky a narazí tam na tělo mladé ženy. Přepychové šaty zavražděné svědčí o jejím urozeném původu, stejně jako zlatý medailon na proříznutém hrdle… Christian se rázem ocitá ve spleti intrik nelítostných, po moci bažících dvořanů. A nebezpečné smyčky se kolem něj utahují ještě pevněji od chvíle, kdy samotný císař Rudolf II. usoudí, že tenhle doktor filozofie je tvorem u dvora téměř nevídaným: je mužem, jemuž se dá důvěřovat. Pověří ho proto úkolem najít vraha zabité dívky – císařovy milenky Magdalény. Christian však při svém pátrání narazí na spiknutí s cílem otřást samotným trůnem a záhy se v labyrintu pražských uliček i dvorských pletich stává lovcem i kořistí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Prague Nights , 2017

JiříM
03.11.2017 4 z 5

Zvlaštní kniha. Příběh čtivý, děj občas pokulhává.

moni.ka
29.10.2017 5 z 5

Jako pražský patriot čtu ráda knihy o Praze nebo s dějem z Prahy od zahraničních autorů. Pohled z druhé strany je většinou velmi zajímavý, zahraniční autoři nás často vidí poněkud jinak, než my sami sebe. John Banville alias Benjamin Black opět nezklamal. Atmosféra zimní Prahy je vykreslená naprosto dokonale, mráz zalézá pod kůži i uvnitř studených kamenných domů a paláců, stejně tak i atmosféra Rudolfinského dvora v době jeho rozkladu v posledních letech vlády Rudolfa II. Tak nějak si představuju, že to tam mohlo vypadat v době, kdy vládu za psychicky nemocného císaře přejímali jeho alchymisté a sluhové. Na konci knihy je navíc stručný přehled historických osob a faktů, ze kterých tato fikce vychází. Mě kniha pobavila, bohužel byla asi někde v anotacích prezentována jako detektivka, jíž opravdu není, a tudíž se dostala do rukou nesprávnému publiku, soudím z jejího negativního hodnocení zde.

TeaPeter
12.10.2017 2 z 5

Kniha byla pro mě zklamáním. Je jasné, že Rudolfinská doba byla čímsi zvláštní a tajemná, ale to jak ji popisuje kniha mi připadá až psychedelické. Na detektivku mi přijde velmi rozvláčná a jazyk knihy by mi často spíše pasoval k romantickým knihám pro ženy (nezkoumal jsem, zda tato výtka nepadá na hlavu překladatelce). Na druhou stranu, na historický román jsou skutečné události až dost naohýbané, jak se člověk může i dočíst v poznámce k českému vydání na konci knihy. Celkově tedy rozpaky, rozpaky a zase rozpaky... Je to už druhá kniha zahraničního autora o událostech u nás, která mě opravdu nenadchla.

marionn
27.09.2017

Zatím jsem knihu nedočetla. Moc se mi líbil námět a celkem pěkně vše začalo, jen mě to nějak začalo nudit a co hůř, začalo mi být jedno, jak to skončí. K hlavnímu hrdinovi jsem si nevytvořila vztah, někdy mě štval. Zajímavé mi přišlo vyobrazení Langa, kterého jsem do té doby viděla jako malého, úlisného starce z Pekařova císaře.

monte
20.09.2017 3 z 5

Povedená detektivka zasazená do doby Rudolfa II.

Velevous
05.09.2017 5 z 5

Moc pěkné čtení a dá se přečíst na jeden zátah. Doporučuji třeba na delší plavbu trajektem.

Silmaria
28.08.2017 2 z 5

Spíš zkrotit nudu...

Monolit0713
18.08.2017 1 z 5

No, ne že bych nečetla horší knížky, ale moc jich nebylo.

Roberta
15.08.2017

Nuda bez pohybu se táhla přes dvě třetiny knihy a když už se konečně něco začalo dít, byla jsem tou nudou už naprosto uvláčená.
Jediné dva momenty, které mě vytrhly z letargie - zmínka o obrazu Růžencová slavnost od A. Dürera (byla jsem na výstavě věnované příběhu tohoto obrazu) a dvě poznámky o poloze Prahy - jednou zmíněn Balt a jednou sever Evropy.

MMacicekk
11.08.2017 3 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora a i ta mne bohužel zklamala. Obálka a anotace působí velmi lákavě, hlavně už proto, že se děj odehrává v Praze na přelomu let 1599 a 1600 za vlády Rudolfa II. Christian Stern, mladý učenec a přírodní filozof, přijíždí z Řezna do Prahy na královský dvůr. Ještě téhož večera omylem zabloudí do Zlaté uličky, kde objeví tělo mladé ženy s prořízlým hrdlem. Ukazuje se, že mrtvou ženou byla Rudolfova milenka a Rudolf proto Christiana pověří k vyšetření tohoto zločinu. Seznámení s hlavním hrdinou, královským dvorem a dvořany bylo těžkopádné a trvalo mi hodnou chvíli než jsem se do knihy začetla a přestala vnímat okolní svět. Styl psaní autora je bohužel dosti nepoutavý až téměř nezáživný. Líbilo se mi však vykreslení dobové atmosféry, celého královského dvoru i s dvořany a tehdejšími zvyklostmi.

Ivuska.09
23.07.2017

Velmi zdařilá historická fikce. Nechybí detektivní zápletka, milostné vzplanutí nebo politické pletky. Líbí se mi atmosféra, do které je kniha zasazena - období Rudolfa II., zahalené magií a alchymií. A také tajemství, která by mělo být odhaleno. Na začátku mě trochu odrazovaly dlouhé monology hlavního hrdiny, ale jak se příběh rozjížděl, monologů ubývalo. Mně se kniha líbila.

A oceňuji dodatky na závěru knihy, kde se dozvíte, co je založené na skutečnosti a co bylo upraveno tak, aby to do knihy zapadlo.

Praha 16. století irská literatura historické romány

Benjamin Black (p)