Z Izrastiny s láskou

Z Izrastiny s láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449883/bmid_z-izrastiny-s-laskou-o50-449883.jpg 4 225 225

Ve své druhé knize se ostřílený reportér a laureát ceny Magnesia Litera vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. S pomocí výrazných příběhů, barvitého popisu čtvrtstoletí orientálních zkušeností i líčení historického kontextu usiluje o nabourání leckdy schematického vnímání neklidného regionu. Výrazná osobnost televizního zpravodajství odmítá vnímat izraelsko-palestinské vztahy jako výhradně konfliktní. Nabízí naopak názor, že vybírat stranu si není třeba, protože oba národy jsou obdivuhodné, a přitom odsouzené k tomu žít bok po boku. Zároveň Jakub Szántó vůbec poprvé odhaluje vlastní hluboké pouto k Blízkému východu a odhaluje své city k exotické, a přece blízké oblasti, jejím lidem, historii, kultuře nebo přírodě. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil.... celý text

lencin
19.07.2021 4 z 5

Hezká kniha. Velmi oceňuji autorovu velkou snahu o více pohledů na tuto složitou problematiku.

LenkaKT
28.06.2021 4 z 5

Velmi čtivé, nesmírně zajímavé, psáno skutečně s láskou a prostorem pro všechny účastníky toho propletence. Před dvěma lety jsem pracovně krátce navštívila Tel Aviv a Jeruzalém, o to silněji na mne kniha působí. Magie té oblast je těžko pochopitelná, ale autor ji dobře a poctivě přibližuje.

Křovák
19.06.2021 3 z 5

Hezky napsane, ctive, poucne... az na ten uvod, ach jo... Pani Prochazkove sice urcite cecenske i afganske kulky kolem hlavy svistely, ale v jinych souvislostech. Naboj se sklada z nabojnice, zapalky, prachove sloze a STRELY. To, co vyletne z hlavne, je STRELA. Je to hrozny amaterismus s temi kulkami, neuveritelne zazrany u laicke verejnosti.

MistrCZ
21.04.2021 4 z 5

Pro mě trochu méně čtivé než Za oponou války, nicméně hodně zajímavá kniha...

Matematicka
11.04.2021 5 z 5

Pestrá mozaika setkání s lidmi i navštívených míst na malém území současného státu Izrael, kde jsou "nuceni žít vedle sebe" Židé a Palestinci. To vše líčeno s láskou a osobním nasazením, které autor přiznává a vysvětluje hned na začátku knihy.
Za dobu svého dlouhodobého působení v této oblasti se potkal s pozoruhodnými lidmi - od válečných veteránů, zpravodajců tajných služeb, lidí, kteří se podíleli na soudech se zločinci z druhé světové války, až po palestinské automobilové závodnice nebo surfaře. Přestože se sám otevřeně hlásí k židovství, má mnoho přátel i mezi muslimy a Palestinci - a nedívá se tedy na ně v první řadě jako na nepřátele.
Situaci v regionu sleduje Jakub Szántó dlouhodobě, takže dokázal vybrat to zajímavé a přidat i různé historky, které souvisí s prací televizního reportéra. Dokáže se zasmát i sám sobě. I když příležitostí ke smíchu není v tomto regionu příliš a často naráží na dost drsnou životní realitu, vyplatí se s ním vydat na pouť po současnosti i historii současného státu Izrael. Každý si v ní může vybrat to své, co ho zaujme - a udělat si na tento region barvitější a ucelenější pohled.

„Nemusíme a nejspíš ještě dlouho se nebudeme milovat, ale vidím možnost žít se vzájemným respektem jako sousedé,“ doplnil ho bývalý palestinský válečník, dnes profesor Muhammad Dadžání.
Zblízka jsou Izrael a obě Palestiny mnohem barvitější a vzájemně propletenější, než se zdá z pohledu zvenčí. S málokým takový pohled silně nepohne, málokdo se vrací s názorem vyhraněnějším, než měl předtím. Zamilovat si tyhle země i oba jejich kmeny, izraelský a palestinský, je při otevřených očích a srdci mnohem snazší, než se zdá. A z vlastní zkušenosti dodám – i mnohem zdravější."

