Z Izrastiny s láskou

Z Izrastiny s láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449883/bmid_z-izrastiny-s-laskou-o50-449883.jpg 4 226 226

Ve své druhé knize se ostřílený reportér a laureát ceny Magnesia Litera vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. S pomocí výrazných příběhů, barvitého popisu čtvrtstoletí orientálních zkušeností i líčení historického kontextu usiluje o nabourání leckdy schematického vnímání neklidného regionu. Výrazná osobnost televizního zpravodajství odmítá vnímat izraelsko-palestinské vztahy jako výhradně konfliktní. Nabízí naopak názor, že vybírat stranu si není třeba, protože oba národy jsou obdivuhodné, a přitom odsouzené k tomu žít bok po boku. Zároveň Jakub Szántó vůbec poprvé odhaluje vlastní hluboké pouto k Blízkému východu a odhaluje své city k exotické, a přece blízké oblasti, jejím lidem, historii, kultuře nebo přírodě. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil.... celý text

Lacheta
23.11.2020

Vzhledem k tomu, že pan Szántó spolupracoval s Českou televizí jsem měl obavu stran objektivity a čekal nadmíru propalestinských hledisek. Ale ne, kniha je napsána, z mého pohledu, vyváženě a dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí z tohoto regionu.

Boba289
16.11.2020 5 z 5

Výborně napsané - autor namíchal historická fakta, příběhy konkrétních lidí z oblasti, příběh své rodiny i své osobní zkušenosti. Velkou předností knihy je nepředpojatost autora a empatický přístup k osudům lidí. Kniha rozhodně není nudná a určitě zaujme každého, kdo se chce o Izraeli, Palestině dozvědět víc.

Péťa1950
05.11.2020 5 z 5

Kdo je zvyklý hltat knihy na jeden zátah, tak se do této nepouštějte. Kniha má historickou část, mapující židovskou komunitu stoletími až do současnosti na celém světě, pogromy, holokaust až k dnešnímu uspořádání. Řada dokumentů spojených se vznikem Izraele a dokumenty k existenci státu až do dnešní doby, rezoluce světových organizací, postoje ostatních států k existenci Izraele. Řady válek, teroristických útoků, změny hranic, nekončící konflikty a k tomu snaha o soužití na vymezeném území. Zajímavé je vykreslení osudů několika osob z obou stran. Např. osud člověka, který byl vylosován k provedení popravy Adolfa Eichmanna. Palestina a nepřestávající boje o území, která po staletí obývali. Neumíme si představit život pod neustálým dohledem armády, kontrolní stanoviště, uzavření na určitém území s nemožností pohybu. Krátká část o předcích autora, kteří se stali oběťmi holokaustu. Jména státníků spojených s vývojem a boji od vyhlášení Izraele v květnu 1948 na obou stranách nekončícího konfliktu jsem si musela připomenout a vyhledat, mladí je už nebudou znát. Jen na okraj jsou zmíněny opačné postoje naší republiky do roku1990 a nyní, naše zbraně na straně Palestiny. Nekončící konflikt a mezi tím lidé na obou stranách, kteří chtějí žít normální život. Další problémy celé oblasti-voda a energie. Na 300 stranách je tolik informací, že se nedají v krátkosti ani vyjmenovat. Pohled člověka, který v oblasti léta působil jako reportér a pět let žil i s rodinou. Nesoudí, seznamuje s fakty a pohledy obou stran, obě mají svoji pravdu. Kdo máte o tuto oblast zájem, přečtěte si a třeba najdete nový pohled na celou problematiku.

iveta3689
21.10.2020 4 z 5

Stručné a výstižné, přesto barvité a poutavé vyprávění. Autor se nepřiklání na žádnou stranu dlouholetých konfliktů v oblasti. Nestranně uvádí fakta a také své zážitky. Místo konkrétního děje jde o sled popisu míst, charakterů osob, postřehů a zážitků.