Ze skal a podskalí Pověsti z kraje Adršpašsko-teplických skal

Ze skal a podskalí Pověsti z kraje Adršpašsko-teplických skal https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80888/ze-skal-a-podskali-p-80888.jpg 4 3 3

Komplex Adršpašsko-teplických skal - jedno z největších skalních měst střední Evropy, které nese navíc přídomek nejdivočejší - láká návštěvníky již po několik století. Není divu, že jejich majestátnost i tajemnost dala podnět ke vzniku řady lidových pověstí, aby tak byl dotvořen neopakovatelný zážitek z této krajiny. Příběhy vtělené do zdejších pověstí se odehrávají v malebných, ale také tajuplných skalních městech i v podskalí a vyprávějí o autentických postavách majitelů zdejších panství, o loupežnících, živnostnících či prostých venkovanech, stejně jako o čarovných vílách, vodnících, trpaslících a skalních skřítcích. Kde jinde by se s nimi měl čtenář seznámit než při prohlídce a poznávání Adršpašských skal, Křížového vrchu, Supích skal, Teplických skal a Lysého vrchu… Příběhy vtělené do zdejších pověstí se odehrávají v malebných, ale také tajuplných skalních městech i v podskalí ... celý text

GYROTOURBILLON
07.10.2023 5 z 5

Pro mě je tato kniha velmi užitečná. Plná pověstí z kraje , kde jsem prožil důležitou část svého života. Škola pod hradem Střmen se nachází přímo u vstupu do Teplických skal, čili tělocvik jsme trávili převážně v nich. Mimo turistickou sezónu to bývaly za slunečného počasí neopakovatelné zážitky. Ať už jsme museli vylézt na Střmen, či uběhnout vytyčený úsek ve Skalách. A co teprve lyžařský výcvik, já byl na běžkách, čili tratě vedli po zasněžených stezkách mezi skálami. Dodnes vzpomínám na srandu s kolektivem a pohádkově tiše zasněžené okolí. Jasně, bylo mi tenkrát 18 a až dnes si plně uvědomuju a doceňuju tu krásu a bytí tam.
Dnes, jak znalci vědí je celý tento areál masově navštěvován. Klid, ticho, čistota, to je nyní luxusní přepych, který zde jaksi selhal. Ale není se čemu divit, kraj má opravdu co nabídnout a turismus přináší i peníze. Jen ti lidé by měli vědět, co je a není patřičné. Žádá se vysoký servis, občerstvení, cyklo, domácí zvěř s sebou kamkoliv.
Kniha toto samozřejmě nepopisuje, ale kdo poznal tyto kraje již ví, co zde znamená turistická sezóna.

povídky Adršpašsko-teplické skály

Petr Hnyk