Záhada hlavolamu

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro

Osmé vydání. V roce 2005 dotisk. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 4.71525

Stínadelská trilogie (1.)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia
Více informací...

hanak_v_exilu

Jaroslav Foglar napsal spoustu skvělých knih, ale málokterá se může pochlubit takovou atmosférou jako Stínadelská trilogie. Pří čtení jsem se cítil, jako kdybych byl šestým členem Rychlých šípů a prožíval všechno dobrodružství s nimi. Záhada hlavolamu má neuvěřitelné kouzlo, které nevyprchá ani po dvaceti letech a pátém přečtení. A pořád je stejně napínavá.

RichardvonT.

Slovem "kult" by se mělo pokud možno co nejvíce šetřit a štve mě, když se jakákoliv pakulturní blbost označuje za "kultovní".
Tady však říkám KULT, na tom trvám, zde stojím a nemohu jinak! :-)))

simecef

No jo, málem bych na tento bestseller pro prepuberťáky zapomněl! Kultovní věc, z které i po opakovaném přečtení běhá mráz po zádech. Aneb kdo z nás po přečtení nechtěl alespoň na týden žít v Praze!?

čtenářka4
26.12.2016

Klasika dětské dobrodružné literatury.

Heidi9
04.12.2016

Úžasná knížka, jako malá jsem vždycky strašně chtěla být Vont a bydlet ve Stínadlech =D dodnes ji ráda čtu znovu. Takových pěkných knížek není nikdy dost =)

baty
28.11.2016

Četla jsem to už jako dospívající a teď jsem se k tomu vrátila. Knihy Jaroslava Foglara jsou napsané takovým způsobem, že to můžou číst čtenáři všech věkových kategoríí.
Při zážitcích Rychlých šípů jsem měla husí kůži, srdce až v krku a pocit, že to vše prožívám s nimi.

haki34
18.11.2016

V tejto knihe som sa prvykrat zoznamila s Rychlymi sipmi... Pribeh Jana Tleskaca, precitany este v starom kostole a nasledne v klubovni - no husia koza na chrbte a zneistenie, ci je pribeh s vrazdou fakt pre deti a knizka sa k nam do detskej nedostala omylom :D
Mena ako Losna a Maznak ma matali aj v snoch a fascinovala ma hierarchia Vontov, rozdelenie a usporiadanie naroda v klukatych ulickach... A do toho velmi roznoroda 5ka kamaratov z RŠ , prenasledovana famoznym Bratrstvom kočičí pracky ;)
Tamˇ-tam vs. Zberač... Opisovanie časopisov už dnes decká nezažiju... A asi ani taketo dobrodruzstva (pokial sa trebars nezucastnia zazitkoveho tabora a pod...)
Pane Foglar , 5* !!!

Madlenka_Knihy
17.11.2016

Je to ta nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla a budu číst společně s knihou Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta!!!

koczanska
10.11.2016

Ve svých třiceti jsem udělala neuvěřitelný objev. Ten Foglar s jeho Rychlými šípy je neuvěřitelně čtivý a napínavý. A já jako malá četla dívčí romány - nuda. Jak se říká: pozdě, ale přeci.

Freedomova
08.11.2016

Skvělá, napínavá klasika s hlubším smyslem, která i dnes může zábavným způsobem pomoci dětem najít vztah k hodnotám jako je čest, kamarádství a soudržnost a ukázat i jiné zajímavé možnosti trávení času než je televize, mobil nebo počítač. Bylo by fajn slyšet na hřišti místo peprných výrazů zase jednou poetické: "Mor a neštovice na vás, vy plantážníci!" :)

vlkodlaq
04.11.2016

Klasika. I když jsem vyrůstal spíše na Štorchovi, Karatovovi, Verneovi a Mayovi, ani Foglar mě neminul a nebylo to špatné čtení. Dnes mi připadá Foglarův styl úsměvný, ale jako kluk jsem to hltal, div jsem se nezakuckal.

jerry04
30.10.2016

Četl jsem to nedávno a přečtu si to znova, protože tohle je opravdu dobrodružné, napínavé i legrační. Nevím, jak to mohl Foglar všechno vymyslet.

Bar16
28.09.2016

Moje oblíbená knížka z dětství - každou stránkou, každou větou, každým slovem jsem se vracela několik let zpět a opět se zatajeným dechem prožívala dobrodružství ve Stínadlech. Příběh Jana Tleskače ve mě znovu probudil mrazení v zádech. Vždy se k foglarovkám ráda vrátím, možná si i v brzké době pustím televizní seriál :-)

Nikuskaaa
25.08.2016

Klasika!

any333
21.08.2016

Je trochu pro zlost, když znáte seriál a pak až teprve knihu. Proto jsem v některých chvílích nebyla překvapená, což ovšem nic nemění na tom, že jsou Stínadla místem strašidelným.
Mrzelo mě to, když s Červenáčkem nemluvili téměř tři čtvrtě knihy a on se příliš neobjevoval.
Nejvíce mě mrazilo ze zápisů v deníku Jana Tleskače.

