Walden aneb Život v lesích

Walden aneb Život v lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13858/bmid_walden-aneb-zivot-v-lesich-y8x-13858.jpg 4 357 90

Soubor originálních přírodních esejů amerického literáta a filozofa. Ve své nejznámější knize líčí svůj dvouletý pobyt ve vlastnoručně postavené chatě na břehu jezera Walden, kde žil odloučeně od společnosti v nejužším kontaktu s okolní přírodou. Ze zkušeností vznikla sugestivní kontemplace nad vztahem člověka a přírody, nad smyslem lidského života a existence. Doslov napsal Josef Jařab.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , Odeon

Walden; or, Life in the Woods , 1854

Lucithor
27.02.2019 1 z 5

Od člověka tíhnoucího k přírodě a lesní samotě očekávám určitou pokoru, kterou netřeba skrývat za honosnými filozofickými pozlátky, které v přemíře patosu vyznívají neupřímně a povýšeně.
Byl tento dvouletý úkryt do lesa jen útěkem Thoreaua před sebou samým, před vlastním zklamáním nad životem? Nebo měl jen neukojitelnou touhu se tam "vyblít" na člověka, a vylíčil ho jako ďábelské stvoření, nicméně sebekritika mu asi žbluňkla do Waldenu?
S významem knihy se v jisté míře ztotožním, nicméně s formou, jakou byla vyřčena ne.

amaenium
16.02.2019 5 z 5

Pro mě se jednalo o velmi silné a záživné čtení. I přes její čtivost jsem se ale knihou zabývala poměrně dlouho, vždy jsem musela nechat dané myšlenky projít hlavou a sama nad jimi rozjímat, hlavně pak ze začátku. Kniha na mě silně působila také kvůli tomu, že v leččem mám podobné smýšlení a uvažování nad věcmi jako autor. Během čtení jsem pak měla chuť sama si tak vyzkoušet žití v lese. Chleba jsem už upéct zkusila.
Kniha se vyšvihla mezi mé oblíbené, doporučuji každému přečíst.

Angie_Missfit
29.01.2019 5 z 5

"Jaký je to vlastně prostor, který odděluje člověka od jeho bližních a činí ho osamělým? Jsme většinou opuštěnější, když vyjdeme mezi lidi, než když zůstaneme ve svém soukromí". Tušila jsem, že mi Walden sedne - a taky že ano! Velmi zajímavé úvahy a trefné postřehy v mnohém svérázného H.D.Thoreaua spolu s popisem významné životní etapy v rámci jedné knihy. Nejvíc se mi líbil autorův zápal a pevnost vlastních názorů, které hrdě čtenáři předkládá. Jde si za svou ideou prostého života a neohlíží se na nic jiného. V samotě nachází úlevu a skutečnou svobodu v tom nejryzejším smyslu slova. Text je nabitý myšlenkami a postřehy a střídá se v něm mnoho rovin - lyrické popisy přírody, vyprávění o lidech, praktické líčení práce kolem chaty i hlubší úvahy o životě a jeho smyslu - to vše v jednom celku, který se tak jeví jako velmi hutný. Díky tomu bych knihu zařadila mezi náročnější, jelikož vyžaduje plné soustředění čtenáře. Výsledek však stojí za to. Souhlasím s tím, že je až děsivé, jak aktuálně kniha vyznívá, co do pohledu na materiálno a krátkozraké hromadění věcí, či názorů na civilizaci a její "dusivost" (předpokládám, že z dnešního stavu by se chudák Thoureau úplně osypal). Z celého srdce doporučuji a jdu si koupit motyku k obdělávání políčka sójových bobů.

fnoudek
02.10.2018 5 z 5

Není knihy, která by tuto předčila..."nadbytečné bohatství může si koupit jen věci nadbytečné"...amen

Zviera
04.09.2018 5 z 5

knižka o tom, že život nie je o neustálej činorodosti - aj ničnerobenie má svoj význam...

Alma-Nacida
02.07.2018 4 z 5

Než budu knihu hodnotit, tak jen připomenu (nejen sobě), že je stará neuvěřitelných 160 let. Pak si myslím, že je třeba se podívat, jaké jiné knihy znám z téže doby... no a pak můžu říct, že je to skutečné značně neobvyklý počin. Je jasné, že za tak dlouhou dobu se styl psaní velmi změnil, ale i tak je to kniha, která - ač potřebuje k vstřebání čas a klid - bude mít své nezaměnitelné místo v mé mysli (a v knihovně taky).

vlkcz
26.04.2018 4 z 5

Na úplných pět hvězd to není, ale i tak jde o jednu z knih, kterou by si měl každý přečíst a hluboce se nad ní zamyslet.
Krásně poetický jazyk, hluboké myšlenky a postřehy jak o společnosti, tak o přírodě. Jen je to trochu neučesané a místy chaotické.

sakay
02.04.2018 5 z 5

Jedna z absolutně nejzajímavějších knih, kterou jsem kdy četla.

kubaskyba
27.12.2017 5 z 5

První kapitoly jsou spíše filozofickým uvážením, které mi změnilo život. Další jsem četl jen kousky, možná v tom ještě někdy objevím více než jak upéct kukuřičný chleba (což se mi stejně nepovedlo:D).

