Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4185 4185

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Neri
09.06.2013 4 z 5

Po nadšení ze Žítkovských bohyní jsem byla na prvotinu stejné autorky hodně zvědavá. Těžká, velmi těžká kniha, silná, emotivní, temnější než Bohyně. Jenže jaká jiná může být, když příběh sleduje poválečný osud Brňanky s matkou Češkou a otcem zapáleným nacistou. Odsun z Brna a všechny hrůzy s ním spojené, komunisti, normalizace.......Téma kolektivní viny, odpouštění na obou stranách.
U některých kapitol jsem musela hodně zhluboka dýchat a raději si vše nepředstavovat do detailů. Je to kniha, kterou dlouho nedostanu z hlavy.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

"A když se Gerta sklonila nad Barborou, aby se podívala na ten hluboký detský spánek, uvědomila si, že nic nedokáže, ničemu se nevzepře. Že nevidí budoucnost. Že vidí jen stěny pokoje, ve kterém teď sedí na rohu postele, že stratila veškerou sílu. Troska vděčná za vlídné slovo těch, kterým teď patří. Ona i s Barborou. A co je nejhorší, díkybohu za ně. Protože ať je to sebenepochopitelnější, u Zipfelové cítí, že se jí ani Barboře už nic horšího nestane. A možná že když sleví ze všech svých představ, když se uskromní na dřeň kosti, když se přestane zaobírat tím, jak žít, že by tu mohla být i šťastná."

Čo dodať. Excelentné dielko, ktoré ma príjemne prekvapilo. A to nielen obsahovo, ale aj štýlom spisovateľky, ktorý rozhodne hovorí o tom, že Tučková píše veľmi dobre.
Silný príbeh Gerty, ktorý približuje tie najsmutnejšie dejiny, nielen počas druhej svetovej vojny, ale aj po nej. Neľahká téma, s ktorou si autorka precízne pohrala a napísala knihu, od ktorej sa nedá odtrhnúť. Niektoré pasáže som čítala so zatajeným dychom a slzami v očiach. Silné a šokujúce. Jednoznačne a bez premýšľania päť hviezdičiek.

Pa3k
05.06.2013 4 z 5

Dost citlivé téma o kterém málokdo asi ví, ale možná se mýlím. Vyvolala ve mě hrozný pocit beznaděje, ale to asi byl účel. Jinak trošičku složitější v orientaci míst, kde se děj odehrává.

červená
04.06.2013 4 z 5

Příliš mnoho katastrof na jeden lidský život:( Při čtení si člověk uvědomí kolik zla všemi směry bylo vyvoláno za druhé světové války.

katerinn
03.06.2013 5 z 5

silná kniha, líbila se mi zejména poválečná část pochodu na Pohořelice a život na statku. To jsem doslova zhltla jedním dechem.

Podobný žánr: Jakuba Katalpa - Němci

Zdenik
28.05.2013 5 z 5

Myslím, že tento pohled na vyhnání německých rodin (zejména ze zkušeností žen) velmi chyběl a měl by být více prezentován na veřejnosti, aby se konečně změnil černo-bílé vnímání odsunu českou společností. Kniha je naprosto výborná, skvěle napsaná, není téměř možné se od ní odtrhnout a má neskutečně silný příběh. Si tak někdy říkám, kolik žen s takovým osudem muselo být a jak to fyzicky a psychicky mohly přežít. Opravdu nechápu.

