Vládce snů

Vládce snů https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470602/mid_vladce-snu-CsF-470602.jpg 4 8 4

Od uliček středověkého města Averoigne hemžících se upíry až po zářivé kupole posledního obydleného světadílu Zothique nás Clarke Ashton Smith, tento čaroděj světové fantastiky, provádí po zapomenutých říších nekromancie a nočních můr, ztracených světů a dalších dimenzí. V kouzelných krajích Hyperborey, Atlantidy a Xiccarphu se v záři blednoucích paprsků zapadajícího slunce setkáváme s ničivou magií, démonickými činy a zástupy nemrtvých…... celý text

Horory Povídky Fantasy
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

The Collected Fantasies of Clark Ashton Smith

aardvarka
28.11.2023 4 z 5

Obrovská škoda a nesplacený dluh jednomu z hlavních tvůrců "Lovecraftova kruhu", že druhý díl jeho spisů již ani nebyl vydán fyzicky.
Přestože kvalita překladu oproti prvnímu svazku znatelně pokulhává, stále jde o výběr vysoce kvalitních kusů z nesmírně bohatého díla Klarkash-Tona, Velekněze z Atlantidy. Je smutné, že nad uměleckou hodnotou převažuje diktát ekonomického potenciálu, který dílo odsoudil k polovičaté existenci v efemerní digitální podobě. Jak to ostatně v umění bývá.

Exe_kjut_or
14.03.2023 4 z 5

Túto knihu som ocenil. Akoby zoradenie poviedok zľahka odpovedalo ich objemu, v závere sú tie najkratšie. Nenachádza sa tu žiadna báseň. Prvé poviedky boli viac o príšerách, neskoršie o mágoch a dobrodruhoch - tie ma vždy bavili! Smith sa tiež snažil o to, aby boli dinosaury opäť cool. :) Zaujímavá výnimka je humorný príbeh Sněm gorgon, ktorý na mňa pôsobil, ako predvoj urban-fantasy, keďže v ňom hrdina zrejme cestuje časopriestorom za po(u)žitia alkoholu. Ako top poviedky menujem zlodejskú Krádež třiceti devíti pásů, o odcudzení čiste symbolických pásov cudnosti mesačných kňažiek, a poviedku Černý opat puthuumský, s výraznými hrdinami a bratmi v zbrani.

smazenaryba
26.12.2021 3 z 5

Milovník Weird Tales v zásade nemôže byť sklamaný, ikeď treba podotknúť, že je to oproti prvému zväzku o čosi slabší výber. Texty oscilujú na pomedzí hororu a fantasy, prevládajú kúzelnícke a orientálne motívy, výstavbou často krát pripomínajú rozprávky (čo nieje výtka). Mierne sklamaní budú čitateľa hľadajúci texty z tradičného amerického/európskeho prostredia na prelome 19/20-teho storočia. Tých nadpriemerných poviedok je tu niekoľko no za mňa naozaj vyniká iba Dvojitý stín.

Znova sa však musím opakovať, tento starší štýl má svoje nepopierateľné čaro. Oproti moderným textom sa nesnaží tak tlačiť na prízemné pudy, naopak, viac dráždi predstavivosť, zvedavosť a fantáziu.

Alienor
09.05.2021 4 z 5

3 a 1/2 hviezdy. Poviedky sú o niečo menej poetické a viac priamočiare ako v prvom diele (je to prekladom?) a niektoré nemajú poriadnu pointu. Ale inak to bol príjemne strávený čas.

Část díla

všech 18 částí díla