Země

Země https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500787/mid_zeme-FaX-500787.jpg 5 258 70

Lea o všechno přišla. Několikrát. Válka jí vzala rodinu, komunisti dceru, škodolibost osudu partnera. Naštěstí ale dostala do vínku nevšední dar – téměř nadpřirozenou fyzickou sílu. Znovu a znovu ji ve svém těle nalézá, aby přemohla strach, aby našla dceru Mirabelku, aby si udržela lásku. Bude jí ale její dar na to všechno stačit? Země je strhující sága, která na pozadí nesnesitelných dějin druhé poloviny dvacátého století vypráví o dvou generacích mimořádných žen a jednom neobyčejném talentu.... celý text

evelýny
17.12.2022 5 z 5

,,Politická vůle zmůže hodně, ale slovo zmůže víc. A když k němu někdo nadaný složí melodii, je veškerá snaha zastavit ho, marná. Slovo zastaví jen smrt. A smrt musí někdo pozvat."

Vláda jedné strany, totalitní režimy.
Osud mění plány, spletené záznamy.
Příběh jenom jedné české rodiny?
Jsou stále hovada a svině mezi námi?
Přečtěte si sami.

A přemýšlejte...

Příběh o zrůdnostech totalitního režimu, příběh nezlomné vůle, osudových omylů. Příběh emocí i originálních myšlenek.
Nepozorný čtenář se lehce ztratí v labyrintu příběhů a zmatků, když je Markem Epsteinem nucen skákat v čase a prostoru, analyzovat a trpělivě skládat střípky osudů, aby v závěru dostal pro mě až neskutečnou mozaiku brutality, velké bolesti, nezlomné vůle a snad i lásky, naděje a smíření.

,,Bolest nemůžete zaplatit. Tu můžete jen odpustit, nebo způsobit."

P.S.: „Ti, kteří neznají historii, jsou odsouzeni ji opakovat.“ (Edmund Burke)

Barussat
12.12.2022 5 z 5

Za mě je tohle jedna z nejlepších knih roku! A možná vůbec jedna z nejlepších, kterou jsem, kdy četla. Strašně silný příběh, nemohla jsem se odtrhnout. Jsem v knihách zvyklá na hodně, na hodně krve, občasné násilí a smutku, ale tady jsem někdy musela knihu odložit, nadechnout se, zatlačit slzu a zase pokračovat. Některé kapitoly trhají srdce, některé zase vyloudí občasný úsměv na rtu. Ale nutno říct, že veselé čtení to není. Hodně lidí si stěžuje na to, že příběh nejede chronologicky a skáče se po letech a po různých postavách. Mě to ale nevadilo, zvykla jsem si na to prakticky i hned. Naopak, udržovalo mě to v neustálém napětí a touze číst. Knihu bych doporučila všem, ale ... není to jednoduché čtení..

Mandlevest
07.12.2022 5 z 5

Tohle je tak strašně silný příběh, který Vám nedá vydechnout. A nádherně napsaný, já se nemohla odtrhnout. Začátek knihy je trochu složitější, kapitoly se střídají z pohledu několika osob a nejsou řazeny chronologicky, ale to mně nevadí, spíše naopak. Trpělivě čekám na ten okamžik, kdy se jednotlivé střípky spojí, děj se začne prolínat a vzniká příběh několika životů poznamenaných tragickými dějinami druhé poloviny dvacátého století. Je to opravdu dechberoucí čtení, pravdivé, silné, smutné, dojemné, ale přitom civilní a uvěřitelné. Hlavní hrdinka Lea je jako Fénix, vstává z popela, aby do něj, ne vlastní vinou, musela zase spadnout. Ale je silná a nezdolná, nejen na těle, ale i na duchu a já jí všechno věřila. Nádherný příběh z českého prostředí, z doby nepříliš minulé,který řadím k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla. A posílám velké doporučení.

PetrazÚstí
30.11.2022

Mám ráda velkolepé romány o zdánlivě obyčejných lidech. Líbí se mi silné ženské hrdinky, které si umí zachovat lidskou tvář. Měla jsem jen trochu problém se jménem Mirabelka. Jinak moc krásná kniha. :-)

zubrák
29.11.2022 5 z 5

Jedním slovem - skvělé.....