Beebee
13.08.2017 5 z 5

Je úžasné vidět, jak extrémně rozporuplné a emotivní reakce Thoreau vyvolal zde v komentářích - až někteří zapomněli, že nejde o diskuzi a že napadat se vzájemně kvůli podivné a zajímavé osobnosti jednoho z prvních ekologů moderního světa, je zbytečné. Bude budit tak extrémní emoce právě tím, jak byl sám zvláštní. Díkybohu za to, jak jsme všichni jiní a ne stejní! Díky za jeho osobnost a jeho odlišný pohled na svět a jeho schopnost dokonce to vše popsat a dát těm vnímavějším podnět k zamyšlení. Například - od doby, co jsem ho četla, skoro denně přemýšlím, jestli to, co kupuji, opravdu potřebuji a jestli nestačí méně nebo jednodušší věci a co se děje s odpadem a jak se vlastně vyrábí věci, co denně používám. Ano, zůstala ve mně vězet otázka - jestli jednodušší život a taky mindfullness, jak trefně rozpoznala Laccaria, nedělat prostě nic - jen naplno být s tím, co je teď ve mně a kolem mně, v souladu s přírodou, není nejvíc naplněný čas, jaký kdy byl.

Limpopo20
11.07.2017 5 z 5

Docela drsná kniha, když si uvědomíte, že za to století se poměry společnosti nejen nezměnily, ale zhoršily se. Autor by se zděsil, kdyby se dozvěděl, že dnes by za svůj experiment byl poslán do vězení. Nemluvě o moderním finančním otroctví a ještě mizivější možnosti vykoupit se.

Miro.slav
23.07.2016 5 z 5

Thoreauov pokus žiť pri jazere Walden nie je o úplnej osamelosti a izolácii! Ak niekto čaká od tohto autora, filozofa a predstaviteľa transcendentalizmu nejaké "akčné a dynamické know-how prežitia v lesoch v štýle Bear Grylls", tak je ...... skrátka pri nesprávnej knihe. Thoreauov literárny pokus je jeho autobiografiou, ktorú napísal v dobe, v ktorej sa začína rozvíjať to, čoho sme svedkami dnes my - technická, priemyselná, konzumná a davová spoločnosť. Thoreau chce žiť zdravo a, čo je dôležité, ekonomicky samostatne. To je totiž základom slobody človeka (tým je aktuálny hlavne v dnešnej dobe). Thoreau nie je mizantrop, ako sa možno hovorí o Rousseauovi a Schopenhauerovi, ale rád sa stretáva s ľuďmi, no napriek tomu tiahne k samote. A pre všetkých, ktorý sa ho snažia haniť z hocijakých dôvodov, tak asi nevedia, že Thoreau vystriedal viac zamestnaní a nebol to arogantný namyslenec (ako je tomu dnes). Okrem toho to bol pacifista, obhajoval rovnosť, obdivoval Johna Browna a aktívne vystúpil voči militaristickosti USA, za čo strávil deň vo väzení. Zosumarizované a podčiarknuté: Thoreau je zaujímavá osobnosť, ktorá spolu s Kierkegaardom a Schopenhauerom obhajuje individualitu človeka. Za zmienku tiež stoja jeho aktívne pokusy o objavovanie neprebádanej prírody ("Mainské lesy"), boj za slobodu človeka ("Občianská neposlušnosť", "Život bez princípu"), či jeho eseje o prírode ("Toulky prírodou"). Ak nespĺňa vaše "kvality", chyba nie je v jeho písaní.

MayB2
01.05.2016 4 z 5

Některé kapitoly se mi četly hůře, některé lépe (možná kvůli mizivému filozofickému vzdělání), ale jako celek působí kniha pozitivně. Koneckonců se o podobný život v "dobrovolné skromnosti" pokoušejí další a další lidé, naši současníci (knihy Hany Librové). Jen mě překvapilo, že takový způsob života byl již pro Thoreauovy současníky šokující.

"První léto jsem knihy nečetl, okopával jsem boby. Ba často jsem dělal ještě něco lepšího. Stávalo se, že jsem nedokázal obětovat svěží pel přítomného okamžiku jakékoli práci, ať práci mozku nebo rukou. Dopřávám rád široký prostor svému životu. Někdy za letního jitra jsem po obvyklé koupeli usedal na prosluněný práh svých dveří a zůstával tu od svítání až do poledne pohroužen v snění mezi sosnami, ořechovci a škumpami v nerušené samotě a tichu, zatímco ptáci kolem zpívali nebo nehlučně poletovali po domě, dokud mě slunce dopadající do mého západního okna nebo hrkot nějakého vozu na vzdálené silnici neupozornil, jak plyne čas. V takových prodlevách jsem vnitřně rostl jako zrno v noci a byly to chvíle blahodárnější, než by byla jakákoli práce tělesná. Nebyl to čas, o nějž jsem ošidil svůj život, nýbrž čas tolik přesahující můj vyměřený příděl."

