Vzestup a pád agentury DODO

Vzestup a pád agentury DODO https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399328/bmid_vzestup-a-pad-agentury-dodo-VTt-399328.jpg 4 116 36

Melisanda Stokesová je odbornice na starověké jazyky. Když se na chodbě univerzity náhodou sejde s Tristanem Lyonsem, jenž se zabývá vojenskou rozvědkou, netuší, že se ocitla na prahu událostí, které naruby obrátí nejen její život, ale i lidské dějiny. Mladík jí totiž navrhne cosi neuvěřitelného: aby mu pomocí překladů pečlivě tajených dávných dokumentů pomohla dokázat, že magie kdysi existovala a byla provozována. Až příchod osvícenství a moderní vědy ji oslabil a nakonec zcela zničil. Magie podle pramenů zmizela v roce 1851 – a Tristan je odhodlán nejen přijít na to, proč se tak stalo, ale pokud možno také magii vzkřísit z mrtvých a využít ji k rozvědným a vojenským účelům. Tak vznikne DODO – Detašované oddělení diachronních operací, které přijde na jeden velmi nadějný, ale také krajně znepokojující způsob využití magie, jenž může lidstvu přinést mnoho užitku, ale i mnoho škody. Román, do kterého Neal Stephenson vnesl nápaditost, intelekt a sofistikovanost a Nicole Gallandová lidskou vřelost, humor a vypravěčské nadání, oživí nejen magii, ale taky vaši víru v nemožné, která byla odjakživa na science fiction a fantasy tím největším lákadlem.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Rise and Fall of D.O.D.O. , 2017

Křiky
08.12.2019 2 z 5

Knihu jsem nemohla dočíst, její délka je neskutečná, příběh už se nijak zvlášť nerozvíjí, naopak zkratek přibývá . Na to jak slibně začala tak bohužel už tak skvěle nepokračuje.

Eyghon
03.12.2019 3 z 5

Nápad dobrý, děj zajímavý, ale pro mě to celé zabíjí neskutečná délka. Kdyby to bylo kratší aspoň o 200 stran, bylo by to čitelnější. (Mám rád knihy nad 500 stran, ale tady mi to nesedlo). Jinak cestování časem je super a celý ten systém je výborně vymyšlen. Akorát jsem po přečtení 700 stran čekal trošku uzavřenější konec a ne přípravu na nějaké pokračování.

kirkpatrick
20.11.2019 3 z 5

Tato kniha mi připomněla knížku od Blakea Crouche Temná hmota, která se taky zabývala kvantovými vlákny, ale agentura DODO je obsáhlejší a pro mě dost nepříjemně dlouhá. Děj se pohybuje něco mezi příběhem a odborným výkladem o tomto projektu. Ze začátku docela zajímavá otázka, kam zmizela magie a vývoj příběhu, ale potom různé dohady a technické zprávy, ke konci jsem se už velmi nudil.

Dalamar
11.11.2019 5 z 5

Díky recenzím a komentářům k této knize jsem si udělal dobrou představu co mám od děje čekat, takže jsem si jen počkal až budu mít náladu na něco odlehčenějšího a pustil jsem se do čtení. Ačkoliv nemám moc v lásce téma cestování časem (hlava se mi vaří při představě různých časových paradoxů) zde mi toto téma, hlavně díky přístupu obou spisovatelů, vůbec nevadilo. Ba naopak jsem si různé výlety v čase užíval. Překvapilo mě jak dobře a rychle se kniha čte. Což je jednak díky formě, kterým je vyprávěn příběh (přepisy rozhovoru, osobní deníky, situační zprávy...) tak i vynikajícím vypravěčským talentem. Těžko říct zda je to přispěním Stephensona nebo Gallandové, každopádně jejich spolupráce na knize fungovala na jedničku a vzniklo tak pro mě dílo ke kterému se budu určitě vracet. Ještě bych rád vyzdvihl postavy, jež se v knize vyskytují, ať už se jedná o ty "hodné" či jejich protějšky. Každá mě jistým způsobem oslovila a bylo pro potěšující sledovat jakou roli v celém příběhu zastávají. Aneb koho by neokouzlila irská čarodějnice Gráinne ???? Po Anatému pro mě příjemná změna.

