Život a doba ministra Rudolfa Baráka

Život a doba ministra Rudolfa Baráka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16199/zivot-a-doba-ministra-rudolfa-baraka-16199.jpg 5 6 6

Kniha sleduje vzestup a pád ministra vnitra Rudolfa Baráka (1915-1995), pozoruhodné postavy komunistické éry v našich dějinách. Ambiciózní pohlavár, jehož zatčení za přítomnosti samotného Antonína Novotného a následující proces a odsouzení byly již ve své době provázeny legendami, a v letech následujících byl orwellovským způsobem vymazáván z dějin, byl a stále je v obecném povědomí považován za jakéhosi předchůdce pokusů o modernizaci a liberalizaci komunistického režimu. Práce Prokopa Tomka, založená na studiu množství archivních materiálů, zbavuje ministra Baráka této nezasloužené pověsti a ukazuje jej ve skutečném, a nelichotivém, světle jako bezskrupulózního aparátčíka, nemilosrdného vykonavatele a organizátora bezpráví, který neváhal organizovat teroristické činy únosy a atentáty, využívat ve službě komunistického represivního aparátu bývalých nacistických zločinců, i člověka ovládaného osobními ambicemi a touhou po obohacení. Ukazuje ale i jinou tvář nejednoznačné Barákovy osobnosti jeho kulturní mecenášství, například podporu malířů Otakara Kubína a Jana Zrzavého... celý text

lonedog
28.06.2019 5 z 5

Kniha určená pro každého, kdo chce pochopit, jak KSČ v padesátých letech dokázala ovládnout policejní aparát a jeho prostřednictvím provádět rozsáhlé represe proti všem vrstvám obyvatelstva. Únosy emigrantů zpět do ČSSR, vraždy představitelů opozice i využívání odsouzených nacistických vrahů jako agentů v Německu. Útlá, ale na informace bohatá kniha.

Pavelpi
14.01.2015 4 z 5

Zajímavá kniha,která odhaluje život Rudolfa Baráka tak,jak ho ještě neznáme.Sympatické mi je to,že ukazuje nejen jeho činy,ale také jeho druhou tvář jako milovníka umění.Myslím,že autor si musel dát velkou práci se studiem podkladů a sháněním dokumentů a kniha se celkem povedla.