Vyměnit vodu květinám

Vyměnit vodu květinám
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472874/bmid_vymenit-vodu-kvetinam-TET-472874.jpeg 4 505 505

Violette Dušičková je správkyní hřbitova v malém burgundském městečku. Nezvyklé povolání pro ženu. Návštěvníci hřbitova i místní obyvatelé se přicházejí ohřát do jejího služebního domku, kde se smích a slzy mísí s kávou i kapkou něčeho ostřejšího. Její život plyne v pravidelném rytmu každodenních důvěrných zpovědí a smutných i úsměvných vzpomínek, s nimiž se jí návštěvníci svěřují. Každý z nich vypráví jiný příběh, všichni někoho ztratili a doufají, že třeba ještě není všem dnům konec, že někoho potkají nebo najdou něco, co jim vrátí na tvář úsměv. Violette všechny vyslechne, ale svůj příběh nosí ukrytý hluboko v sobě, stejně jako rudé šaty, které skrývá pod černým pláštěm. Jednoho dne se ale všechno změní, protože jeden muž a jedna žena se rozhodnou odpočívat spolu navěky na jejím hřbitově. Odhalí se tak pouta spojující živé a mrtvé a zdánlivě temná zákoutí duše se rozjasní. Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné, vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti. Svět, jaký právě teď všichni potřebujeme.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Jota

Changer l'eau des fleurs , 2018

eva3992
27.12.2021 5 z 5

Tato kniha nás zavede na hřbitov za jeho správkyní Violette Dušičkovou. Silná žena, která nám pomalu ukazuje tajemství svého života. Navíc tu potkáme spoustu zajímavých lidí, jejich osudů, lásek i trápení.

Tato kniha si mě získala od prvních řádků a já si ji neskutečně užila. Violette jsem si okamžitě zamilovala a prožívala s ní její příběh. Neobvyklé prostředí hřbitova by mohlo čtenáře odradit, ale naopak. Bylo to tu skvěle zakomponováno a to, jak na něj pohlížela sama Violette, různé příběhy zesnulých i pozůstalých, to vše nás donutí zamyslet se nad životem i smrtí.

Knížka je velice čtivá, čte se velice lehce, krátké kapitoly tomu jen pomáhají. Ač jsou tu jednoduché věty, tak jsou proloženy krásnými výrazy a myšlenkami. U některých se pousmějete, jindy Vás rozesmutní.

Příběh se skládal z vyprávění o minulosti a z přítomnosti, navíc se nám tu střídali i jednotliví vypravěči a my jsme si tak mohli dát dohromady celý příběh po jednotlivých střípkách, až se to celé nakonec objasnilo a my pochopili celý smutný příběh. Děj nás celou dobu udržuje v napětí a my tak potřebujeme číst dál a dál.

Krásný a smutný příběh, který jsem si moc užila a budu na něj ještě dlouho myslet.

marketa7
20.12.2021 5 z 5

Knížka byla ve Francii svého času velmi oblíbená, četla jsem ji v originále na doporučení a nemohu posoudit, jak moc se překlad povedl. Ta fr verze ve mne rezonovala hodně dlouho. Bavil mne ten trochu podivný ale milý příběh pomalu se rozbalující a v závěru nečekaně odhalující, bavila mne autorčina hra se zvolenými jmény postav...

Marcela52
16.12.2021 5 z 5

Příběh ženy, která má neobvyklé povolání, je správkyní hřbitova v malém burgundském městečku, se četl velmi dobře. A to i přesto, že se zde někdy docela složitě prolínají osudy několika rodin. Každý z nás musí někomu odpustit, na někoho zapomenout, a také najít sílu pokračovat v životě, když nás potká ztráta těch nejbližších. Autorce se podařilo díky velkému vypravěčskému talentu napsat román plný poezie i lidskosti, který si budete dlouho pamatovat...

Kaja1
26.11.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila. Jak složité jsou lidské vztahy, jak zlí dokážou být ti, kteří by nám měli být nejbližší, jak čas vše vyléčí, i když člověk nezapomene, jak nám často pomohou lidé, které jsme cestou životem potkali. Ne vždy je všechno tak jednoduché, jak se nám zvenku jeví.Závěr knihy přinesl světlo na konci tunelu.

