Poslední přání

Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, ... celý text

Zaklínač...
Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši.
Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo.

Povídky:
- Cesta, z níž není návratu (Droga, z której się nie wraca)
- Hlas rozumu (Głos rozsądku)
- Zaklínač (Wiedźmin)
- Zrnko pravdy (Ziarno prawdy)
- Menší zlo (Mniejsze zło)
- Otázka ceny (Kwestia ceny)
- Konec světa (Kraniec świata)
- Poslední přání (Ostatnie życzenie) méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60971/zaklinac-zaklinac-i-posledni-prani-qDL-60971.jpg 4.62152

Zaklínač: povídky+sága+další příběhy se Zaklínačem (1.)

Ostatnie życzenie (1993)

Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

monca20
předevčírem

Kniha člověka vtáhne a pomůže mu vytvořit nový svět i v tramvaji. Ztratíte pojem o světě.

Jojoba

Kniha byla naprosto úžasná, napínavá, zábavná a skoro jsem od ní nemohla odtrhnout očka. Každá povídka z knihy byla originální a zajímavá svým vlastním způsobem. Moc se mi líbil rozlehlý a promyšlený svět plný lidí, čarodějů, tajemných bytostí a nestvůr. Už mám rozečtený 2. díl a určitě si přečtu i další. Zaklínače rozhodně doporučuji!

MájaM.

Kniha mě naprosto vtáhla do děje a nepustila:)
Pokud se vám líbí hra Zaklínač,tak doporučuji přečíst si i knihy.

Knihožroutová

Poetické, magické a bolavé.

jan.bures

Velmi poutavé čtení.

kacenka7206

Tahle kniha mě okamžitě vtáhla a až do konce nepustila. Přečtena za jeden den.

Rawen616

Tady není moc co řešit - mistrovská povídková kniha a asi nejlepší fantasy svět, s jakým jsem se zatím setkal. Nádherně promyšlený, plný magie a kouzelných bytostí a i přes to drsný, špinavý a velmi reálný. Intriky, války, zrady, rasismus, krev a sex. Všechno hezky tak jak to známe, nic z toho ale není samoúčelné! Naopak, na prvním místě stojí vždy zajímavý příběh a především postupně odhalovaná hlavní postava zaklínače Geralta. Dost možná nejlepší fantasy postavy vůbec. Je drsný, vtipný a statečný ale ne bezchybný a i když není běžným člověkem, je daleko víc lidský než ti, co se hrdě za slušné lidi prohlašují. Už se těším, až se do jeho světa vrátím v další knize.

zpevSusannah

Tak tohle byl čtenářský orgasmus :) !!!
Absolutně jsem netušila, že by mě Zaklínač mohl takto chytit. Pořád jsem nechápala, proč moje kamarádka tuto "pohádkovou" sérii tak vynáší do nebes. A teď? Teď mi to je více než jasné. Ten vtip, ten nadhled a jalový sarkasmus, který doprovází Geralta na jeho cestách. Já jsem se normálně zamilovala! Nemůžu se dočkat toho, co bude dál.

Viky007

Musím říct, že jsem byla mile překvapena. Povídky moc nemusím, ale u Zaklínače mi to kupodivu nevadilo. Jen škoda, že se to místy táhlo jako žvýkačka. Kvůli tomu jsem knihu četla dost dlouho.
Geralt mi to však vynahradil - byl vážně skvělý! Také se mi líbily (trochu temnější) pohádkové prvky, které knihu zpestřily.

kralika

Teď skoro nechápu, proč jsem tak dlouho odolával a přes všechna doporučení se Zaklínačovi vyhýbal... Povídky mám rád obecně, ale tyto mě bavily opravdu hodně. A co na tom, že se občas vyskytl jakýsi pokus o vtip - někdy se ten vtip totiž naopak náramně vydařil a některé povídky měly i jistý přesah, který z nich dělá malé klenoty jež vyčnívají nad ostatní (Menší zlo, Konec světa a Poslední přání).

