Vyhnalovec

Vyhnalovec https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260740/mid_vyhnalovec-5C5-260740.png 4 14 3

Děj románu nás vtáhne do období začátků 20. století, které po 1. světové válce přineslo rozpad stávajících státních zřízení včetně rozpadu Slezska, do odlehlých končin hraničního pásma mezi Pruskem a Rakouskem. Právě na jednom z takových míst stojí osamělý dům obestřený tajemstvím a vzálený od lidského společenství, který si proto vysloužil název Vyhnalovec. Prožijeme několik let s jeho obyvateli a poodhalíme tajemství pašeráckých stezek a způsobu přechodu hranic s pašem. Nesnadné živobytí a nezaměstnanost v tomto odlehlém koutku země nutily obyvatele z obou stran hranic pašováním živit todiny. Postavy románu jsou docela obyčejní lidé, jejichý osudy mění pohnutá doba. Žijí svůj každodenní život, mají své tužby, ale staví se jim do cesty množství překážek, s nimiž se snaží vyrovnávat každý svým způsobem. K největším změnám patří připojení Hlučínska k Československu v roce 1920. Obecná nelibost a narušení zaběhnutých pořádků vyostřily mezilidské soužití. Ve jménu přežití se však lidé učí brát věci tak, jak přicházejí, a přizpůsobují svůj krok nově vzniklé republice.... celý text

Miruš
06.03.2019 5 z 5

Je dobré znát svou historii.. nebo spíš historii předků.

Isew
09.06.2017 3 z 5

Syrová a nehostinná krajina Hlučínska dvacátých let minulého století. Každodennost rodiny, která to nemá vůbec lehké. Napsáno tak, že cítíte, jako byste tam byli.

Evišťátko
19.11.2016 5 z 5

Další kniha této autorky a nezklamala. Zacelily malé místo v mých velkých dějinných mezerách.