Mimo prostor a čas

Mimo prostor a čas https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378664/bmid_mimo-prostor-a-cas-vybrane-spisy-sv-1Dz-378664.jpg 4 76 29

Od uliček středověkého města Averoigne hemžících se upíry až po zářivé kupole posledního obydleného světadílu Zothique nás Clarke Ashton Smith, tento čaroděj světové fantastiky, provádí po zapomenutých říších nekromancie a nočních můr, ztracených světů a dalších dimenzí. V kouzelných krajích Hyperborey, Atlantidy a Xiccarphu se v záři blednoucích paprsků zapadajícího slunce setkáváme s ničivou magií, démonickými činy a zástupy nemrtvých… Dvousvazkové Vybrané spisy Clarka Ashtona Smithe (1893–1961) přinášejí vůbec první knižní překlady povídek tohoto spisovatele u nás. Smith, který spolu s H. P. Lovecraftem a Robertem E. Howardem patřil k tzv. „velké trojce“ autorů kultovní časopisu Weird Tales, sice prakticky přestal psát v roce 1937, ale zanechal po sobě jedinečné dílo, které se čirou silou své imaginace řadí po bok velikánů světové literatury – a to nejen v žánru sci-fi a fantasy.... celý text

Horory Povídky Fantasy
Vydáno: , Plus

The Emperor of Dreams. The Lost Worlds of Clark Asthon Smith. , 2002

JP
09.09.2018 3 z 5

Věc, co mě na Clarku Ashtonu Smithovi zaujala nejvíc, je fakt, že si díky němu uvědomíte, jak dobrej byl Lovecraft. Clark nepostrádal spisovatelský um (který zase kostrbatému, faktografickému - leč právě proto funkčnímu - Lovecraftovi chyběl), ale jeho povídky jsou jen momentky bez atmosféry, co vyšumí. Nějakou dobu zpátky jsem četl Maupassantovu sbírku 'Ďábel a jiné povídky', což je literatura staršího data a mělo to daleko víc šťávy ve všech ohledech. Mnohdy jsou to skoro pohádky, čarodějové, králové (a nikoliv dobře napsaní, postavy neslouží k ničemu, než aby byli postavami, figurkami... nečekejte žádné nervydrásající vyobrazení nekromantů, spíše tu nedělní TV pohádku). Chybí tomu esence (přeci jen, H.P. a jeho život, z jeho tvorby cítíte úzkost, bolest, která ho skličovala, paranoiu, šílenství, gigantickou, makabrózní hrozbu, cítíte, že mnoho z těch pocitů, jsou opravdové, autentické, autorovy pocity, tranformované do podoby nepopsatelna - hrdina začíná příběh v běsnícím záchvatu, před zhroucením, při smyslech ho drží drogy - ta intenzita je daleko jinde, je hmatatelnější, naléhavější, uvěřitelnější). Tohle je suché a předvídatelné. Hádám, že svého času asi nebylo snadné najít podobný magory, kteří by se nějak zajímali o tuhle tvorbu. Ashton nicméně vykouzlil (pokud jde o tuhle sbírku) dva skvělý texty - 'Genius Loci' a 'Ubbo-Sathla'. Ty nejsou vůbec špatné (právě díky neurčitelnosti a nepopsatlenosti zla). A možná že dřív fungovaly lépe, soudobě, a prostě ztratily svůj lesk s časem. Za mě spíše mdlé zklamání. Samotná předmluva byla zajímavější čtení. Ale abych jen neremcal, nejspíš si stejně pořídím i tu další sbírku.

Dyaebl
07.09.2018 5 z 5

Ach! Jak dlouho jsem čekal na to, až si nějaké nakladatelství uvědomí, že je zkrátka třeba přeložit a vydat posledního autora ''velké trojky Weird Tales''. Opravdu jsem se obával toho, že se v mé knihovně C.A. Smith nikdy neobjeví a že to prázdné místo vedle Lovecrafta a Howarda zůstane prázdné. Naštěstí se tak nestalo a trojice je již kompletní.

Oproti již zmíněnému Lovecraftovi se jedná o velmi podobné motivy a stejně temné povídky, avšak na Smithovi je velmi patrné, že je také básník a jeho barvité popisy čarodějných věží, temných hradů v lesích a hlubokých kobek, jsou pohlazení po duši. Dále jsem si užíval světy, ve kterých se tyto příběhy odehrávají a především to, jak jsou od sebe odlišné. A přesto si tak moc podobné, přičemž spolu sdílejí ony pocity tajemna a nevyjádřitelné hrůzy.

Opravdový skvost...