Heisenberg

To je ještě ten Zaklínač, skládající se jen a jen z povídek, ale i tak pěkně napsaných a hravých. Je to mírně filosofické, hodně vtipné, vše s úžasnou fantasií. Pro mě mnohem lepší než například série Píseň ledu a ohně.

amaenium

Ze všech stran jsem slyšela, že pokud chci začít číst zaklínače, musím první tři díly, skládající se z povídek, nějak "přetrpět" než se dostanu k hlavnímu vyprávění. Očekávala jsem něco, co opravdu budu číst jen aby mi to později nescházelo, ale kniha mě velmi překvapila, byla velmi čtivá, poutavá a tajemná postava zaklínače mi přišla velmi sympatická. Povídky byly skvělé a už těším se na další díly!

jan14s

Skvělé povídky, radost číst.

Hadati

Přestože není nezbytné přečíst si tuto povídkovou sbírku předtím, než se vrhnete na samotnou ságu o zaklínači, je to vhodnější pro její lepší pochopení. V jednotlivých povídkách se totiž dozvíte o pozadí některých podstatnějších věcích – o záchraně dcery krále Foltesta, proč má zaklínač přezdívku „Řezník z Blavikenu“, jakým způsobem byla Geraldovi z Rivie přislíbena Ciri nebo proč je osud Geralda tak pevně propojen s osudem čarodějky Yenifer. Sapkowski jako základ povídek využívá klasické pohádky jako jsou Kráska a zvíře, Sněhurka a sedm trpaslíků, Popelka, Zlatý kolovrat, Rapunzel nebo Aladin a 40 loupežníků. Základy těchto pohádek pak přetváří do zcela jiných příběhů.

Týnidlo

Naprosto báječný, neuvěřitelně čtivý a napínavý příběh plný akce a samozřejmě nejrůznějších příšer a nestvůr umírajících pod zaklínačovým mečem. Ale ani v nejmenším by mě nenapadlo, že se u knihy budu smát, zvláště u jedné povídky, ješte dva dny po jejím přečtení. Nemohu jinak, než chválit umění autora a titul vřele doporučit.

Bella1

Postava zaklínače je úžasná! Skvěle jsem si početla.

MinaHawke

Moc se mi líbila kniha a velmi mě bavila. Je to skvělé fantasy.

BroDan

Zaklínača som vnímal už veľmi dlho, najmä vďaka hrám, no k tomuto skvostu som sa dokopal až teraz. Neľutujem to však, bola to perfektná kniha perfektných poviedok. Páčil sa mi spôsob, akým boli dlhšie a krátke poviedky (Hlas rozumu) striedané, čo pôsobilo ako také malé osvieženie. Napriek tomu, že som čakal oveľa viac akcie (bolo tam dosť veľa vysvetľovačiek cez dialógy a podobne) som si knihu obľúbil a rozhodne nezostanem len pri tomto prvom dieli. Postavy boli perfektne vykreslené, obľúbil som si ich a náramne som sa pobavil na ich hláškach. Veľakrát som sa s chuťou zasmial, až som na pár sekúnd prestal čítať. Čítal som veľa názorov, že český preklad je oveľa lepší ako ten slovenský, a aj keď som slovenský nečítal, myslím si, že je to pravda. Prízvuky a nárečia, sa tam perfektne hodili a obzvláštnilo to text. Odporúčam, ani veľmi nemám čo vytknúť. 5*

Majdule

První díl Zaklínače mě dostal do kolen. Báječná, silná, charismatická a tajuplná postava Geralta prochází povídkami, ve kterých krystalizuje jeho osobnost a mezi nimiž nenajdete žádnou slabší. Fascinující, zábavné a překvapující. Čekáte, poučeni z minula, tragédii a přijde příběh s nadějí, čekáte zradu a ona přijde, ale od toho, kdo měl být zrazen, autorova vynalézavost je prostě daleko před čtenářovou. Sapkowski svoji knihu navíc obdařil ironickým humorem, který umí projasnit děj i den. Přesahem v podobě křehkých otázek zásad i morálky mu dává zase další rovinu. Mě osobně navíc okouzlovaly odkazy k pohádkám, které se vinuly jednotlivými povídkami. Těším se na román.

