Zaklínač hadov

Zaklínač hadov https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228529/bmid_zaklinac-hadov-YS3-228529.jpg 5 1 1

Uzbecký spisovateľ sleduje životnú cestu perského básníka Omara Chajjáma, ktorý žil a tvoril v 11. storočí. Zaklínač hadov je kniha orientálneho autora o orientálnej historickej osobnosti, a Orient poznamenáva aj výsledný kolorit diela. 20 obrazových príloh dokresľuje prostredie stredovekej Perzie.

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Zaklinateľ zmej , 1979

Koka
12.01.2024 5 z 5

Omar Chajjám je u nás všeobecne vnímaný ako autor poetických i sarkastických štvorverší a milovník vína. Kniha uzbeckého autora však z nemnohých dostupných úlomkov Chajjámovho diela z mnohých dobových prameňov z 11. storočia predstavuje slávneho perzského básnika predovšetkým ako učenca, vedca, matematika a astrológa, ktorý do tých dnes preslávených štvorverší (tu vo vtipných prekladoch Ľuba Feldeka) vkladal hlavne výsmech, iróniu či svoje povzdychy nad hlúposťou a obmedzenosťou okolia.
Autorovi sa zdatne podarilo vykresliť ten priepastný konflikt medzi povinnou, nariadenou a štátom (i udavačmi) kontrolovanou vierou v Alaha a vedeckým bádaním, ktoré potrebuje byť nespútané a slobodomyseľné.
Páčilo sa mi, ako Iljasov časovo zasadil príbeh dlhého a konfliktného Chajjámovho života do tej doby, v knihe vykreslil i mocenské boje vtedajších vládcov Perzie a okolia, ich vzostupy a pády, stálé intrigy, miešanie národov, zvyky a štýl vtedajšieho života.
Kniha je plná mien nám neznámých arabských učencov (poznala som z nich iba meno Avicenna) a ukazuje, aké obrovské myšlienkové bohatstvo, množstvo vynálezov a poznatkov vzišlo z vtedajšieho arabského sveta, a aké len mohlo vzísť - nebyť udúšajúcej muslimskej viery.

Javdat Chasanovič Iljasov
uzbekistánská, 1928 - 1982