Shaxx
01.11.2019 4 z 5

DODO aneb detašované oddělení diachronních operací byla taková lahůdka. Je to dlouhé, je to rozvláčné, ale bavilo mě to. Obsahuje nesmyslné množství vtipných zkratek, jak už samotný název napovídá, příběh je vyprávěn zajímavou formou zpráv, dopisů, oznámení, zápisků.. Ale všechno to skvěle sedne dohromady a nepůsobí to rušivým dojmem. Ačkoli je tam přehršel informací a odboček, bez nich by to nějak nebylo ono. Když se čtenář přizpůsobí tempu vyprávění (pomalé), tak mu to ani nepřijde. V knize se objeví spoustu historicky známých (i neznámých, znali jste Grace O'Malley, pirátskou královnu? Já taky ne :D) postav a událostí. Postav je tu tak akorát, aby se člověk nepřestal orientovat. Konec trochu vlažnější, ale očekávaný. Trochu mi atmosférou kniha připomněla Čas čarodějnic. Jen bez upírů, romance a vlastně asi všeho (až na čarodějnice a cesty do minulosti :D). Nepostrádá humor, zajímavé historické informace a hezky vystavěný příběh. Byl by z toho fakt dobrej seriál.

petaSk
22.10.2019 5 z 5

Tohle mi dalo hodně zabrat, ale stálo to za to. Strašně chytrá sci-fi fantasy historie :-D psaná s nadhledem a s láskou k filozofii, vědě a lingvistice. Postavy byly pestré, a hlavně Tristan byl můj oblíbenec. Vědecky podložená magie, cestování časem a originální vyprávění formou, deníků, dopisů, reportů - většinou mi to vadí, ale tady to pasovalo.

PetraN17
15.10.2019 5 z 5

Konečně zase jednou pořádná kniha, navíc mě obrázkem na obalu vrátila na dovču:))
Paráda

zuzi.d
28.09.2019 4 z 5

Mám ráda dobré tlusté knihy, protože s jejími hrdiny mohu strávit více času. Čtení této knihy jsem si užila a hrdiny si oblíbila, takže mám teď pocit, jako bych se vrátila z letního tábora:)
Díky různým formám - deníkové zápisy různých postav, přepisy konverzací, záznamy - čtení nebylo jednotvárné.
Moc zajímavý nápad a zápletka. Pěkné vystavění příběhu. Jen mi některé věci stran toho přeskakování časem a měnění budoucnosti/současnosti přišly trošku nedotažené.
Každopádně kniha stojí za přečtení a uvažuji o tom, že zkusím další knihy od těchto autorů.

a.k
26.09.2019 5 z 5

Magie byla kdysi skutečná. V polovině 19. století však nastal okamžik, kdy zmizely veškeré dovednosti čarodějnic. Zvláštní agent a specialistka na starověké jazyky se pokusí přijít na možnost, jak vrátit čarodějnictví do současnosti.
Anotace knihy moc nenapovídá. A to je jedině dobře. To, jakým směrem se příběh otevírá, je zcela nečekané. Je sice pravda, že když naši hrdinové začali na začátku rozebírat některé fyzikální zákony, nebo kvantovou mechaniku, zhrozila jsem se, co to čtu. Mé obavy byly úplně zbytečné. Z příběhu jsem naprosto nadšená. Bohatý, nepředvídatelný děj (někdy až absurdní), vtipné dialogy, způsob, jakým je kniha poskládaná. Moc mě to bavilo.

jackketch
14.08.2019 5 z 5

Poslední dobou mám skoro strach číst moderní americkou sci - fi. Možná mám smůlu, ale až moc často narížím na kusy tak prolezlé politickou korektností a až mi to připomíná leckteré čtení za komunismu. Vzestup a pád agentury DODO ale rozhodně není ten případ. Je to napínavá, vtipná, potrhlá a ironická kniha s hromadou povedených postav, která přesto že má sedm set stran, tak je příliš krátká

Annieren
04.08.2019 5 z 5

"Mnoho dobrodružství. Nezemřel."

