Zimní hrob

Zimní hrob https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529973/bmid_zimni-hrob-65a0e3d7932ef.jpg 4 96 30

Mrazivý thriller odehrávající se na pozadí děsivě pravděpodobné budoucnosti Píše se rok 2051 a Zemi postihla klimatická katastrofa. Zatímco v rovníkových oblastech panuje nesnesitelné horko, ve Skotsku způsobil zánik Golfského proudu prudký pokles teploty, který s sebou přináší déšť a sněhové bouře. Mladá meteoroložka Addie je na drsné počasí zvyklá, po každé bouři se vypraví na vrchol hory Binnein Mňr na Skotské vysočině, aby zkontrolovala svou meteorologickou stanici. Jednoho dne však při rutinní prohlídce objeví lidské tělo zamrzlé v ledu. Případ mrtvého investigativního novináře dostane na starost stárnoucí detektiv inspektor Cameron Brodie, jenže tomu se do vyšetřování vůbec nechce. Vodní taxi ho právě dopravilo domů přes zaplavené Glasgow a jediné, na co dovede myslet, jsou slova, která si vyslechl v ordinaci svého lékaře. Addie navíc už deset let neviděl. Nakonec se však musí postavit nejen přízrakům své minulosti, ale i vrahovi, který je odhodlán navždy pohřbít děsivé tajemství, které by Brodieho vyšetřování mohlo odhalit. Od autora bestsellerové trilogie z ostrova Lewis.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

A Winter Grave , 2023

petrarka72
10.03.2024 3 z 5

Funguje to. Drsná škola v klimaticko krizové době. Detektiv Brodie s vědomím konečnosti několik desetiletí po sebevraždě manželky, a mordy, co se řeší sice se snovými technologiemi, ale hlavně s vypětím všech psychických i fyzických sil.

Eidalon
07.03.2024 4 z 5

Další knížka Petera Maye, která patří mezi samostatné příběhy. S předchozími, především skotskými sériemi, má společné prostředí (Skotská vysočina) a krásný poutavý popis přírody a reálií hor a drsného kraje skotských ostrovů a pak kriminální zápletku se složitými vztahovými liniemi hlavních protagonistů.
Hlavní hrdinové se nacházejí v blízké budoucnosti, která zde slouží především jako kulisa k tomu, že již došlo k bodu zlomu a ekologické hrozby směřující směrem ke změně klimatu, již nastaly. Skotsko se tak stává ještě tvrdším prostředím pro život, zaniknutí Golfského proudu a zvýšení hladin moří zcela mění ostrovní stát včetně jeho počasí. Zde si autor trochu zapredikoval, ale zcela na reálnou notu, popisované změny klimatu v příběhu nejsou vůbec mimo realitu ani čas.
Do všeho pak vstupuje opět politikaření a boj o moc, který jde přes mrtvoly. Zdánlivě nezajímavé úmrtí v klínu hor se změní na cílené umlčení investigativního novináře, který narazil na hrůzné kostlivce vládnoucí garnitury a rozhodl se je zveřejnit v době, kdy vrcholí volební boj.
Vyšetřením celého činu je pověřen stárnoucí komisař Cameron Brodie, který využívá situace a řeší si své vztahové linie v rodině, neb ta žije právě v regionu, kde se vše odehrává.
Rozbíhá se tak linka vyšetřování zločinu na které navazují další úmrtí, a ta je doplňována příběhem Brodieho a jeho vztahu k jediné dceři a manželce Mel, vše se potkává na konci knihy jako jediný propletenec se závěrem - vše souvisí se vším.
Příběh je napínavý a určitě čtivý, vyzvednout lze opět popisné pasáže přírody a drsného klimatu, děj je ale veden po lince, kdy lze závěr knihy dobře odhadnout, včetně závěrečné pasáže odhalení pravdy, která ale nic nezmění na jednotlivých lidských osudech.
Kniha se mne četla dobře, boj o moc nepřekvapila – politika a politici – to je sorta lidí, která se neštítí ničeho k dosažení svých cílů a to, ať působí v jakémkoli čase či zemi, komplikované vztahové zvraty jsou pro knihy autora typické. Jistá přidaná hodnota je neveselý popis toho, kde naše krásná planeta skončí, pokud se k ní nebudeme chovat s větším respektem a úctou, protože jiné místo, kde bychom mohli žít nemáme . . .
Za mne 4 hvězdy.

vnimat_Krasu
06.03.2024 4 z 5

Syrová podstata ZIMNÍHO HROBU je vlastně americká stará škola. Detektiv Cameron Brodie dostává jednu ťafku za druhou a až těsně před skonem se rozhodne napravit jednu konkrétní bryndu. A upřímně mě bavilo sledovat, jak to virtuóz typu Petera Maye šejkuje s ekologickým sci-fi poselstvím. Tempo je zběsilý a flashbacky příjemně drsný. Kecal bych, kdybych se tvářil, že jsem nedoufal v jinou (míň očividnou) koncovku. K zachování poetiky old-schoolu ale do jistý míry pasovala i ta.