CvB
27.05.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Vůbec nechápu, jak autorka dokáže tak dokonale vystihnout dobu, kterou sama nezažila. A to jak období válečné a těsně poválečné (které nepamatuji), tak období bolševické tuposti a vyprázdněnosti, které už pamatuji.

lela25
22.05.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha.Každý by si ji měl přečíst!

babyboar
20.05.2013 4 z 5

Výborná kniha. Při jejím čtení jsem uvažovala nad tím, zdali by neměla být zařazena též do seznamů doporučené četby k maturitě. Téma, které by nemělo být zapomenuto. Závěr trochu slabší, ale čtenářský zážitek hlavní první poloviny nezapomenutelný, zarytý až pod kůži.

adajka
17.05.2013 5 z 5

Knížku rozhodně doporučuji k přečtení. Je úžasně napsaná. Téma je dost silné a po přečtení jsem byla docela otřesená. Svět ani dnes není úžasný, ale člověk si uvědomí, jak se má skoro jako v bavlnce oproti některým epochám dějin nebo oproti některým osudům.

mariposka
30.04.2013 5 z 5

Velmi, velmi silné téma. Nečte se lehce, nic optimistického, hodně krutosti, o této kapitole českých dějin jsem toho moc nevěděla a byla jsem šokovaná. Krásná smutná kniha.

debe
22.04.2013 5 z 5

Z takového čtení až mrazí... Bezvadně napsaná kniha. Můj obdiv autorce za zpracování tak těžkého tématu!

Claricia
07.04.2013 5 z 5

O válce, vyhnání Němců, o pochodu na Pohořelice - o tom jsem přece jen už něco přečetla, byť o pochodu toho nebylo mnoho. To jsem zvládla bez problému. Ale popis dalšího dění, u toho jsem měla hodně často stažené hrdlo. Knížka člověka nutí si uvědomit, čeho všeho jsou lidé schopni se dopustit, co jsou schopni udělat druhým. Čím si vlastně české země, jejich obyvatelé, ať už Češi nebo Němci, museli prožít. Musím se sama sebe ptát, co nás vlastně po 20. století ještě čeká?

corazon
04.04.2013 5 z 5

Vojna skončila, vo svete zavládol mier a ľudia žijú spolu šťastne až kým nezomrú. Toto tvrdenie znie rozumne, ale je pravdivé? Žili ľudia po vojne šťastne? Zahodili za hlavu myšlienky na pomstu, krivdu, hnev a zlo? Odpustili?

Kamila12026
03.04.2013 5 z 5

Kniha, kterou jsem nemohla odložit. Kniha, kterou doporučuji. Kniha, u které jsem brečela.

Žítkovské bohyně byly skvělé, Vyhnání Gerty Schnirch úžasné. Opravdu smekám před autorkou a těším se na další knihy. Děkuji.

MagdaS
02.04.2013

Silná kniha. Autorka píše opravdu moc dobře. Napřed jsem četla Žítkovské bohyně, u kterých mi běhal mráz po zádech, ale u téhle knížky jsem si říkala, že Kateřina Tučková snad šla přímo v průvodu smrti. Těším se na další knihu o bílých (nebo černých) místech v českých dějinách. Taky doporučuji zařadit mezi povinnou četbu.

safirkaa
02.04.2013

Běhá mráz po zádech, nejvíce při popisu přímo té cesty, tam kde spolujdoucí nese mrtvé dítě. Zařadila bych jí do povinné četby.

megi
30.03.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Pomohla mi si uvědomit, čím tahle země musela projít. Není to lehké čtení, kvůli celkem realistickému vykreslení situace, ale jsem ráda, že jsem to četla a možná se k tomu ještě někdy vrátím.

Evelína Š
29.03.2013 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, která mě chytla od první stránky. Toto je přesně téma, které mě zajímá a o kterém mě baví číst, i když je neveselé a hrůzostrašné. Nic to ale nemění na tom, že knížka mě uchvátila. Bravo !

Eevina
25.03.2013 5 z 5

Nádherná, drsná kniha, která donutí člověka se zamyslet nad svým životem i o minulosti. Téma, o kterém se radši moc nemluví a při tom by mělo. Na konci jsem prolila několik slz, neboť hrdinčin nenaplněný a smutný život, mě dostal.
Kniha se čte velice pěkně ale není to čtení na večery před spaním, teda aspoň pro mě ne.
Kniha, kterou by si měl přečíst každý.