Záblesk života

Záblesk života
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413960/bmid_zablesk-zivota-SWo-413960.jpg 4 503 503

Personál reproduktivní kliniky poskytuje péči každému, kdo projde dveřmi. Toho rána však dovnitř vtrhne zoufalý rozrušený střelec a zahájí palbu. Všichni přítomní se rázem stanou jeho rukojmí. Na místo přispěchá policejní vyjednavač Hugh McElroy. Nechá budovu obklíčit a spřádá plány, jak komunikovat s útočníkem. Když mu zavibruje telefon, oznamující příchozí zprávu, s hrůzou zjistí, že uvnitř je jeho patnáctiletá dcera.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Spark of Light , 2018

LukBook
01.12.2019 4 z 5

Za mě velice zajímavá kniha se silným tématem. Forma sice může být pro někoho trochu složitější, ale dá se v ní v pohodě orientovat. Naopak je díky ní kniha velice akční. Nenechte se odradit komentáři a jděte do ní

Jana283
01.12.2019 3 z 5

Chápu, že autoři knih se snaží svá vyprávění ozvláštnit, ale styl „pozpátku“ mi moc nevyhovoval. Dost jsem se v příběhu i v množství aktérů ztrácela. Ani téma mne tentokrát tolik neoslovilo, potrat bude vždy nahlížen a řešen především z pohledu ženy. A nehraje v tom roli jen ekonomická či sociální situace. Co je pro jednoho neřešitelné, druhý je schopen zvládnout… Ale kdo má právo soudit?

Safienka
29.11.2019 4 z 5

Pořád mě baví, že Jodi přijde s tématem, o kterém se díky jejím příběhům tolik dozvíme. Ač jsem se asi v polovině knihy zasekla, protože jsem hůř louskala její nový styl vyprávění, tak když jsem tomu dala čas, druhou půlku jsem vlastně úplně zhltla. Těším se, co bude tématem její další knihy:) už aby to bylo :)

iška
28.11.2019 3 z 5

Autorka patří k mým oblíbeným. Námět rozhodně stojí za zamyšlení. Otázka potratů je náročná a bude se asi řešit neustále. Takže výborné téma, jen byl pro mne celek příběhu moc rozházený.

Kaja01
26.11.2019 4 z 5

Taky už jsme od autorky četla lepší knihy, ale i tak jsem byla spokojená. Vyprávění děje odzadu je příjemná změna a vyznala jsem se v tom docela bez problémů. Je to rozhodně nelehké téma na zpracování, ale myslím, že se to autorce podařilo.

Marta13
25.11.2019 2 z 5

Bohužel z přečtených knih mé oblíbené autorky zatím nejslabší.... Vadila mi zpětná posloupnost děje.

Beruska18
21.11.2019 3 z 5

Autorka se tentokrát pustila do velmi citlivého tématu potratů a nutí k zamyšlení nad životem. Co mi trochu nevyhovovalo byl zvolený styl psaní - vracení děje po hodinách zpět, nějak si na tento způsob psaní nemůžu zvyknout

Dela111
19.11.2019 3 z 5

Vynikající autorka, silné téma, ale bohužel zpracování se tentokrát moc nepovedlo. Námět vychází ze situace v USA, kde se hrotí všechno a kde se najde spousta fanatických odpůrců ukončení těhotenství bez ohledu na to, jak k němu došlo a bez zájmu o situaci v jaké žena je... Není to nic nového a je to takové vykreslení situace u nich. Mě nakonec víc zajímala práce policejního vyjednavače než protesty extrémních odpůrců potratů.
V knize je hodně postav a autorce se podařilo popsat jejich životní příběhy. Bohužel celý dojem kazí to, že příběh je psaný od konce a my se zpětně dozvídáme co vedlo k současné situaci. Už jsem četla jednu knihu, kde se děj vracel zpět, ale tam k tomu byl důvod. Tady není, je to zbytečné a ničemu to neprospívá, za mě je to nešťastná volba. Zpracovat příběh od začátku, mohl být daleko poutavější.

Didi15
18.11.2019 5 z 5

Žádná kniha mě ještě nezklamala. Líbí se mi , že se autorka nebojí do žádného tématu pustit. No, je těžké přiklonit se k jakkékoliv straně, ale jako čtenáři se mi to opravdu líbilo.

Helča17
14.11.2019 4 z 5

Jako vždy náročné téma, bezva příběh. Plný počet ale nedám, to vracení se v ději mně nesedlo.

jasmína
14.11.2019 5 z 5

Autorka mě nezklamala, opět se jí kniha povedla a nebála se jít do tohoto tabu téma.

certik003
13.11.2019 5 z 5

Jodi Picolt si v poslední době vybírá samá kontroverzní témata. Mám ráda, když mě nutí přemýšlet nad mým názorem k tématu, přestože vím, že nikdy nebude jednoznačný, protože obzvlášť v tomto případě, mají tak trochu pravdu obě strany. Jenom je škoda, že spolu neumí komunikovat v klidu, navíc se tyhle věci v Americe, dle mého názoru, strašně hrotí. My máme jinou legislativu, jinou mentalitu a proto jsou některé věci pro mě ne zcela pochopitelné a hůř se vciťuji do jednání a chování postav, do jejich pocitů.
Děj je popisován od konce k začátku, kdy objevíme prvotní příčinu popsaného konfliktu. Občas jsem s tím měla problém, ale celkově mi to přišlo vhodnější a zajímavější. Jako většinu knih autorky ji hodnotím jako výbornou a můžu jenom doporučit.