Bustedka
25.11.2021 5 z 5

To vám bylo tak krásné a jako bonus jedna z nejkrásnějších obálek posledních let. Nádherný. A smutný. Violette, správkyně hřbitova a její příběh. A příběhy těch, kteří se ji svěřují.
Celou knihu kazí jediná věc. Překlad jmen. Celá kniha je postavená na francouzských reáliích, francouzských jménech, tak proč sakra někdo rozhodl, že se hlavní postavy budou jmenovat Filip Dušička, Gabriel Opatrný, Julien Samotný.

bosorka
12.11.2021 5 z 5

Dost mi sedla. Proplétat se osudy lidí různě (velmi blízce až vzdáleně) spřízněných s Violette Dušičkovou, správkyní jednoho francouzského hřbitova, byla docela emocionální jízda. Autorka našoupala nálož smrti, lásky, zrady, naděje do jednoho kotle a jen vytahovala a předkládala na talíř jednotlivé ingredience. Občas se člověku sevřelo hrdlo, občas byl dychtívý, jak toto dopadne, přál některým krásné vyústění, jiné by občas za jejich jednání alespoň poslal do kouta. Ale postavy Valerie Perrinové nejsou černobílé, ti mají odstínů. Ten, který se může celou dobu zdát jako suchar, může předvést parádní jízdu, ten, který by mohl být jasným padouchem, se nakonec může zjevit v naprosto jiném světle. Tuhle knihu provází slzy i úsměvy, napětí i zklidnění.
Projít se po tichém hřbitově, číst si tabulky pozůstalých, nechat si o nohy otírat kočky a pak zajít k Violette Dušičkové na něco ostřejšího a nechat si vyprávět příběh jejího života, který je tak jímavý. A pak ji zkusit obejmout a pevně ji držet, i když by možná měla tendence se vzpouzet. Mám ji ráda, Violette...

Theofila72
08.11.2021 4 z 5

Stojí za přečtení a výdrž pro toho, kdo má zkraje pocit, že kniha není pro něj. Nelituji, že jsem jí dala šanci a vyčkala až se příběh rozvine a propojí do úctyhodných myšlenkových rozměrů. Nejvíce oceňuji vykreslení vnitřního života hlavních postav tak, jak vidí život ze svého úhlu pohledu, což umožní čtenáři (i po přečtení knihy) přemýšlet nad životem jako takovým trochu jinak.

Aneleh
02.11.2021 5 z 5

Této knize lze dát jen to nejlepší hodnocení už jen za svoji neobvyklost, s kterou se snad nikde jinde nesetkáme. Odehrává se v neobvyklém prostředí hřbitova, což nemusí být pro každého sice to nejpříjemnější, ovšem zároveň se dotýká života a smrti tak hluboce lidským způsobem, že nelze v tom spatřovat nic strašného nebo zvráceného. Celou knihu provází nádherné citáty a myšlenky, setkáváme se s více příběhy, jenž nás nutí zamyslet se nad smyslem života a probouzí v nás silné emoce. Postavy jsou věrně vykreslené, dokážeme se do nich vžít a zamilovat si je. Podle obálky jsem vytušila, že půjde o něco zvláštního, ale až takovou vnitřní sílu, kterou tato kniha v sobě má, jsem nečekala. Ráda si ji budu připomínat.

Jana_Hlus
02.11.2021 5 z 5

S touto knihou si buď padnete do náruče nebo vás úplně mine. Záleží asi hodně i na osobním rozpoložení. U mě to klaplo do posledního detailu, tak citlivě napsanou knihu plnou emocí jsem dlouho nečetla. Smutný příběh vyprávěný s nadhledem a optimismem mě zaujal už od úplného počátku, od skvělého názvu až po způsob, jakým je příběh napsán, postavy jsou vykreslené věrohodně, barevně, pochopitelně. Krásné čtení.

parvitas
31.10.2021 5 z 5

Pri tejto knihe sa oplatí spomaliť a vychutnať si jej príbeh a maličkosti, ktoré robia život úžasným. Kniha požičaná od skvelej kolegynky a šéfky v jednom, čaj s láskou pripravený mojou dcérkou do obľúbeného hrnčeka s prekvapením a chutný jablkový koláč, ktorý sme vychutnávali počas oberačky. Za všetko ďakujem zo ️.
Hlavná hrdinka pracuje ako správkyňa cintorína a spočiatku o nej nevieme veľa. Dvadsať rokov sa stará o živých a mŕtvych, o kvety a zvieratá. Je dobrou poslucháčkou a keď k nej pozostalí prídu, vždy nájdu otvorené dvere, šálku dobrého čaju, kávy (či kvapku niečoho silnejšieho) a prívetivosť. No zároveň si stráži svoje súkromie, rovnako ako nedáva na obdiv farebné šaty, ale prikrýva ich tmavšími a decentnejšími farbami kabátmi a zvrškami. Neočakávala som až taký dramatický príbeh, preto ma príjemne prekvapilo prepletanie osudov, tajomstvo a vývoj postáv. Boli opísané tak živo, že som si ich vedela predstaviť do posledného úsmevu i vône. Bavil ma jemný čierny humor, veď aké by boli pohreby bez smiechu i sĺz. Za mňa je vydarená scéna o strašení mladých, čo si na cintorín išli vypiť, o rozlúčke s cirkusákom, ale aj o zvieracích miláčikoch, či darčekoch (bábiky sú desivé). A asi najviac ma bavila kapitola, scéna rozhovorov, kde sa miš-maš cez seba bavia traja hrobári, farár a zamestnanci pohrebníctva, rozprávajú nakríž. A pestovanie a záhradníčenie. Úplne si to predstavujem... (Je to ako Amélia z Montmartru a Čokoláda a Pichľavá elegancia dokopy ale inak, zemitejšie.)
Raz sa na cintoríne zastaví muž, ktorý všetko zmení. Chce len splniť matkino želanie, no donesie závan minulosti, lásky, túžby a zmeny. Romantických línií je tu viacero, no ani jedna nekončí úplne predvídateľne, takže som veľmi spokojná. Láska mladá, staršia, pobláznená, manželská, milenecká, rodičovská, zakázaná i toxická. Odporúčam prichystať si aj vreckovky.
V úvode kapitol sú dojímavé citáty, hrobové tabuľky a epitafy a v celej knihe toľko múdrych viet, že si na ne milovníci výpiskov asi aj založia nový zošitok.

