Zavolejte sestřičky

Zavolejte sestřičky https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210916/bmid_zavolejte-sestricky-r39-210916.jpg 4 245 75

Kniha autentických vzpomínek na autorčino mládí, kdy v 50. letech 20. století pracovala na londýnském předměstí jako porodní asistentka. Zachycuje dobovou atmosféru: poválečnou bytovou nouzi, početné rodiny žijící ve stísněných bytech (v nichž prakticky bez výjimky probíhaly i porody), složité rodinné poměry i tvrdý život v East Endu, kde po válce panovala neuvěřitelná chudoba a děti si hrály v kráterech po bombách. Autorka líčí osudy žen a dívek, s nimiž se setkala, i tehdejší situaci v Londýně. Podle knihy vznikl úspěšný seriál BBC.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Call the Midwife , 2002

ANDY28
27.04.2020 5 z 5

tohle napíše jen život sám, drsné, lidské , půvabné

Janaves
17.01.2020 5 z 5

Kniha popisuje skutečné události. Určitě stojí za přečtení!

Martina023
16.10.2019 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila.Bylo krásně popsáno jak vypadal život, že nic nebylo jednoduché a přesto lidé a sestřičky bojovali za život a za lásku k němu.

rozarada
13.10.2019 4 z 5

Kniha mě opravdu moc bavila a přiměla mě dohledávat další informace.

vlkove
02.09.2019 5 z 5

Kniha je krásná, doporučuji i stejnojmenný seriál. První dvě série seriálu převyprávějí události z knihy.

Cuprinka
25.08.2019 5 z 5

Krásná knížka, která přibližuje období, o kterém se zase tolik nepíše. Některé pasáže jsou velice emotivní, ukáplo mi pár slz, už i proto, že je kniha psána na základě vzpomínek autorky, tzn. podle skutečných událostí. Vřele doporučuji k přečtení.

cori
25.06.2019 3 z 5

Zajímavé čtení o drsném životě v chudinských čtvrtích poválečného Londýna z pohledu porodní asistentky.

Tvefisto
06.06.2019 5 z 5

Jelikož jsem z oboru, nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Povinně by si to měl přečíst každý, koho porodnictví zajímá. Úplně jsem ji chápala, když měla problémy zvládat nedostatečnou hygienu žen :D Jen mám jeden takový technický problém. Originální název je Call the Midwife a midwife znamená porodní asistentka, takže tak...

fayne
01.01.2019 4 z 5

Jedna z mnoha knih, kterou bych bez Ctenarske vyzvy nepoznala. Neni pro kazdeho, nektere pasaze z porodu nebo potratu jsou brutalni. A presto, tolik mi kniha dala, jako maloktera jina. Cenna kniha vas ma vzdy obohatit, o nove informace nebo alespon nejake zamysleni a to Zavolejte sestricky splnuje na 100%.

Knižní střípky
21.12.2018 5 z 5

Knihu jsem měla dlouho v plánu, o víkendu na ni konečně došlo, je vidět ze stylu psaní , že autorka není profesionální spisovatelka, i přesto jsem s knihou spokojená, dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí o porodnictví v 50.letech 20.století v Anglii.

Jirinamac
06.11.2018 4 z 5

Knížku bych hodnotila jako průměrnou. Některé příběhy byly zajímavé, ale víc mě bavilo seznámení s podmínkami žití v 50. letech v Londýně, to je v knížce moc dobře popsáno.

Evina.Cetba
25.09.2018 5 z 5

Doporučuji všem si to přečíst. Co kapitola, to příběh. Někdy veselý, jindy smutný. Mladá porodní asistentka nabírá zkušenosti.

Petra186
06.08.2018 5 z 5

Velmi zajímavá knížka z prostředí, o kterém ráda čtu a zajímá mě. Stáhla jsem si už i seriál :).

medlovice
23.07.2018 5 z 5

Krásná kniha, pestrá a zajímavá jako sám život. Mísí se v ní krása i smutek a tím v srdci probudí hluboké, nepoznané pocity. Bída těch lidí , těžký osud žen, rodící děti jedno za druhým je korunována citem nejsilnějším, láskou mateřskou.
Nejde tu jen o práci porodní setry, jsou zde vyprávěny osudy několika žen, které si prožily smutné životy v chudobě , ale i lásce a radosti v bolestech rodily děti a samy strádaly, jen aby děti žily. Jenny se mi tak zalíbila, že bych ji chtěla potkat osobně. Je pozdě já vím. A odpouštím jí i tu její zálibu v popisování různých zápachů a fekálií , i to je život.
Kniha má krásný , srdečný obal , poutavý obsah a určitě si na ni budu vzpomínat.

tulipa
01.07.2018 5 z 5

Líbily se mi krátké kapitoly, které velmi často nechávaly nedokončený příběh, který se často dořešil až v kapitolách dalších. Tím to bylo zajímavé. Zároveň se mi velmi líbil pohled na porodnictví v poválečném Londýně. Přijde mi zajímavé, jak se vše mění a jak je porodnictví v dnešní době zase o něčem jiném.

Ester71
30.06.2018 5 z 5

Pro mě hodně zajímavá knížka.

rajen
12.06.2018 3 z 5

Knížky jsem si všimla v knihovně, když jsem tam seděla ve volební komisi :-) Musela jsem si na ni dlouho počkat, ale vyplatilo se, protože se mi hodí do letošní výzvy. Nicméně přečetla bych ji i tak, moc jsem se na ni těšila. Po přečtení přišlo lehké zklamání. Tato kniha má velmi zajímavé téma (alespoň pro mě jako ženu) a její potenciál mi přišel nedobře využitý. Chyběla mi dějová linka, jsou to spíš takové krátké povídky, jakoby novinové články, které jen secvaknete dohromady. To já nemusím. Ale dozvěděla jsem se spoustu zajímavého a netušeného. Jak nuzný mohl být poválečný život v Londýně a jaká byla úroveň zdravotní péče. Některé úryvky byly až nechutné, ale chápu, že tak to prostě bylo. Autorka není spisovatelka a ani se o to myslím nesnažila, takže nečekejte literární požitek, ale velké díky, že knihu vůbec napsala tak jak ji napsala a tato doba a lidé nezůstanou zapomenuti.

_Michelle_
11.06.2018 5 z 5

Sonda do života porodních asistentek, jeptišek a chudých rodiček v 50. letech minulého století, aneb netradiční téma zpracované poutavou formou. Doufám, že se mi podaří sehnat i seriál BBC, o kterém je zmínka na přebalu knihy.

iška
21.03.2018 3 z 5

Osobní vzpomínky. Vlastně by jednotlivé případy mohly být samostatnými povídkami, tady je postava autorky spojuje do jednoho celku. Bylo to zajímavé.

Barbanka
16.03.2018 5 z 5

Skvěle napsané, četlo se to samo.jen asi nedoporučuji ženám které ještě nemají děti protože některé porody které jsou zde popsány jsou dost drastické....Díky bohu za dobu v které žijeme !