Zrzka1
16.03.2021 1 z 5

Obsahově mi kniha sedla lépe než autorova prvotina. Byla méně o autorovi a více o lidech, kteří v místě žijí, nebo jsou relevantní v rámci historie Svaté země. Ale. Jak podotkla uživatelka Jizi, je částečně postavená na faktech, ale neobsahuje žádné zdroje! Bylo zřejmé, že se Szanto za každou cenu snaží o vyváženost. Dobře, dejme tomu. I tak tam bylo znát pro český mediální diskurz typické napojení na Izrael a Židy. Druhá věc, která mě iritovala, je, s jakým patosem autor život v zemi líčil. Všichni lidé, se kterými se setkal, byli laskaví, nakažlivě optimističtí, měli dobrotivé oči a vlídné úsměvy, do toho samozřejmě zapadalo slunce a foukal pouštní vánek... Kýč. Na druhou stranu díky plastickému vylíčení jsem se alespoň v myšlenkách během čtení vracela na známá místa v Izraeli

Alto98
16.03.2021 5 z 5

Emotivní, osobní příběhy, které autor nemohl použít ve zpravodajství. Sled zážitků z vlastního pobytu v zemi, náhledy do historie, bez kterých nelze pochopit současnost.
Snad bratranci najdou společnou cestu, jak žít vedle sebe, přál bych jim to.

Jizi
04.03.2021 2 z 5

Čtivě popsaná historie vzniku státu Izrael. Pro proizraelskou stranu skvělé čtení, které jí potvrdí to, co si dávno myslí. Pro propalestinskou stranu extrémně iritující, tendenční a stále se opakující sada polopravd a faktů, kdy se říká A, ale už ne B nebo naopak B, ale bez A. Pro stranu neutrální (je taková?) ideální materiál k tomu, aby se zařadila do první skupiny.
Od samého začátku je jasné, na kterém břehu v tomhle nešťastném konfliktu, kde nemá pravdu vůbec nikdo a mají ji všichni, leží autorovy sympatie. Ono to ani jinak není možné. Ve chvíli, kdy jste vírou i historií vlastního rodu neoddělitelně svázáni s jednou stranou, je jasné, za koho kopete.
Pokud by to byl osobní pohled autora na palestinsko-izraelský konflikt, bylo by to naprosto v pořádku. Pokud k tomu ovšem přistoupíte jako k populárně naučné práci prezentující fakta, je to špatně. Kniha je nezdrojovaná, čili vše, co je prezentováno, by měl laskavý čtenář brát jako holý fakt. Jenže takhle to nefuguje, pokud chci pracovat s fakty, měl by se o to do nejzazší možné míry pokoušet. A ne si vyzobávat, co se mi hodí. Nemluvě o tom, že je příliš snadné dát větší prostor jedné straně, ukázat ji v lepším světle, vysvětlit, proč je její verze ta správná. V tomhle případě je to Izrael, Židé a židé.
A je to škoda. To, že pro Palestince to není žádná Havaj, se dočteme až na straně 283 z 300. A z kontextu vyplyne, že si za to vlastně můžou sami.
Zbastlené přepisy arabských jmen a arabštiny nejspíš nakrknou jen hrstku čtenářů.
Zázrak se nekoná. Žádný netendenční grál mezi českými knihami o nejdelším konfliktu v moderních dějinách v rukou netřímáme. Je ovšem otázkou, zde se ho na šachovnici, kde nemáme ani černá, ani bílá políčka, jen různě šedá, můžeme vůbec dočkat.

IvaKo
04.03.2021 5 z 5

Tato druhá kniha mého oblíbeného reportéra mě velmi zaujala stejně jako ta první, pomohla mi rozebrat se a uspořádat si informace o vzniku židovského státu a prapříčinách nekonečných a těžko řešitelných konfliktů v této neklidné blízko-východní oblasti. Autor s velkými znalostmi, zkušenostmi, obdivuhodným nasazením a citlivým přístupem k osudům Izraelců i Palestinců zastává sympaticky nestranný postoj. Doporučuji.

psychocowboy
03.03.2021 5 z 5

Tohle je důležitá kniha. Ačkoli jsem měla pocit, že mele kolem Izraele nemůžu nikdy porozumět, Izrastina mi ten základ poskytla. Historický vhled, osobní nasazení a především metoda: není nutné se rozhodnout, co je správně a někomu fandit.

Žirka
03.02.2021 4 z 5

Pro čtenáře, kteří se aspoň trochu orientují, super. Těm, kteří mají o této oblasti jen povrchní znalosti, bych doporučila text více přehlednější. Já jsem se v každém případě dozvěděla spoustu nových informací.

Márinka
29.01.2021 5 z 5

Kniha se nečte lehce. Čtenář nemůže netrpělivě hltat stránku za stránkou, byť je děj mnohdy velmi vzrušující. Zvláště čtenářka, která v této oblasti plave. Stal se však zázrak! Odstavec po odstavci jsem odhalovala to, co mi dosud bylo ukryto. Tu a tam jsem zabrousila do dalších zdrojů a vida! Ne, rozhodně nejsem expert, ale už alespoň chápu souvislosti.
A v tom je síla „naučné“ literatury, pokud ji píše ten, kdo umí.

jaroiva
27.01.2021 4 z 5

Výborně napsaná kniha. S mírným děsem jsem si připomněla svou turistickou cestu do Izraele, Palestiny a Jordánska, odkud jsme odjeli taktak před začátkem ostřelování v r. 2014.
Jediné, co se mi na knize nelíbí, je předmluva. Nemám ráda tyhle vysvětlovací pasáže, psané někým jiným. Raději si udělám obrázek sama.