BorknagarSK

Celá séria sa môže zaradiť medzi TOP fantasy literatúry... A to na poriadne dlho.... Skvelý zážitok, skvelý dej, slovanská mytológia, čo viac si človek môže priať...

fvalek

Mými přáteli dlouho opěvovaná kniha, kterou jsem ale dostal do ruky až teď. Dá se říci, že jsem se jí dlouho bránil, ani nevím proč. Nakonec mě nalákala přitažlivým tématem a slovanskou tématikou (mé polské kořeny zaplesaly :D ). Musím říct, že z počátku se mi četla těžce, nebyla tak, jak to říci, plynulá jako třeba české knihy. Nevím jestli to bylo překladem nebo čím, ale text mi přišel takový tvrdý, nešel snadno a rychle číst, hodně jsem se zasekával. Musel jsem si na to chviličku zvykat, ale pak už bylo vše v pořádku a kniha se mi moc líbila. Téma slovanské mytologie se mi sedlo. Bylo to jako číst fantasy a vlastně ho nečíst. Pro mě novinka a milé překvapení a těším se na další díly :) (Navíc ta mapa, co byla ke knize přiložená, je taky super).

Svářeč

Když jsem Poslední přání četl před lety, tak jsem moc nechápal, proč je ta kniha vyzdvihována jako takový kult. Ani po druhém přečtení se tento můj názor nezměnil, což ale neznamená, že by to nebyla vynikající kniha. Sympatický hrdina, zajímavá struktura (povídky prokládané propojujícím příběhem) a hlavně vynikající středověký svět, s jehož popisy autor dost šetří a přesto má člověk pocit, že mu ožívá před očima. To ale nic nemění na tom, že k dokonalosti tomu v mých očích ještě něco chybí (některé příběhy mi přijdou rozřešené dost podivně) a místo v mé Top 10 mají vyhrazeny úplně jiné knihy.

daniil7566

Naprostá lahůdka pro milovniky fantasy a spletitých přběhů. Geralt jakožto mutant vytvořený pro zabíjení, profesionální zabiják netvorů si mne získal okamžitě. Nádherně napsané dílko, které si rád přečtu znovu.

Meivis

Posloucháno jako audiokniha. Doporučuji. Moc hezky nahrané.

jarabr

Postava Zaklínače se mi líbí jako taková, ale kniha se podle mě moc nepovedla. Dlouho, dlouho mě nechytla, ale nakonec jsem ji přece jen dočetl. Fantasy mám rád, ale tohle mě nějak nebere.

Reiben

Naprostá bomba, která předčila mé veškeré očekávání. Skvěle vytvořený svět s jedinečnou atmosférou vás vtáhne na prvních několika stranách a nepustí až do samotného konce. Geralt je výborným hrdinou, který vám hned přiroste k srdci a zajímá vás každý jeho krok na jeho zaklínačské cestě životem. Pokud máte alespoň trochu rádi fantasy, tak si tuto knížku zamilujete.

Hellrampage

Táto kniha (a všetky ďalšie) je povinným čítaním všetkých milovníkov fantasy a hernej série Witcher. Je jedno, či ste najskôr hru hrali a až potom čítali poviedky alebo naopak, knihu si užijete rovnako a k tomu si doplníte históriu Geralta, ako začínal, ako sa prvýkrát stretol s Yennefer alebo ako zachránil dcéru kráľa Foltesta. Všetky poviedky majú v sebe akúsi rozprávkovosť, no nie sú pre deti, pretože sa v nich objavujú vulgarizmy. Naozaj, čo poviedka, to skvost.

