Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475956/bmid_vypravy-do-divociny-dobrodruzstvi-m-ISB-475956.jpg 5 87 87

Žijící legenda a průvodce sérií Zázračná planeta z produkce BBC, sir David Attenborough, vypráví příběh začátku své kariéry přírodovědce, dokumentaristy a popularizátora. V roce 1954 se mladému Davidu Attenboroughovi naskytla životní příležitost cestovat po světě, hledat vzácná, stěží polapitelná zvířata pro Londýnskou zoologickou zahradu a zároveň celou expedici zachytit pro pořad BBC Výprava za zvířaty. Výpravy do divočiny jsou příběhem těchto cest. Aby mohl Attenborough a jeho tým představit neuvěřitelnou krásu a biodiverzitu naší planety, museli se při pobytu u domorodců a výpravách za mravenečníky velikými v Guyaně, varany komodskými v Indonésii a pásovci v Paraguayi vypořádat nejen s agresivními dikobrazy, divokými prasaty a dravými rybami, ale i se zrádným terénem a nevypočitatelným počasím. Attenborough píše s typickým humorem a šarmem. Výpravy do divočiny nejsou však jen příběhem fascinujícího dobrodružství, jsou také příběhem muže, který nás přiměl zamilovat si přírodu a který nás dodnes učí, jak důležité je ji chránit.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Příroda, zvířata
Vydáno: , Argo

Adventures of a Young Naturalist: The Zoo Quest Expeditions , 2017

blackoutzuzi
13.05.2022 5 z 5

Tři výpravy plné dobrodružství, o kterých nám sir David Attenborough ve své knize vypráví, se četly neskutečně lehce, ani chvíli jsem se nenudila a užívala si každou stránku:)
Ještě než jsem se do knihy pustila, tak jsem tušila, že tohle bude jedna z nejlepších knih roku a nemýlila jsem se! David Attenborough je neskutečný člověk, jehož život mu můžeme jenom závidět. Kéž by bylo víc takových lidí, jako je on, kteří nám připomínají, jak důležité je chránit přírodu.

lena.o.knihach
13.04.2022 4 z 5

Sedmadvacetiletý David Attenborough se vydává hledat vzácná zvířata pro londýnskou zoologickou zahradu a zároveň vše natáčí pro BBC.

Tři výpravy na různá místa. Nespočet nalezených zvířat. Úžasné dobrodružství.

Četlo se mi to skvěle. Nebylo to vůbec nudné (a jak bych také mohlo? Když se David v hlavním městě hrabě v záhonech s tulipány a hledá žížaly pro malého nosála).
Výpravy za zvířaty jsem si díky Davidovo vyprávění užila, jako bych byla součástí jejich expedice. Nechyběl britský humor ani fotografie z cest.

Tahle kniha mi připomněla, jak jsem kdysi dávno ráda koukala na dokumenty o divokých zvířatech a jak moc bych se chtěla podívat do nějaké rezervace v Africe.
A přesně takovému milovníku zvířat, přírody nebo Davida Attenborougha bych knihu doporučila.

IHT
09.04.2022 5 z 5

Jako clovek, ktery vyrostl na knihach G. Durrella a dokumentech D. Attenborougha (oboji vyrazne ovlivnilo muj zivot :)), jsem okamzite zakoupil i tuto jeho autobiografickou knihu popisujici prvni expedice.
Je fantasticka, je napinava, je totalne neuveritelna. Cesta na Komodo je proste brutalni punk!

Posledni tretinu (navstevu Paraguaye) jsem chte nechte srovnaval s Durrellovym Opilym pralesem a Septajici zemi a premyslel o vyberu destinaci a zpusobu obstaravani zvirat pro zoologicke zahrady v padesatych letech minuleho stoleti. Durrell prvni expedici usporadal v roce 1954, nicmene statni prevrat mu zhatil plany a zvirata musel opet pustit na svobodu. Attenborough prijel v roce 1958, pri odletu se vicemene vystridal s Durrellem (narazka v zaveru knihy ;)).
Kazdopadne jiste cetl Durrellovu knihu Opily prales, ktera vysla v roce 1956 a kde popisuje mj. zkusenosti s drzenim pasovcu v zajeti - to Attenboroughovi hodne pomohlo, protoze vyhovet specifickym choutkam a zvolit vhodny substrat do klece je zjevne dulezite. :)

Srovnani stylu psani Attenborougha a Durrella je take pekne - oba pisi skvele, Durrell sebeironicteji, Attenborough laskaveji. Oba autory prekladali sikovni prekladatele, byt pani Jenikove to ne vzdy vyslo bez chyby - bornejska opice se nejmenuje "kahua" (tvrdosijne opakovano), ale kahau, podobne zkomolenych je vice druhovych nazvu. V Guayane tezko Attenborough videl nastroje z "antilopich" kosti a porovnavat vejce nandua a slepice pomoci pomeru zloutku a "albuminu" je vazne nestastne. Celkove vyzneni slohu je vsak prijemne a verim, ze dost podobne originalu.

