Výhra

Výhra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37051/vyhra-37051.jpg 5 172 57

Dvaatřicetiletý Perry L. Crandall, vypravěč a zároveň hrdina příběhu, hned v úvodu čtenáře ujistí, že není retardovaný: jeho IQ totiž o jeden bod překračuje hranici této diagnózy. Svůj životní příběh začne líčit od chvíle, kdy mu zemřela babička, do jejíž péče ho odložila Perryho matka a sourozenci. Ti ho také vzápětí připraví o domek i dědictví. Naštěstí má Perry dobrou práci v přístavu v obchodě s potřebami pro plachtění a přítele Keitha, který nad ním drží ochrannou ruku. A taky několik jednoduchých pomůcek a pravidel, jak přežít ve světě „rychlých“ lidí, které pro něj vymyslela milovaná babička, na niž s láskou a často vzpomíná. Zlom přichází v okamžiku, kdy Perry vyhraje v loterii dvanáct milionů dolarů. Neplánuje sice na svém životě nic výrazného měnit, ale přesto nezůstane ani on, ani svět kolem něho stejný. Lidé si ho začnou víc všímat, ať v dobrém, nebo ve zlém, a brzy se znovu ozve majetkuchtivá rodina...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Lottery , 2007

Maica
13.09.2013 4 z 5

Výborné, bavila jsem se tak, že vtipné hlášky jsem hned musela říct okolo sedícím lidem. Líbila se mi realističnost - zasazení do současné doby, skutečného místa a "skutečné" charaktery. Taky se mi líbilo postupné rozbalování postav (nejvíc asi u Keitha) a živý jazyk. Co mi trochu vadilo a zpomalovalo čtení, bylo jakési "bezčasno". To, že skoro celá kniha je napsaná v přítomném čase a čtenář trochu ztrácí přehled o tom co je teď a co už bylo, kdy se co stalo. Ale rozhodně knížka stojí za přečtení!

Kacisek
10.09.2013 5 z 5

lucy.sankova : není zaostalý, jen pomalý... :-)
Jinak nádherná kniha, přečetla jsem během pár dnů... :-D

lucy.sankova
27.08.2013 5 z 5

Nádherně popsaný život zaostalého Perryho L. Crandalla. Doporučuji všem, co mají rádi příběhy na způsob Forresta Gumpa. :)

ivakola
01.08.2013 5 z 5

Krásná knížka a pravdivá co se týká dnešní společnosti která nás obklopuje. Ještě že všechno nakonec dobře dopadne a Jerry je v poho.

JarcaBobes
17.07.2013 5 z 5

Úžasná kniha ..... :o))

Lucka385
17.07.2013 5 z 5

Nádherná, čtivá, citlivá, přesto i napínavá jak to dopadne. Jerryho mi bylo chvilkama líto a jeho příbuzenstvo? No hrůza! Ale i takový lidi jsou. Spisovatelce jsem opravdu věřila každé napsané slovo. Váhala jsem, zda si knihu koupit. Koupila a rozhodně nelituju.

araB
02.06.2013 5 z 5

Lidské.. Člověk vždycky žasne, když se prostřednictvím knihy dostane do hlavy někoho jiného, zejména někoho jinak smýšlejícího..

kam-pak
30.04.2013 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem na tuto knížku narazila: čistá krásná pohádka. Jednoznačně doporučuji všem.

natyne
19.03.2013 5 z 5

Úžasná kniha, která se velmi dobře četla a která Vás nutí se zamyslet nad úplně obyčejnými věcmi, které jsme začali díky uspěchané době brát automaticky. Jednoznačně doporučím.

stm01
18.03.2013 5 z 5

Naprosto skvělá, nadherná , upřímná kniha. Doporučuji přečíst všem, kteří se chtějí pobavit i zamyslet.
Citát: " Mám tu záchod, umývadlo a sprchu, ale ne vanu. To nevadí. Nemám vany rád, protože to je místo,kde vraždĕj lidi."
Je pravda, že mně autorka nemile překvapila před koncem knihy, ale budiž ji odpuštěno. :) Knihu jsem přečetl bĕhem třech dnů a to je na mĕ slušný výkon.
Citát : " Kam odcházíme? Kam jdeme, když umřeme, babičko?"
Přitiskla mĕ pevnĕ na prsa a řekla:" Odcházíme do větru a deště. Promĕníme se v mořské kapky a mlhu.Tam odcházíme, Perry . Vždycky když prší, mysli na dědečka. Vždycky, když fouká vítr, bude ti na blizku.A až umřu, budu tu i já."
Myslím, že je to pravda. Slyším na střeše kapky, jak začíná pršet.
Myslím na babičku. A čekám, až začne foukat vítr. "
Jsem rád, že jsem knihu sehnal přes bazar. Taková to kniha si zaslouží být v knihovnĕ.Po panu Kaplanovi další hezké čtení.

evasamankova
02.03.2013 5 z 5

Nádherná nenápadná kniha, ve které se nachází skvost. Zrovna tak jako hlavní hrdina. Lidský a dojemný příběh o přátelství a čistotě duše, ve které neexistuje vypočítavost nebo hamižnost. Nádhera.

Milik
14.02.2013 4 z 5

Pěkná oddychová knížka, kde je hezký a šťastný konec. Hezky se četla.

makke
10.12.2012 5 z 5

Byla jsem trochu skeptická, když jsem knihu dostala, o to víc jsem byla překvapená, jak dobrá kniha to je,milá, krásně napsaná, a optimistická.

Marbulka
30.11.2012 5 z 5

Naprosto úžasná, tahle knížka mě dostala

kvapca
30.08.2012 5 z 5

nádherná, kouzelná kniha....tolik moudrosti a lidskosti na 300 stránkách...
vřele doporučuji!!!!!!

bookcase
27.08.2011 5 z 5

Zrodil se nový Forrest Gump! :). Nádherný příběh psaný prostým jazykem z pohledu retardovaného hrdiny. Smějete se a pláčete s ním, držíte mu palce a máte chuť potrestat všechny, kteří to s ním nemyslí dobře.

kusma
03.02.2011 4 z 5

Perry je takový Forrest Gump, hodný, milý, nikomu nechce ublížit. A přestože (nebo právě proto), že má nižší IQ, jsou jeho úvahy zajímavé, chytré a hlavně čisté. Sleduje svět svýma pozornýma očima, kouzelně vše komentuje a hlavně - poslouchá, což si většina neuvědomuje. Člověk si ho rychle oblíbí, jeho neposkvrněné přímé myšlení - žádná přetvářka, žádná faleš, tu ani nevidí v druhých - o to je asi šťastnější.. Výhra mu změní život, lidé se ho snaží zneužívat, ale také mu umožní posunout se dál.
Kniha je to příjemná, hezky se čte, určitě jí doporučuji.

Autorovy knížky

Patricia Wood