0088
09.01.2021 4 z 5

Těžká kniha. Dlouhá kniha. Určitě stojí za to si ji přečíst. Nejlépe s drobnými pauzami po etapách - pro vstřebání informací a odpočinek. O Izrael, jeho obyvatele, jejich historii, pohled na ostatní svět, jejich stýkání a potýkání se se sousedy, se zajímám dost dlouho a i v této knize jsem se dozvěděl nové a zajímavé informace, navíc i velmi objektivně podané. Přesto si tuto knížku nenechám (musím šetřit místo pro jiné, ke kterým se určitě budu chtít vracet). Pošlu ji na vandr k dobrým lidem "do světa" :-)

Bája89
05.01.2021 5 z 5

Byla to parádní jízda po Blízkém východě. Izrastina je krásnou a barvitou zpovědí. Jedná se o neskutečně poutavou knihu plnou zajímavostí, historie, vhledu do dění na Blízkém východě od roku 1948, osobních názorů a v neposlední řadě také spousty mikrorozhovorů a svědectví Izraelců i Palestinců. Jakub během svého blízkovýchodního působení pohovořil a pro velké štěstí čtenáře také zaznamenal slova obětí holokaustu, zakladatelů Izraele, veteránů, mladíků, a to vše s kouzlem sobě vlastním. Za zmínku stojí jednoduché, a přesto velmi trefné popisy osob, které čtenáři ve dvou řádcích představil. Styl psaní byl vskutku osvěžující. Bylo to něco jiného, než na co je čtenář běžně zvyklý. Osobně mě bavilo nechat se při čtení unášet proudem autorových myšlenek a asociací, které v něm psaní vyvolávalo. Plynulé přecházení z minulosti do současnosti mě udržovalo v neustálé pozornosti. Krásné a místy smutné a neskutečně lidské.

bleekemolen
04.01.2021 3 z 5

autorovi nelze uprit perfektni znalost prostredi a historickych souvislosti. Bohuzel ale neni spisovatel a na forme je to znat. Casto preskakuje z jednoho tematu na druhe, micha historii se soucasnosti a do toho jeste pridava svoje vlastni zazitky. Jako milovnik blizkeho vychodu jsem samozrejme ruzne informace "ze zakulisi" se zajmem hltal, ale k jejich plnemu doceneni mi dost pomohly predchozi znalosti a vlastni zkusenosti. Pokud by obsazene sdeleni knihy bylo prezentovano usporadanejsi formou, hodnotil bych 4*. To, co je nam predlozeno, bohuzel vazne odpovida faktu, ze autor knihu psal na verande NP v Tanzanii s laptopem na kolenou.

Vydrýsek
03.01.2021 4 z 5

Při čtení této knihy se mi krásně propojovali informace získané z dalších knih. Díky ní jsem rozkrývala nové skutečnosti v této více než složité situaci. Velkým přínosem bylo pro mne i osobní setkání a autorem a jeho rodinou v loňském létě.

Fafla
20.12.2020 5 z 5

Kniha splnila má očekávání. Pan Szanto skvěle vystihl místní situaci a jako správný novinář se snažil poodhaalit život nejen na izraelské straně , ale i v Palestine. Je to opravdu složitá oblast a kniha odhaluje spoustu důvodů, proč tomu tak je. Myslím , že se bude líbit každému , kdo se o blízký východ zajímá.

Bubo19
30.11.2020 5 z 5

Už hodně let se snažím pochopit situaci mezi Izraelem a Palestinou. Ne, že bych se tím zabývala nějak intenzivně, ale čas od času, většinou v době vyhrocení situace, jsem přečetla nějaké články a snažila se pochopit, proč se to všechno děje. Pořád mi ale chyběly souvislosti, přesné historické údaje a já si kladla spoustu otázek.
Když vyšla tato kniha, hned jsem věděla, že si ji musím přečíst. A nezklamala mě. Tato kniha se nedá číst najednou jako detektivka. Je náročná a drsná, co jiného by taky člověk čekal u knihy o tomto regionu. Ale musím říct, že se mi četla skvěle a konečně jsem toho hodně o národech žijících společně a současně odděleně u břehu řeky Jordán pochopila.

Gábina231
24.11.2020 5 z 5

Oproti první autorově knize mi přišla lépe logicky uspořádaná. Velmi mi pomohla se zorientovat v izraelsko-arabském konfliktu (nebo spíše vztahu). Pro mne velmi přínosné, zajímavé a lidské.