Moc me mrzi, ze Attenboroughovy knihy nejsou do cestiny prelozeny vsechny (dle wiki sepsal temer tri desitky titulu). Tezko se vymlouvat na maly cesky knizni trh, protoze do madarstiny prelozeny byly(!). A koneckoncu Durrellovy knihy mame v cestine take (temer) kompletne... :)
Kez bychom se dockali i prekladu jeho dalsich starsich knih!

marketa4853
07.04.2022 5 z 5

Na tuhle neuvěřitelnou knihu jsem se jako milovník přírody a všeho živého moc těšila. Zbožňuji sira Davida Attenborougha a je to pro mě opravdu úžasný člověk, jež zasvětil celý svůj život pozorování všechno živého na naší planetě.
Tohle vydání obsahuje celkem 3 knihy, výpravu do Guyany, výpravu za drakem ( Indonésie, Bali, Borneo, atd) a výpravu do Paraguaye. Co musím také velmi pochválit, je překlad, ten je tak perfektní, že si troufám říci, že jen málokdo by uměl takto skvěle popsat a přeložit nenápadný humor sira Davida. Jakoby knihu snad přeložil on sám. Tleskám!
Kniha nás provede jeho prvními cestami, které podnikl v letech 1955 - 1958.
Jako sedmadvacetiletý mladík se vydává do světa natáčet a odchytávat zvířata pro londýnskou zoo s cílem rozšířit jejich sbírku. V padesátých letech totiž celá řada exemplářů v zoo logický zahradách chyběla. Styl, jakým sir David píše, je velmi svižný a plný dobrodružství. A kdo se díváte na jeho dokumenty, tak určitě víte, že umí být také velice vtipný a šarmantní. Zároveň ale z knihy přímo čiší obrovský respekt, nesmírná láska a obdiv vůči všemu živému, přírodě zvířatům i lidem.
Věděli jste také že ho na cestách doprovázel jeho velký přítel a zároveň kameraman Charles Lagus? Jejich symbióza v příbězích je perfektní. A věřte mi, že se čtení rozhodně nebudete nudit. Kniha je záznamem fascinujícího dobrodružství, ale také příběhem muže, který nás přiměl zamilovat si přírodu a dodnes nás učí, jak ji chránit.

Jizi
26.03.2022 5 z 5

Nádherné vyprávění nádherného člověka. Zápisky z raných cest sira Davida (konkrétně jeho druhé, třetí a čtvrté cesty, které podnikl v letech 1955, 1956 a 1958)  vyšly v sebraném revidovaném vydání doplněném (rozhodně ne odpadními - naopak) fotkami a jsou laskavou, humornou a nesmírně cennou zprávou o světě, který však už (díky činnosti nás lidí, tleskám nám, jsme prostě borci) neexistuje.
Sir David se jako sedmadvacetiletý mladík vydává do světa natáčet a odchytávat zvířata pro londýnskou zoo (v padesátých letech ještě celá řada exemplářů v zoologických zahradách nebyla) a s nesmírnou láskou a obdivem vůči všemu živému - přírodě, zvířatům i lidem - popisuje své zážitky. Každý příběh má obvykle velice vtipnou pointu a dynamika dua Attenborough / jeho dvorní kameraman a přítel Charles Lagus funguje perfektně. Místy jsou vyprávění nesmírně dobrodružná - ať už jde o okamžik, kdy si Attenborough při pádu v džungli zlomí žebra a vzápětí ho skolí malárie nebo dramatickou plavbu na ostrov Komodo na malinkém člunu uprostřed bouře, jindy jsou dojemná nebo kouzelná a vždycky jsou fascinující a strhující.
Kéž bychom měli víc lidí, jako je sir David.

encyklopedie
25.03.2022 5 z 5

čtení 100%, celostránkové obrázky 100%
obrázky v textu odpad....
...mohla to být cestopisná bomba.....
nehodnotím

David Attenborough