Osobne som hral najskôr prvé tri hry série Witcher, ktoré by nevznikli, keby nebolo pána Sapkowského, týmto mu ďakujem - za vytvorenie úžasného fantastického sveta. A veľká vďaka aj českému ostravskému vydavateľstvu Leonardo, pretože Slováci by takýto skvost neboli schopní preložiť ani za tisíc rokov (ok no, už ho preložili - 2015)...

wesulle

Dobré, ale koncem knihy už jsem se trochu ztrácela v postavách a čase.

mapet85

Geralt, postava zaklínača, povolanie milované aj nenávidené, možno nepochopené a často mýlené s čarodejníkmi. Sapkowski nás hneď v prvej z dvoch poviedkových kníh vťahuje priamo do diania a v šiestich poviedkach nás zoznamuje s touto, pre mňa sympatickou postavou. V poviedkach sa stretávame so strigami, upírmi, drakmi, čarodejníkmi, ako aj s Geraltovým priateľom (mimochodom veľmi vtipným) Blyskáčom (pre tých čo čítali v češtine – Marigoldom). Napriek úžasnej rozprávačskej kvalite a akcii bola pre mňa kniha mätúca a to z toho hľadiska, že tieto poviedky sú vytrhnuté z kontextu. Verím ale, že po prečítaní druhej poviedkovej knihy a celej série všetko zapadne na svoje miesto. No a ja mám nového obľúbeného spisovateľa. :-)
Čo sa týka slovenského spracovania, až na niektoré chyby je pomerne dobré. Avšak mám dojem, že oproti českej verzii chýba na začiatku akýsi prológ. Veľmi som nepochopil prečo v knihe nie je a asi mi neostáva, len si ho prečítať v českej verzii.

„Existuje iba Zlo a Väčšie Zlo a za obidvoma stojí v tieni Veľmi Veľké Zlo. Veľmi Veľké Zlo. Geralt, také, aké si nevieš ani predstaviť, aj keby si si myslel, že ťa už nič nemôže prekvapiť. A vidíš, Geralt, občas sa stáva aj to, že ťa Veľmi Veľké Zlo chytí za hrdlo a povie: „Vyber si, bratku, alebo ja, alebo tamto, to trocha menšie.“

Davrt

Proč se mi tato kniha nelíbila:
1. Postavy furt kecají o ničem. Ne, vážně. Kecají hodně a o ničem. Kdyby se dialogy na polovinu zkrátily, knize by to prospělo. Při pročítání těch tupých patotických keců se ztrácí individualita postav a docela fajn atmosféra.
2. Vtipy typu "HM, zaměním výraz "poje*at se" na udělat to, co neznají mniši... Fajn, jednou by to šlo. I dvakrát možná taky. Ale dvaadvacetkrát?! Sapkowský, ty líná p*del! Snaž se být trochu originálnější!
3. Standartní a nezajímavé postavy. Fajn, dobře... Sveďme to na rok, i když i v té době tyhle postavy byly dost rozšířené...
4. Ta filosofie v komedijně-dobrodružném příběhu je trochu mimo.
5. Mizerný pokus o hluboký smysl.... Opravdu? Ano, je tam pár zajímavých myšlenek, ale zbytek je jen popis Geraltova "dramatu". Nějak málo, ne?
6. Ty happyendy jsou... Arhg! Nemám slov, jen samé emoce!
7. Odporný jazyk. Nemyslím češtinu, ale to, jaká slova se používají a jak jsou sestaveny věty. I když to je spíš mínus pro překladatele.

Těchto 7 bodů kazí původně moc zajímavý nápad. Líbí se mi, jak jsou tam zakomponované pohádky, strašně líbí! Ovšem kniha se mi četla ztěžka a druhá část už naprosto zabila zbytky ochoty číst dál. V druhé části jsem k tomu všemu jako 8. bod přidala naprosto nezáživnou "romantiku" a sexuální scény... Když tohle psát neumíš, nepiš, drahý Sapkowský! -.-