Lidka
29.10.2021 5 z 5

Nebylo to lehké čtení, ale jsem šťastná, že jsem ji četla. Je o životě i smrti o lásce i nenávisti , o radosti i smutku, o přátelství i zradě , o utrpení i o znovu nalezené víře, ... je o ŽIVOTĚ. A tím mne oslovila. A vůbec není bezduchá, naopak, po dlouhé době jsem našla knihu plnou krásných myšlenek. Ten děj jsem tentokrát tak trochu potlačila do pozadí a spíše jsem hledala a oceňovala právě to zamyšlení nad životem . Mám ráda knížky, kde se musím zastavit a myšlenku, větu , odstavec číst ještě jednou a říct si tak tohle je krásně napsané, to by chtělo si zapamatovat. A taková ta kniha právě je.
P.S. Nebojte se ji číst není jen o umírání jak se to prvoplánově může zdát.

michaela2338
24.10.2021 2 z 5

Kniha se četla těžce. Pokaždé, když jsem ji odložila, byla menší a menší motivace po ní opětovně sáhnou. Snažila jsem se vytrvat povzbuzována více než pozitivními komentáři na databázi. Když se začaly konečně věci skládat, objevily se podivné milostné linky plné patosu, který jsem stěží dokázala unést. Zpověď pronásledované tetičky mě nakonec přiměla knihu definitivně zavřít.

kykyna42
12.10.2021 5 z 5

U této knihy jsem uronila dost slz,dokázala mě dojmout a moc se mi líbily epitafy na začátku každé kapitoly.

KnihomolkaEva
25.09.2021 3 z 5

Ze začátku se mi kniha líbila moc, pak už mi přišla příliš zdlouhavá.

Šánka
23.09.2021 4 z 5

To je tak zvláštní kniha, nebude asi pro každého. Musíte být na ni naladění, zklidnění, aby se vám líbila a hlavně si ji i užili. Já ji četla docela dlouho a na doporučení mé mamky, která z ní byla nadšená, jinak bych ji nečetla. Je to takové rozjímavé, rozvláčnější a smutné čtení. Na obálce se píše i radostné, pro mne ne.
Příběh Violette musí chytnout za srdce, prostředí hřbitova mně ale nijak pohodu a klid nedodalo a teprve, když do sebe začnou zapadat všechny kousky Violetteina příběhu, spousta věcí dostává svůj smysl, pak ten příběh nakonec vyzní krásně, ale je silným útokem na city.
Krásné, hluboké, ale podruhé bych ji nečetla......

maryska09
21.09.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha u které se dá plakat i smát zároveň, jen toho pláče a smutku je tam drobet víc. Moc mě těšilo její čtení, zamilovala jsem si každou stránku. Vřele doporučuji

jadwiga
15.09.2021 5 z 5

Jak již psala zuzana2599 kniha je takovou knižní lahůdkou. Moc pěkná kniha, která potěší, chytne za srdce a současně je i k zamyšlení. Jsem ráda, že tato kniha zkřížila svůj osud s tím mým :-). Je velkým pokladem v mé knihovně.

veronika6239
09.09.2021 1 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek. Sama bych si ji nekoupila a dobře bych udělala. Emotivní kniha, ale do její četby jsem se musela nutit, má štěstí, že každou knihu vždy doctu. Vůbec mě nebavila, zkrátila bych ji tak min na půlku, ne-li více. Po dlouhé době jsem se netesila na večer až si půjdu číst. Za mě škoda času....

ANDY28
09.09.2021 5 z 5