Michelle86
10.08.2016

Foglarovky....knížky mého dětství, já je milovala. S chutí si nějakou přečtu ještě dneska.

Nigol
02.08.2016

Kdo by tohle nemiloval. Z každého vnoření do Stínadel jsem měl husí kůži.

jsemvlastovka
26.07.2016

Bála jsem se, že ve svém věku si to už neužiju jako když jsem četla ve dvanácti letech.

Bála jsem se zbytečně. :)

RSR
07.07.2016

Knížka, kterou jsem jako malá milovala. Teď jsem ji četla svým synům.

Pampeliishka
06.07.2016

Mé dětství...ach jak já ty kluky milovala...

spackova.p
30.06.2016

Mrzí mě, že jsem tuhle knížku nečetla o pár let dříve. Ale přesto jsem si čtení užila a doslova jsem ji zhltla :)

Zahonek
17.06.2016

Pamatuju si, že ještě jako dítě jsem několikrát viděl jeden díl seriálu Záhada hlavolamu, byl to ten jak Jenda padá ze zvonice, jiný jsem neviděl. Před nějakou dobou jsem si na to vzpomněl, tak na stará kolena jsem si sehnal celý seriál a zhlíd jsem to v podstatě naráz v jeden den. Prostě paráda, to má vážně atmosféru. No a od seriálu byl jen krůček ke knize. Tu jsem taky přečet hodně rychle a byla prostě skvělá. To je to pravé dobrodrůžo. Něco takového zažít je v podstatě dětský sen. Hned jsem si musel pořídit dva ježky v kleci, abych se jestě víc naladil na vlnu tajemna. Jako malí jsme se taky všemožně toulali po okolí a prolízali posedy a vodárny a bitky Dolního konca s Horním taky nebyly nic zvláštního. To dnešním děckám nic neříká, ty jen čučej do monitora.. Po dočtení Hlavolamu jsem se hned vrhl do víru bouře ve Stínadlech.

Eadwyn
06.06.2016

Dneska bych si nad tím trhal vlasy, ale když jsem byl mladší, tak jsem byl opravdu nadšen. Nedokážu se přinutit dát nízké hodnocení.

Scathia
03.06.2016

Knížka mého dětství, vždycky se k ní ráda vracím a vždycky mě znova potěší. U všech plantážníků!!! :-))

Netopyr07
19.05.2016

Jedna ze "srdcovek" mého dětství, která mě z okraje Prahy tahala do středu Prahy :-)

mončičáček
10.05.2016

Bylo moc fajn si díky čtenářské výzvě po letech připomenout krásný chvilky v dětství,kdy jsem tuhle knížku objevila u babičky v knihovně a zjistila,že jí několikrát četl taťka... Jako malá jsem přečetla všechny díly(Stínadla se bouří, Tajemství velkého Vonta) i další foglarovky. Opět jsem si to užila☺

veronie
24.03.2016

Moje první "foglarovka". Bavilo mě, jací jsou Rychlé šípy slušní, čestní a jak by sami řekli - správní chlapíci :) Hoši prožívají mnohá dobrodružství, čelí nepřátelství Dvoreckých a Bratrstva kočičí pracky a nebojácně se vydávají za objevy a vysvětlením záhady hlavolamu a života Jana Tleskače. Příběh je napsán velmi poutavě a čtenář se určitě nenudí.

Rup
12.03.2016

Skvěle napsáno, jenom mám trochu alergii na dokonalé hodné hochy, především Mirka Dušína.

jolii
12.03.2016

Jednou se mě kolegyně ptala, jestli jsem někdy jedla ovocné wonty. Řekla jsem , že ne, že znám jenom Velkého Vonta. A ona vůbec netušila o čem mluvím. Chápete to? Změnila jsem zaměstnání.

Luccy78
27.02.2016

Záhada hlavolamu patří mezi mé TOP knihy. Dobrodružství Rychlých šípů jsem si oblíbila už jako malá holka, když jsem si půjčovala na prázdninách u dědy jeho svázané ročníky časopisu Hlasatel a já je úplně hltala a těšila se na každý nový komiksový příběh Rychlých šípů. Ani po letech toto nadšení nevyprchalo, jen jsem si pořídila knižní podobu tohoto literárního skvostu.