Živica

Živica https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330712/bmid_zivica-cAq-330712.jpg 4 340 340

Severskou krimi roku 2016 sa stal román, ktorý s detektívkami nemá veľa spoločného. Temný príbeh dánskej autorky je o nezvyčajnej rodine žijúcej na izolovanom ostrove. Ďaleko od ľudí sa tam dejú veci, ktoré pripadajú normálne iba samotným zúčastneným. Čo sa stane, ak je jedinou usadlosťou na malom ostrove statok stolára, ktorý tam žije s rodinou obklopený nádhernou, no drsnou prírodou a nevyspytateľným morom? A ak otec rodiny, citlivý a vnímavý muž, opakovane prichádza o to, čo považuje vo svojom živote za najdôležitejšie? Niekto by na jeho mieste možno utiekol. Iný by začal zhromažďovať veci, ktoré ľudia vyhodili ako nepotrebné a nedokázal by sa ničoho vzdať, hoci by hrozilo, že ho odpad zavalí a pochová pod sebou. A možno by sa taký muž odhodlal ku hrozným veciam, len aby mu nezobrali to, čo mu ešte ostalo. Kam až je žena ochotná zájsť kvôli láske k mužovi a rodine? Ak matka dobrovoľne odstrihne od sveta seba i svoje potomstvo a napokon sa stane väzňom vlastného tela, je to lojalita, oddanosť, zločin alebo šialenstvo? Živica je románom o láske, rodine a strachu. O paranoji a krutosti. Úmyselnej aj neúmyselnej.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Premedia

Harpiks , 2015

dawson321
11.08.2020 3 z 5

Tak to byla ale divná rodina... Lehce nadprůměrný psycho román. Líbily se mi popisy tamější přírody.

ArwenAragorn
11.08.2020 5 z 5

První stránky mě šokovaly. Pak už mě nešokovalo nic. Je to geniálně napsaný psychologický román. Originální, promyšlený, výstižný, ponurý, morbidní, s velkým tlakem na emoce. Livii s jejím pohledem na svět a jejím chápáním věcí jsem si zamilovala. A konec je krásný.
Líbit se to každému nebude, přesto knížku doporučím.

dulenka
07.08.2020 4 z 5

Autorka umí výstižně popsat vnitřní pocity a pohnutky postav.... i šílení lidé žijí mezi námi a je zajímavé pozorovat, jaké pochody se odehrávají v jejich hlavě... Poutavý styl vyprávění.

kneslova
07.08.2020 4 z 5

Jak zde bylo popsáno, psychologické drama, morbidní, neuvěřitelné, ale zároveň skutečné, zajímavé. Dobrá kniha, tak za 4'5 hvězdičky. Jelikož jsem četla podobný příběh a ten byl ještě lepší.

suiteki
06.08.2020 5 z 5

Úplně jiná knížka než všechny co jsem doposud četla. Byla napinava i presto, ze nemela zadnou poradnou zapletku,hltala jsem každou stránku. Knížka psaná detskyma očima, které vidí jen to krásné i tam kde nic krásného, už nezbylo.

evik_svistik
28.07.2020 5 z 5

Když jsem knihu kupovala, moc jsem netušila, co mám očekávat. Dopadlo to výborně, knížka byla místy sice už docela slušné psycho, ale celkově to bylo moc povedené, čtivé a hlavně neotřelé téma.

rysavas
26.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Jak již bylo psáno v předchozích komentářích.....tohle opravdu nebyl thriller.....tohle je psychologické drama ze kterého vám trne, jelikož představa, co se všechno může dít kolem vás je děsivá. Protože přece prožívat smutek je normální.....přece se nebudeme starat o někoho, kdo působí jako podivín....raději nechme všechno být.....ale ono se to zatím přetavuje v něco obludného a narůstá do maximálních rozměrů (a tím nemyslím Liviinu mámu, i když i v tomto případě by se to dalo použít).....

POZOR MOŽNÝ SPOILER!!!

....a i když to vypadá, že se nakonec všechno vyřeší, tak už je to tak nasáklé kolem vás, že to prostě nemůže jen tak zmizet..... a ne...nemusí to vypadat nebezpečně.....ale otázkou zůstane.....do jakého rozměru se to rozroste tentokrát? ....

Ticiana
25.07.2020 3 z 5

No nevim. Za mne to vubec thriller nebyl. Spis mi jich všech bylo líto a divila jsem se, jak můžou tak zit... v izolaci, nepořádku, smradu... a nechat v tom zit své dítě. Bavilo mne posledních asi 70 stranek. Protoze tam se stalo par nečekaných veci. Ale Livie mi prisla až v klidu, jak to vse na konci přijala... teda až na tu poslední stranu...

bookcase
21.07.2020 5 z 5

Určitě to není klasický thriller, ale psychothriller. Jinak perfektní, běhal z toho mráz po zádech.

Leanne
20.07.2020 5 z 5

Zvláštní kniha, děsivá. Hlavně ta naprostá důvěra dítěte v svého otce, to bylo psycho. Opravdu zvláštní kniha, od které se člověk nemůže odtrhnout.