Acinore
17.11.2022 3 z 5

Dala bych plný počet, ale to řazení je nešťastný. Kdyby to šlo chronologicky za sebou, je z toho další skvělý příběh jako od Mornštajnové apod... Takhle mě to vůbec nebavilo, přeskakovala jsem celé kapitoly :( škoda

Luccinda
06.11.2022 4 z 5

Román Země popisuje nelehké osudy jedné české rodiny napříč událostmi minulého století, a to od doby před vypuknutím druhé světové války přes komunistický režim až po současnost. Autorovi se v knize podařilo zachytit prakticky celé moderní české dějiny a popsat hrůzy totalitních režimů i měnící se náladu ve společnosti, což byl jeden z důvodů, proč na mě tak zapůsobila a dokonce bych řekla, že je to jedna z nejdůležitějších knih, jakou jsem za poslední dobu četla.

To jsem si ale uvědomila až na samém konci. Přiznám se, že do té doby jsem s knihou trochu bojovala. V kapitolách se střídají pohledy jednotlivých postav a příběh není vyprávěný chronologicky, což bylo na začátku naprosto brutální a musela jsem číst opravdu pozorně, abych se do toho nezamotala. Přibližně v polovině začaly všechny ty vazby a vztahy mezi hlavními hrdiny dávat smysl, ale ucelený příběh jsem dostala až na konci. A mě tak nějak mrzelo, že jsem si ho kvůli tomu, jak komplikovaně to bylo napsané, nemohla užívat už mnohem dřív.

Po dočtení ve mně ale zůstaly opravdu silné pocity. Najednou to do sebe všechno zapadlo. Takže ve výsledku jsem vlastně nadšená. A sedl mi i styl psaní Marka Epsteina, myslím, že přirovnání k románům Aleny Mornštajnové je tady zcela namístě.

zupri
06.11.2022 5 z 5

Velmi drsný a z dnešního pohledu až neuvěřitelný osud ... ale stačí se zastavit a zavzpomínat. Mohlo se to opravdu stát. Děsivé!!
Je důležité si to občas připomenout.

eva3992
16.10.2022 5 z 5

Někdy dokáže být osud opravdu krutý a co všechno může naložit na záda jedné ženy, je až neskutečné. Důležité je se po každém pádu zvednout a jít dál s hlavou vztyčenou.

Marek Epstein nám představuje rodinou ságu. Lea, která dostala do vínku velkou fyzickou sílu přijde v životě o mnohé – o své rodiče, o svou dceru i o partnera. To vše v době, kdy pro náš národ nebyly dějiny zrovna příznivé – druhá světová válka a komunistická vláda, která si s lidmi nebrala servítky. V knize sledujeme, jak je možné přežít a dál bojovat.

Příběh složený ze střípků vzpomínek. Střídají se nám tu vypravěči i doba, ve které se zrovna nacházíme. Postupně si vše propojujeme a poskládáme tak příběh, který nás zasáhne i překvapí. Příběh plný bolesti, smutku a krutosti, s občasným záchvěvem lásky a dobrosrdečnosti.

Je to vyprávění plné pocitů a myšlenek. I když jsem ze začátku ještě netušila, jak se to celé propojí, od prvních stránek jsem byla do knížky ponořená a veškeré pocity, hlavně zoufalství a smutek, se na mě přenesly.

Moc se mi líbí autorův styl, i když je velmi osobitý, a ne každému musí sednout. Myslím, že by některým čtenářům mohl připadat lehce zmatený, tím, jak se hodně přeskakuje v čase. Ale já musím říci, že obdivuji, jak autor vše promyslel a poskládal. Všechno do sebe skvěle zapadlo a vynořil se před námi ucelený příběh plný bolesti i naděje. Rozhodně se toho nebojte, protože konečný dojem rozhodně stojí za to.

Ke knize bych měla jen jednu drobnou připomínku – bylo v ní na mě až moc náhod, ale i tak dávám plný počet hvězd, neboť jsem knížku přečetla za jeden den, nemohla jsem jí odložit, chtěla jsem vědět, jak to bude dál. To, co od knížek očekávám jsou emoce a tady jich byla opravdu velká nálož, a proto Vám knihu může jednoznačně doporučit.

Babouš
12.10.2022 5 z 5

Na konci mi tekly slzy. Nádherný, skutečně nádherný příběh matky a dcery, který se dozvídáme postupně z náhodně předkládaných střípků. Jeden z nejhezčích momentů knihy pro mě bylo, když to do sebe začalo zapadat. Bacha na to, s kým si v hospodě dáváte páku, zdání může klamat!