Kľúčový svedok

Kľúčový svedok https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356873/mid_klucovy-svedok-WVr-356873.jpg 4 36 7

William Wisting série

Preben Pramm ležal týždeň zviazaný a mŕtvy vo svojej obývačke, kým ho našli. Všetko naznačuje tomu, že ho vrah pred smrťou brutálne mučil. Dom je prevrátený hore nohami, vrahovia však zrejme nenašli, čo hľadali. Aké tajomstvo strážil nenápadný starec, ktorý nemal rodinu ani priateľov? Kľúčový svedok je debutom jedného z najúspešnejších škandinávskych autorov detektívok. Román, ktorý sa zakladá na skutočnom kriminálnom prípade, je zároveň prvou knihou série o hlavnom inšpektorovi Williamovi Wistingovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Premedia

Nøkkelvitnet , 2004

technik1965
14.03.2023 4 z 5

Nič mimoriadne, uvidíme čo mi dajú jeho ďalšie knihy.

Koka
01.06.2022 3 z 5

Taký už bežný štandard, nič, čo by ma mohlo prekvapiť. V duchu tých "najlepších zásad" súčasnej severskej krimi musela byť vražda brutálna, zvrátená, psychopatická a trýznivá - obyčajné zabitie škandinávským autorom nestačí. Vyšetrujúci kriminalisti vypijú v tejto knihe toľko kávy, až som sa čudovala, že sa všetci v zdraví, bez infarktu, dožili konca príbehu.
Zaujali ma iba dve epizódky : prvá, keď vrchný komisár (v dobe verejných knižníc a internetu!) si nedokázal predstaviť, kde a ako len zistí, čo znamenajú latinské názvy v zápisníku obete; druhá - keď som sa dočítala, že jeden z kriminalistov býva v "maličkom staromládeneckom" byte - s rozlohou 67 metrov štvorcových. Lepší príklad rozdielu medzi našou a nórskou životnou úrovňou by sa asi nenašiel.
Slovenský preklad mi chvíľami pripadal "kostrbatý" a dialógy neprirodzené, ale nie natoľko, aby som knihu predčasne odložila.

ArwenAragorn
02.05.2021 3 z 5

60%

Jde o první případ inspektora Williama Wistinga. Tady se jedná o poctivou policejní práci, příběh plyne pomaleji, chybí napětí a akce, kromě úplného konce, což mi vůbec nevadilo. Motiv mě nepřekvapil, protože se tak nějak nabízel.
Mně se knížka líbila. Kdo si chce přečíst poklidnou detektivku, nebude zklamán.

Ivca72
01.01.2021 5 z 5

Aj taká nevinná zábava ako fotografovanie vtákov môže skončiť veľmi zle, ak vás popritom zaujíma aj niečo iné..
Nepodarilo sa mi to síce prečítať na ,jeden šup,, ale vcelku zaujímavý príbeh.

kn23
19.07.2018

Pekny priamociary jednoduchy pribeh

mapet85
23.05.2018 3 z 5

Kľúčovým svedkom Horst uvádza na scénu vyšetrovateľa Williama Wistinga, pričom ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Pre mňa je to v poradí druhá kniha od autora. Štýl písania je priamočiary, vyšetrovanie prípadu sa uberá jedným smerom bez zbytočných odbočiek a scén vyvolávajúcich senzáciu, čo je v poslednej dobe u severských detektívok skôr výnimočné. Ako som spomínal aj pri predchádzajúcom komentári, autor sa opiera o svoje skúsenosti vyšetrovateľa, čo dodáva knihe punc uveriteľnosti. Na druhej strane je hlavná postava nemastná-neslaná, nevytvoril som si k nej vzťah a celkovo kniha pôsobí skôr nudným dojmom. Napriek tomu ma to neodrádza od čítania celej série. :-)

MarianP
09.11.2017 4 z 5

Kľúčový svedok je debutovou knihou autora, ktorou započal svoju detektívnu sériu o Williamovi Wistingovi. Kniha je fajn, je uveriteľná, čím sa autor dosť líši od mnohých severských autorov. Dej je priamy, pomerne jednoduchý a ako tak predvídateľný, a na autorovi vidno, že nie je úplne "vypísaný". V knihe nechýba predstavenie hlavného hrdinu, dobrá zápletka, detektívne vyšetrovanie, pár zvratov a nečakaných rozuzlení. Na jeho knihách sa mi páči, že vždy je v nich akási "hádanka", čitateľ rozmýšľa a pátra spolu s Wistingom....Čo mi mierne chýbalo je slabšia "mrazivá" atmosféra, tá správna depresia a severské prostredie tentoraz akosi absentovalo. Obálku Premedie treba každpádne pochváliť, hoci naznačila istú pasáž deja :). Horst je výborný rozprávač, jeho knihy nepatria k top svetovým bestsellerom a práve preto mu treba dať šancu, lebo ak chete dobú detektívku, uveriteľný dej a sympatického detektíva, mali by ste skúsiť práve tohto autora, ktorý zbytočne nevymýšľa a predostrie vám skvelý námet so skutočným pozadím prípadu...