Vznik Velké Moravy

Vznik Velké Moravy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47171/bmid_vznik-velke-moravy-flw-47171.jpg 4 39 8

Kniha je v jistém smyslu doplňkem k práci o Počátcích Přemyslovců, klade si však jiné cíle. Jde v ní o celou střední a jihovýchodní Evropu, v zásadě o široké okolí Karpatské kotliny, kde se na přelomu 8. a 9. století odehrál zásadní kulturní a společenský přelom vyznačený zejména přijetím křesťanství a vznikem prvních slovanských států. Tehdy vstoupila střední Evropa na tu cestu, která ji okolo roku 1000 již definitivně začlenila do společenství států a národů západního, latinského křesťanství. Pro vytvoření dnešní střední Evropy to byl vlastně její počátek.... celý text

Moiseiwitsch
11.01.2020 4 z 5

Kniha mě zaujala. S řadou autorových tezí by jistě mnozí archeologové či odborníci na období VM asi měli problém. Přesto se jedná o zajímavou knížku.

pobijecmuch
17.06.2014 3 z 5

Každou informaci o Velké Moravě si rád přečtu a pana Třeštíka považuji za velkého odborníka. Přesto mně z knih o Moravě více upoutala kniha Jiřího Pernese - Pod moravskou orlicí, aneb, Dějiny moravanství.

Pavel_D
17.06.2014 4 z 5

Na knize oceňuji především popis dění na našem území v širokém kontextu dějin Evropy. Pokud autor zrovna nerozebíral jedno tvrzení z pohledu všech možných autorů, tak byla i pro mě, jako laika, velmi čtivá. Jen by to chtělo více map, občas jsem ztrácel orientaci.

Rocker007
11.03.2013

Určitě skvěle napsaná kniha a výborně vytvořený popis formování střední Evropy během raného středověku. Typická Třeštíkovina :)

oolinkaa
21.11.2012 3 z 5

další třeštíkova kniha, která se nedá přečíst!! za mě 3hvězdy

nightlybird
16.03.2012

Název knihy je poněkud zavádějící - víc napoví podtitul "Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871" a anotace. Nejde totiž o dějiny Velkomoravské říše, ale o celkový popis kulturní a společenské situace a jejích proměn v prostoru střední Evropy, které vyvrcholily okolo přelomu tisíciletí etnickým a politickým uspořádáním, které je v podstatě platné dodnes a jeho "prozápadní a prokřesťanskou orientací". Kniha je to bezesporu zajímavá, je třeba ale zdůraznit, že se nejedná o nějaké populárně-naučné čtivo, ale o publikaci určenou spíš odborné veřejnosti. Pro ilustraci - takřka polovinu knihy tvoří poznámky k jednotlivým kapitolám. Osobně bych uvítal víc kartografických příloh; knihu ale nehodnotím, nejsem historik, abych posoudil její kvality.

vitavita
09.03.2012 3 z 5

Prostudoval jsem tuto knihu a jsem tomu rád.

Stilico
17.02.2012 5 z 5

V mnoha ohledech provokativní kniha, která podává nové náhledy na vznik nejstaršího slovanského státu ve střední Evropě.