Této knize prakticky nemám co vytknout. Její forma je neotřelá, její příběh je neskutečně zajímavý, je vidět hluboká erudice autorů; líbil se mi popis na přebalu knihy, který romány Neala Stephensona nazývá "košatými barokními díly" na pomezí více žánrů (sci-fi, fantasy, historický román...), což tuto knihu výborně vystihuje. Snad jediné, co mě trochu mrzí, je, že fascinující zabrušování do fyziky a lingvistiky a starodávných jazyků, které bylo na začátku, postupem času trochu ochablo a kniha se spíše soustředila na rozvoj událostí a jak se všechno postupně byrokratizovalo. Přesto něco jako tenhle román těžko hledá obdoby, proto těch 5 hvězd.

Lejdy
08.06.2019 5 z 5

Teď jsem dočetla a bylo to bezva. Je to taková jiná fantasy. A jiná sci-fy. A jiný historický román. A jiný humoristický román. Je to prostě všechno dohromady a člověk se u toho královsky baví - pokud mu ovšem hned po prvních stránkách dojde, že to nemůže brát až tak moc vážně. Takže čtěte a bavte se!
(Pro Finn69: b) v posteli se číst dá, i když to dá fušku! :-)

Sandy007
01.06.2019 5 z 5

Ani jednou za těch 690 stránek jsem neměla pocit, že se nudím nebo že mě to nebaví. Naopak. Příběh byl skvěle vystavený skrze deníky, dopisy, záznamy a doplněný takovou až laskavou, trošku skrytou ironií, kterou na tom oceňuji asi nejvíce. Samo o sobě se to rozhodně nebere smrtelně vážně, takže i při čtení je třeba na tuhle hru přistoupit.

Finn69
31.05.2019 5 z 5

Letos už můj druhý mnohasetstránkový špalek od Stephensona, který:
a) se nedá číst v MHD
b) se nedá číst v posteli
c) si nemůžete vzít do hospody na zahrádku
d) ale přesto to všechno zkusíte, jakmile se jednou začtete, protože je super

Se Sedmeroev, které jsem četl přednedávnem, nemá DODO nic společného. Je to prostě zase něco úplně jiného. Tentokrát je tu daleko méně vědy a o to více humoru, a namísto do fyziky a matematiky se hluboko ponoříte do státní byrokracie. S tím souvisí plejáda absurdních zkratek i situací typu "je politicky korektní nazývat čarodějnici čarodějnicí?". I styl je úplně jiný, je to vlastně román v dopisech, deníkových záznamech, mailech, severských ságách - přesto se ale čte hezky a snadno.
Aniž bych nějak spoiloval, můžu asi říct, že jde hlavně o cestovní časem a pokus americké vládní agentury zachránit (ke svým vlastním účelům) skomírající magii. Čarodějnice mají ale svoje vlastní plány, a když se do toho ještě vloží byrokracie, průšvih je tady. A tak se dočkáte třeba vyloupení Walmartu Vikingy z 10. století, a můžete si dokonce přečíst tzv. Walmartskou ságu, kterou na oslavu hrdinů plundrujících regály skaldové kdysi složili. Je to jednoduše hlavně legrace, na nic víc si to nehraje, nečekejte další Anatém. Když to tak budete brát, určitě se vám to bude líbit tak jako mě.

ozzy79
27.05.2019 3 z 5

Za mně lehké zklamání. To, co mám na Stephensonovi rád, a to fyziku prolínající se s filosofií, je tu hodně potlačeno. Rozjezd dobrý, člověk si řekne: Hurá starej dobrej Stephenson! Ale po chvilce to sklouzne do lehce chaotického příběhu, který není sice úplně špatný, ale žádný wau efekt tam není... Celé finále je takové plytké, mám pocit, že se plánuje další díl. Určitě to není špatná kniha, ale po Sedmeroev a hlavně Anathému přišlo menší vystřízlivění, je z toho cítit, že to nepsal sám...

Ládja
29.04.2019 5 z 5

Komentář obsahuje spoilery: Po delší době kniha, která mě chytla a opravdu bavila. Určitě se najdou nějací čtenáři, kteří budou kritizovat, že když se cestuje časem(od toho diachronních operací DODO), že by to mělo být jinak, když se něco změnilo. A občas se postavy zdají být až moc mimo. Zároveň je zde skvěle ukázána byrokracie a neschopnost vedoucích, kteří byli do nějaké firmy přidány později a vlastně ze známosti.
Má první myšlenka po dočtení byla: "Proč tak málo stránek, chci ještě další pokračování..." Mohu jen doporučit.