Luňajda
06.03.2024 3 z 5

Zajímavé téma, jako vždy skvělé popisy krajiny, které mě nutí vyhledávat si fotky konkrétních v knize zmiňovaných míst. Od mého oblíbeného autora už jsem ale přeci jen četla lepší knihy, proto jen 3 hvězdy...

alekis
04.03.2024 5 z 5

Kriminální část je hodně napínavá! Padouch vraždí jako na běžícím pásu... a další padouchové, mnohem větší a nebezpečnější, si zatím mnou svoje zdánlivě čisté ruce... Takže mohu doporučit. Kniha opravdu stojí za přečtení.

Třešinka na dortu: jako obvykle musím zdůraznit autorův dar popsat prostředí, roční období, krajinu, počasí... Tohle dává jeho příběhům neskutečný rozměr. Neskutečně živý.
Skotsko, napůl zaplavené mořem, prudké deště, ještě prudší sněhové bouře, vichřice, zima, zasněžené horské svahy, laviny, rozbouřené řeky... Úžasné!
Stálo to za to. Jsem moc ráda, že do mojí sbírky, kterou tvoří díla Petera Maye, přibyl i Zimní hrob... Dárek od přítele z DK. Díky, kámo! :-)

ellescorpio
29.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila, trochu jsem se bála nějakého postapo, ale byla jsem nadšená. Jediné, k čemu mám pár výhrad je, že mi přišlo, že občas autor zapomněl, v jaké době se děj odehrává - konkrétně, když velitel přisunul vytištěné články ve složce a když člen horské služby vytáhnul z auta papírovou mapu. Vždyť to už nikdo nepoužívá ani dnes. Jinak se mi atmosféra, klimatické problémy a to, s čím se populace té doby potýká, přišlo skvělé. Budu oproti komentářům pode mnou v opozici, ale mně osobně se třeba Skála a knihy z Hebrid vůbec nelíbily a všechny ostatní, ať už série Akta Enzo nebo volné nesériové přijdou mnohem lepší.

work
26.02.2024 1 z 5

Některým autorům se vyplácí trochu zaexperimentovat a střihnout si příběh z jiného prostředí nebo časové roviny. Když Ishiguro udělal výlet do budoucnosti v Kláře a Slunce, nepůsobilo to nepatřičně a knížka byla skvělá. Když se o podobný skok časem pokusil Peter May, je výsledek více než rozpačitý.
Mayovi bych poradil, aby se držel svého kopyta a dál servíroval větrem ošlehané příběhy propletených rodin, které osídlují skotské ostrovy, a zprostředkovával svým jedinečným způsobem náhled do reality života, se kterým v nehostinném prostředí bojují. To mu jde skvěle. V Zimním hrobě se pokusil o jakýsi ekologicko-politický thriller z budoucnosti, označovaný v anotaci jako eko-noir, přičemž mi uniká, proč noir.
Od začátku je to celé průhledné a víte kam to směřuje, charaktery jsou načrtnuty spíš zběžně (kromě jedné linky, ale o tom až za chvilku), a střídmé popisy skotské vysočiny se bohužel utopí v agitkách za boj proti klimatickým změnám. Kdyby alespoň Mayovy apely měly hloubku, ale ony nemají - působí jako opsané z levného časopisu; ne, planeta se nepřestane oteplovat, když budeme elektřinou nabíjet i vrtulníky. No a pak se to navíc přesune do režimu James Bond, kde si užijeme soubojů v podzemních bunkrech, soubojů s AI, a nekonečného užírání se hlavního hrdiny, který navzdory tomu, že umírá (to není spoiler, to se dozvíte hned na začátku), zachrání svět, nebo alespoň jeho malou část.
Teď k tomu pozitivnímu: na mě fungovala jediná linka, a to ta s Mel. Ta je napsaná fakt dobře a je to jediné, co si z knížky pamatuji. Tak zase někdy příště.

Dela111
21.02.2024 5 z 5

Zimní hrob je thriller odehrávající se v době za necelých třicet let. K vykreslení této nepříliš vzdálené budoucnosti použil autor současná nejvíce palčivá témata jako jsou například klimatické změny, snižování emisí, problém migrace obyvatel, nástup umělé inteligence. Zajímavý politický vývoj přisoudil Skotsku, Irsku a Anglii.
Samotná zápletka je výborná a rozuzlení sem tematicky také sedne. Jako celek tohle funguje výborně. Zimní hrob má poutavý promyšlený děj, navíc je napsaný příjemným literárním stylem tak, jak to Peter May umí.
4,5*

iveta3689
20.02.2024 3 z 5

Není to špatné. Kniha se dobře čte, má zajímavý námět. Některé části byly předvídatelné a okoukané. Závěr byl trochu uspěchaný. Ale celkový dojem je rozhodně kepší průměr 3,5/5*

olga8832
15.02.2024 5 z 5

Kriminálka výborná, jen od toho předpovídání budoucnosti bych čekala víc. V knize je promítnuto dotažení katastrof, které se okolo nás rodí a nevypadá to dobře, ale myslím, že technologie budou přece jen trošku dál.

krimi sci-fi

Peter May