slamenka
11.11.2019 4 z 5

Téma knihy chválím všema deseti, i to jak bylo pojaté. Nejvíc mi však vadil ten retrospektivní děj. Ze začátku jsem se v příběhu trochu motala, než jsem si zvykla a na konci mi chyběl nějaký dějový spád. Rozhodně by tomuto příběhu slušel film :-)

Léňa2510
09.11.2019 4 z 5

Dychberuca kniha. Trochu som sa bála toho, že budem sklamaná, úprimne, sledovala som procenta hodnotenia.... Ale! Musim povedat ze je skvela, ma to super tema, teda to, co sa dialo a deje vo svete a tiez je originalne napisana, teda spätne v čase.... Výborná ????

vendy.b.
06.11.2019 5 z 5

Další super kniha od této autorky. Děj vyprávěný pozpátku tomu dává spád a vyvstává nám mnoho otázek, takže chcete číst dál a dál. Navíc celé to kontroverzní a citlivé téma je zpracované a zakomponované velmi dobře.

ladyka
02.11.2019 5 z 5

Do čtení jsem se pustila dřív, než jsem měla v úmyslu, a to ze zvědavosti kvůli dosavadním komentářům předchozích čtenářů (někteří nejsou tak nadšení, jak by se dalo čekat u knih JP). Je to paradox, protože knížky si spíše přečtu díky ovacím jiných čtenářů a nikoli kvůli rozpačitým reakcím. V něčem jim dávám za pravdu-forma vracení děje byla zvláštní a myslím, že kdyby autorka nepsala retrospektivně, dočkali bychom se napínavějšího děje a i tak by JP jistě dokázala některá odhalení naservírovat v ten správný čas. Tudíž v tomto směru mi retrospektivní vyprávění nepřišlo nijak přínosné. Nicméně mi to příliš nevadilo, protože téma interrupcí bylo tak zdařile a detailně pojato, že mi forma vyprávění nepřišla až tak důležitá. Prostřednictvím jednotlivých postav jsou prezentovány úhly pohledu na interrupce a domnívám se, že tentokrát téma převálcovalo osudy těchto postav. I když jsem při čtení s hrdiny prožívala děj, víc se mi pod kůži dostalo právě samotné téma přerušení těhotenství.
A proto knížku vnímám spíš jako "esej" o tomto kontroverzním tématu - sice ne tak kontroverzně vnímaném u nás v ČR, ale v USA jde o velmi ožehavé a palčivé společenské (a také hlavně politické) téma, že by mě zajímal ohlas čtenářů/společnosti v USA, kde je to velmi aktuální problematika. To ostatně dokládá i zajímavý doslov autorky, kde uvádí i statistické údaje a ztotožňuji se s jejím názorem - že by oba rozpolcené tábory "prolife" i "prochoice" měly vzájemným dialogem spíš hledat řešení, jež by bralo v potaz hlavně potřeby dotyčných žen a okolnosti, které je k interrupcím vedou - než se věčně dohadovat, proč je jeden či druhý názor ten jediný správný. Takže dávám plný počet, ani ne tak pro samotný příběh či děj, ale pro "přednes problematiky a poselství".
PS: Originální název je "Záblesk světla", což sice nezní navenek tak výstižně, ale po přečtení knihy je původní název pochopitelnější a má i hlubší význam než ten český.

zuzana2599
01.11.2019 4 z 5

Dlouho jsem se na knihu těšila, bohužel musím napsat, že z mého pohledu je asi nejslabší z autorčiných knih. Mně prostě nesedlo toto zpracování, tento styl psaní, kdy se děj vrací z konce na začátek. Je to náročné čtení, které vyžaduje velké soustředění.
Jinak téma knihy velmi aktuální, některé pasáže mě oslovily více, jiné méně. I tak to byl dobrý čtenářský zážitek, jen tentokrát dám o hvězdičku míň. Prostě to tak cítím !!

Monises14
29.10.2019

Asi nejslabší kniha Jodi. Téma zajímavé, špatně zpracované. Nejzajímavější pasáží byla pro mě autorčina poznámka.

hlavinka
29.10.2019 3 z 5

Trosku zklamani. Tema zajimave, ale celkem se tam opakuji nektere pasaze a časová posloupnost je alespon ze zacatku matouci.

Šánka
29.10.2019 5 z 5

Docela těžká kniha jak obsahem tak zvolenou formou, jak je napsaná.
Jodi Picoult se pouští do dalšího velmi citlivého a kontroverzního tématu, tématu potratů a dokáže výborně kličkovat mezi názory, klást otázky. Jednu chvíli vás dostane na jednu stranu, aby v dalším okamžiku váš názor, když ne změnila, tak donutila o něčem pochybovat, ale hlavně přemýšlet, že nic není jen černé nebo bílé. Celý příběh výborně zakončil doslov.
Pro mne to byl silný čtenářský zážitek, jen si nemyslím, že zvolený styl psaní ( vracení děje po hodinách zpět) je šťastný a každému bude vyhovovat.