Život Seuratův

Život Seuratův https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35561/bmid_zivot-seuratuv-35561.jpg 5 16 5

Životopisný román o francouzském malíři Seuratovi (1859–1891), jehož dílo dalo vznik novému uměleckému směru a technice – pointilismu.

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

La vie de Seurat , 1966

jaroiva
24.03.2024 4 z 5

Mám ráda impresionisty i pointilismus, celkem mám nadíváno i ve sbírkách galerií ve Francii. Ale neměla jsem zatím teoreticky zmapováno, jak vlastně k pointilismu Seurat došel. Teď konečně chápu, jakto, že jsou jeho postavy tak "bez života" a jeho kompozice tak zvláštní. Ona je to vlastně matematika. A tak je mi teď jeho dílo ještě sympatičtější. Díky autorovi za osvětlení.

palka452
03.10.2021 5 z 5

Vynikající ale z dnešního pohledu příliš popisné

Hyacint
29.12.2020 5 z 5

Dobré, jak jinak. Trochu jiné, než ostatní Životy, ale o to víc se člověk dozví o "neo", o technice, barvách, a taky o Pissarovi, což jsem byl moc rád. Někdy mám pocit, že kdyby Perruchot napsal o komkoliv, včetně našich nudných sousedů v paneláku, bylo by to zajímavé, dojemné a skvělé, on to prostě umí. Jen škoda, že knížka neobsahuje všechny obrazy, o kterých je řeč, ale google to jistí. Opět jsem to četl s knížkou v jedné a telefonem v druhé ruce, abych ty barvité popisy konfrontoval se Seuratovým dílem (které, jak se píše i v doslovu, bohužel ztrácí barvy(!)).

ziriant
22.04.2016 4 z 5

Už to asi bude tak, že Perruchot je mým nejoblíbenějším autorem životopisů. Ač se mi nemusí zrovna zamlouvat malířova technika, biografie od Perruchota inspirují vždy. Konkrétně o pointilismu nemůžu říci, že by to byla zrovna má metoda-z-nejmilejších, ale dostal mě Seuratův vědecký pohled na věc. A jdeme na dalšího umělce...

HTO
22.03.2012 5 z 5

Ačkoliv Seurat není zrovna můj šálek čaje – více se mi líbí, když si jeho obrazy prohlížím z dálky (což nemyslím jako urážku; zkuste to taky) – tahle kniha je nesmírně zajímavá (jako všechny Perruchotovy životopisy), a nedokázal jsem ji odložit, dokud jsem ji nepřečetl. I pokud je vám pointilismus protivný umělecky nebo svou vědeckostí, kniha stojí za pozornost už jen proto, že vás seznámí se dvěma úžasnými postavami: Félixem Fénéonem a Seuratovým vědeckým rádcem, chemikem Chevreulem: tady naleznete jeho fotku v den, kdy slavil sté narozeniny: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Félix_Nadar_1820-1910_portraits_Michel_Eugène_Chevreul.jpg Myslelo mu to i tehdy líp, než většině lidí o osmdesát let mladších.

pointilismus

Henri Perruchot