Adam01
18.09.2015 5 z 5

Pěkná knížka od opravdového spisovatele. :)

Laccaria
19.04.2015 5 z 5

Thoreauova oslava přítomnosti mě dokázala usadit na břeh Waldenu, kde jsem mohla pozorovat hejna hus a padající listí a poslouchat praskající led a to mě bavilo. V této učebnici mindfulness se střídají podmanivé popisy přírody s radikálními komentáři lidské existence, které se nijak neplazí a vzdorně se vymezují vůči těm, co se zaťatými zuby rvou život, jako by to byl bodlák. Ostatně: "Jak už jsem řekl, nemíním psát ódu na sklíčenost, naopak chystám se bujaře naparovat jako kokrháč stojící ráno na hřadě, třeba jen proto, abych zburcoval své sousedy" (s. 78). Takové kokrhání se mi líbí.

M P
28.02.2015 5 z 5

Ta kniha asi každého až tak neosloví, nicméně je (a nepochybuji, že bude - a to dost možná ve stále větší míře -) silným inspirujícím dílem, které je dobré znát. A troufl bych si tvrdit, že takový projekt "odchodu do lesa" je dobrodružstvím. Ovšemže ne tak extrémním, jako třeba příběh Christophera McCandlese (který podle všeho byl pod vlivem tohoto díla).
Pár poznámek:
1)Thoreau nežil, jak tu někdo psal, u Waldenu v úplné izolaci, nýbrž, jak sám píše, zašel občas do Concordu, bavil se s lidmi, mám dojem že i stihl někde přednášet.
2) Thoreau už v úvodu "varuje" že kniha je o něm (resp. jeho životě, což je dejme tomu totéž), právě aby se vyhnul osočení z "jájáčkovství", a s "chudáčky a hlupáčky" okolo čile komunikuje, nikoho hlupákem nezve (dokonce je uchvácen oním prostým dřevorubcem). Tolik asi též k zmíněné nenávisti k lidem...
3) Okruh čtenářů, pro které byl Walden v době svého vzniku určen asi vyžadoval praktický přístup a "cifry". Srovnejme s jeho eseji primárně určenými pro časopisy.

Mluvené slovo se zkrácenou verzí Waldenu je, myslím, vhodným kompromisem pro ty, které celek knihy nudil. (A vyrovnaný přednes páně Mrkvičky snad rozežene obavy z Thoreauovy namyšlenosti)

Heřmis
18.02.2015 3 z 5

Já jsem čekal větší dobrodružství z divočiny a osamělého života v přírodě, ale Thoreau většinu knihy vypočítává, kolik ušetřil tím, že se dřel sám jak mezek a kolik tím, že velice střídmě jedl. Ovšem byla to jeho vlastní cesta...

Marquis
14.02.2015

Nedočítané. Čakal som výpravné dobrodružstvo a návody ako prežiť v divočine, namiesto toho sa mi dostával nudný ekonomický výčet všetkého, čo si Thoreau musel zaobstarať a kopa zbytočnej samochvály, ktorú autor, hoci od svojho zámeru žiť týmto spôsobom nakoniec upustil, na svoju osobu peje. Je chvályhodné, že sa o niečo také pokúsil, opustenie civilizácie však u neho znamená len presídlenie sa do lesov a žitie na vlastné náklady. Ctí ho fakt, že si uvedomoval nepotrebnosť konzumácie mäsa, avšak toho sa vo Waldenovi dotýka len okrajovo. Život v lesoch mám našťastie aj ako audio-knihu, takže v budúcnosti mu možno ešte dám šancu, kaziť zrak si však už kvôli hodnoteniu nebudem.

kuba95
25.01.2015 4 z 5

Výjimečná kniha jednoho z největších intelektuálů své doby, který v sobě jako jeden z mála dokázal najít sílu a "vybočil" z řad konzumní společnosti, aby mohl zrealizovat prostý a jednoduchý život v sepětí s přírodou a zabývat se hlubšími hodnotami než je vydělávání peněz na splácení hypotéky. Výborné čtení pro všechny, kterým se nelíbí způsob dnešního života v uspěchané společnosti, a kteří stejně jako Thoreau touží po návratu k přírodě a absolutní svobodě, která je na úkor vyspělé civilizace čím dál tím omezenější. Jeho filozofie podstatně ovlivnila subkulturu Hippies a také mnohá ekologická hnutí.

Pawlisman
12.09.2014 3 z 5

Do tohoto legendárního díla se mi nepodařilo proniknout, nechytil jsem niť a plaval jsem od začátku, sic některé světlé momenty mé plácání mělo, skončil jsem po několika desítkách stran.