Teclaireddy
13.07.2020 5 z 5

Originální, promyšlené, dechberoucí. A dost děsivé - dekonstrukce lidské mysli je popsána opravdu působivě. Stupňuje se postupně, plíživě a z psychologického hlediska pochopitelně. Není to obrat, kdy by pozitivní postavě přeskočilo a stala se z ní postava negativní. Jak už tu někdo psal, vesměs se všemi postavami soucítíme, přestože dělají strašné věci. Kniha v nás probouzí otázku, kde je hranice zla.

monci6485
02.07.2020 5 z 5

Tak tohle je opravdu psycho. Líbilo se mi hlavně vyprávění Livie, naivní dušička, která věří otci každé slovo. Pošahaná rodina v odlehlém domě, kde zákony neplatí. Jaký to může mít dopad na dítě zjistíte na poslední straně.

Refadora
28.06.2020 4 z 5

Zvláštní knížka, určitě ne thriller jak je psáno na obálce, ale jde o knihu, která čtenáře drží v určitém napětí a vtáhne jej do atmosféry tolik, že se mu od čtení nechce odcházet. Líbilo se mi především střídání vypravěčů a to, jak odlišně vypadají stejné situace nebo místa pohledem různých lidí. Zároveň oceňuji především části vyprávěné Livií, autorce se hezky povedlo vcítit se do postavy malé holčičky. Děj knížky mi přijde hodně originální a myslím, že si knížku budu dlouho pamatovat. Jedinou výtku mám k závěru, který mi nepřijde moc pravděpodobný a hraje v něm dle mého názoru velkou roli náhoda.

Hella
24.06.2020 4 z 5

Příběh od první stránky vtáhne do děje a nepustí, dokud nedočtete. Je to mazec - hodně čtivý mazec.

broskev28
22.06.2020 4 z 5

Nepoučím se a znovu a znovu se pouštím do thrillerů; tady jsem přečetla první větu a chtěla jsem knihu znechuceně odložit. Přesvědčila jsem samu sebe, že zkusím dočíst alespoň jednu kapitolu. A zjistila jsem, že tenhle příběh je úplně jiný!
Zvláštní kniha, která určitě stojí za přečtení. Na rozdíl od mnoha jiných thrillerů si dokážu představit, že by se tenhle (nebo tomu podobný) příběh opravdu mohl stát. A možná by ani nebylo chybou použít v předešlé větě prostý minulý čas.

"Plynutí času na ostrově fungovalo jinak, než to znal z pevniny. Tam míval každý jeho rok jasné linie: připomínal zřetelně vymezenou úsečku se striktně danými body v podobě maturit a příprav a prázdnin a třídních schůzek a pedagogických porad. Vše bylo každý rok stejné, všechny ty povinnosti a rutina. Na ostrově se rok změnil na organický tvar plynoucí poklidně k Vánocům a pak k létu a volně splývající s rokem předchozím a s rokem následujícím. Čas nezmizel, jen získal odlišnou podstatu. Stal se z něj nenáročný kamarád, který neměl jiné požadavky než prostě jen být."

vera4669
11.06.2020 5 z 5

Knížka zhltnutá za pár hodin, vtáhne do děje a už nepustí...pak člověk jen přemýšlí, čeho je lidská mysl schopná a co jsou lidi schopni udělat .. konec jsem čekala trošku lepší, říkala jsem si, že asi hvězdu uberu dokud jsem nedočetla poslední větu, po které prostě plný počet dát musím .. není to podobné žádnému thrilleru co jsem četla, spíš psychologické drama, ale perfektní

bralenka
28.05.2020 5 z 5

Čtivé, velmi zajímavé, geniální, morbidní, konec nebudu prozrazovat, doporučuji ke čtení.

TerezaaBaarova
25.05.2020 3 z 5

Nejde úplně o thriller, jaký známe, s vrahem a s vyšetřovatelem.. jde opravdu o psychologické drama jedné nešťastné rodiny, která se vrhá do čím dal tím větší izolace od okolního světa a ostatních lidi.
Nechybí smrt, vraždy, napětí a to, že sakra chceme vědět, jak to bude dál?
Hlavní hrdinku zachrání, přežije, ale...?
Doporučuji všemi deseti!

Romcha
04.05.2020 5 z 5

Tato morbidně úchylná ponurá genialita se určitě u mě zařadí k těm knihám na poličce, u kterých si řeknete WOW!

U této knihy jsem konečně zjistil, co je to "chytne a nepustí". Je potřeba si představit, že je to úplně něco jiného, velmi originálního a "přívěšek" thriller nemá u tohoto knižního titulu moc význam.

Když jsme u toho, ono i promo knihy je dost závadějící, to však neztrácí lesk, punc a glanc výše uvedeného. Tohle je originalita sama o sobě, typu kterého jste dlouho nečetli. Navíc překlad je stejně geninální jako kniha sama.

JanaŠ.051
24.08.2018 5 z 5

Severské krimi roku 2016. Taký titul nesie román Živica, v ktorom by ste však márne hľadali vyšetrovateľov či policajtov. Ide o znepokojujúci psychologický príbeh rodiny, ktorá sa postupne rozhodla uzavrieť do seba, ochrániť sa pred svetom, ktorý hlava rodina považuje za ohrozujúci a nepriateľský. Zo stolára Jensa sa stáva horder – človek, ktorý okolo seba kopí veci. Jeho manželka sa zasa uzavrie do väzenia vlastného tela a priberá do takej miery, že sa už nedokáže ani pohnúť a zo svojej spálne píše listy dcére. Je to mimoriadne pútavo napísaná anatómia šialenstva, postupného rozpadu vedomia osobnosti, na ktorom chtiac či nechtiac participujú aj iní ľudia.