Země, které zmizely: 1840–1975

Země, které zmizely: 1840–1975 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426601/bmid_zeme-ktere-zmizely-V6k-426601.jpg 4 11 4

Bjørn Berge vezme čtenáře na dobrodružnou objevitelskou cestu do celého světa. Vypráví zapomenuté příběhy zemí, které mezi lety 1840 až 1975 existovaly třeba jen pouhý měsíc, rok nebo pár desetiletí, měly strhující osud – a pak zmizely. Díky mapám a známkám je zeměpis konkrétní a historie živá. Texty jsou plné anekdot a očitých svědectví z dob, kdy Knut Hamsun cestoval po Batumi a Antoine de Saint-Exupéry sloužil u letecké pošty na mysu Juby.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Kniha Zlín

Landene som forsvant: 1840–1970 , 2016

vas
29.05.2021 5 z 5

Publikace se mi moc líbila. Myslím, že se běžný smrtelník dozvěděl hodně zajímavostí o zemích, o nichž neměl do té doby ani páru. Svět je daleko zajímavějším místem, než si myslíme. Pokud nevíte, kde leží Tannu Tuva, Van Diemova země, Perak nebo Inini, tak si knížku určitě přečtěte.

hapac
11.01.2021 3 z 5

Autor jako sběratel známek nám díky nim popsal zajímavé příběhy některých z nich a zavedl nás na místa, o kterých jsme možná neměli ani tušení.

OlFi
07.05.2020 3 z 5

Čekal jsem více faktografickou knihu (více historie, státní symboli, lepší mapy), méně filatelistickou (to mě překvapilo příjemě) a že bude především o "samostatných nebo separatistických státech". Země byly však vybrány podle toho jestli autor vlastní poštovní známku z dané země a to nejemnom suveréních států, ale i když jde o koloniální území nebo zámořské území nějakého státu, tedy území s omezenou autonomií. Jako Norský autor uvádí spoustu "neznámých" skandiánských osobností, které danou zemi popisovali a budí to dojem, jako by jen Skandinávci byli všude. Toto vše neberu však negativně, dozvěděl jsme se spoustu zajímavého, i když by možná historik mohl mít námitky na "podání" některých historických událostí. Také velmi pozitivně kvituji vyprávění o vzniku známky, kterou popisuje pro danou zemi. Vtip jsme tam ale nenašel žádný. Papír knihy byl kvalitní, ale vazba mi nevyhovovala - kniha je širší než vyšší a na držení v ruce je tedy nepohodlná a těžká.

bejan
12.01.2020 5 z 5

Kniha psaná lehkým a vtipným perem, ale přitom vlastně smutná. Osudy států, státečků, království, královstvíček a nezávislých území vždy závislých na zájmech mocností. A osudy těchto území jsou téměř vždy spojeny s útlakem, masakry a násilím.
Knize se nedá nic vytknout, grafická úprava je pěkná a kniha sama přináší běžnému čtenáři řadu zajímavých informací ze světových dějin.

poštovní známky mapy

Autorovy knížky