Hawkie-Hawk
22.08.2018 4 z 5

V prvé řadě velký dík za vydání prozatím hodně opomíjeného autora.

Několik ryze subjektivních poznámek:
- osobně bych preferoval seřazení povídek do tématických celků (cyklus Zothique, Hyperborea...),
- za "klenoty" považuji dvě povídky - Genius Loci a Semeno ze záhrobí. Hodně se mi líbila i Gorgona,
- ostatní povídky mě sice nezklamaly, ale ani nenadchly. Častým problémem je snadná předvídatelnost děje a pointy. To samé je samozřejmě možné namítnou i vůči celé řadě povídek od H.P.L, nicméně povídky H.P.L. mi přijdou o něco poutavěji napsané.

Koupě ale v žádném případě nelituji a netrpělivě očekávám druhý díl!

TheRaven
18.08.2018 5 z 5

Clark Ashton Smith vskutku překvapil, a to zejména tím, že byl v českých vodách (myšleno v překladech) dosud v podstatě neznámou figurou. První svazek výběru jeho povídek rozhodně velmi podařený, zaujme zejména neuvěřitelná pestrost jednotlivých příběhů, které se pohybují od fantastických výprav do vzdálených světů po zcela klasické tajemné povídky typické pro přelom 19. a 20. století. Za mě osobně nejlepším kouskem Semeno z hrobky. Pomalé, drásavé, nechutné, neodvratné, zkrátka úžasné. S pěnou u huby vyhlížím druhý svazek a čekání si zkrátím zdokonalováním své nekromantské praxe.

smazenaryba
13.08.2018 4 z 5

Je zaujímavé sledovať, ako sa autori tzv. Lovecraftovského okruhu navzájom inšpirovali, dokonca v mnohom zásadne ovplyvňovali. Z počiatku čítania tejto knihy som mal pocit, že C.A.S. bol akýmsi talentovaným fanbojom H.P.L., no čím hlbšie som sa do čítania ponáral, tým viac sa C.A.S. stával samostatným tvorcom, ktorý sám zanechal jedinečnú stopu vo fantastickej-hororovej literatúre. Z knihy najviac vyčnieva tvorba nasiaknutá orientálnou atmosférou, vychádzajúca z autorovej lásky príbehov Tisíc a jednej noci. Akurát v tých Smithových arabských príbehoch je trošku viac mŕtvol, hladných ghúlov a nekromantov :)

FireOfFilth
28.07.2018 5 z 5

Tohle mě velice mile překvapilo. Ten kdo miluje Lovecrafta, tak tady si určitě přijde na své, některé povídky jsou lehce pohádkovější, jiné jakoby z pera vypadly Lovecraftovi.

Výběr povídek, které mě hodně bavili.

Dostaveníčko v Averoigne - v podstatě nijak zvlášť originální upírský příběh, přesto měl skvělou atmosféru a krásně se četl

Příběh Satampry Zeirose - povídka patřící k mýtu Cthulhu, takovéto příběhy mám velice rád, různé průzkumy chrámů a objevování neznáma.

Dveře na Saturn - taková dobrodružná výpravná sci-fi

Ostrov mučitelů - příběh a lsti a následné pomstě

Genius Loci - skvělá povídka o malíři, který postupně přišel o rozum a nejen o něj

Semeno z hrobky - toto jsem si velice užil, nazval bych to skoro jako předchůdce Vetřelce, příběh o parazitující entitě

Toto je jen výpis těch asi pro mě nejlepších, jinak mě každá povídka určitým způsobem bavila, žádná mě vyloženě nezklamala.

Z této knihy jsem opravdu nadšen. Jsem zvědav na další díl spisů.
Celkové hodnocení 95%

potoo
18.07.2018 5 z 5

To byla doba! Konečně můžu Klarkashe ve své podivné knihovničce zašoupávat mezi Howarda P. L. a R. E. Howarda a přestat bulet nad cizojazyčnýma PDFkama a internetovým slovníčkem!

Předmluva potěšila. Doufám, že i ve druhém svazku bude nějaké pojednání o autorovi a jeho díle.

encyklopedie
29.06.2018 5 z 5

...my znalí povídek Zlatého věku scifi jsme se konečně dočkali .... ten kdo se dokáže vrátit o 100 roků zpět, si tyhle povídky vychutná .....
Smith si tohle místo na výsluní zaslouží....
100%
....a ti ostatní at raději nečtou ....

Alienor
27.06.2018 5 z 5

Som veľmi potešená, konečne po dlhom čase niečo atmosférické a nie iba lovecraftovský pastiš. Poviedky nie sú také intenzívne a naliehavé ako Lovecraftove, ale viac hravé a poetické a takmer rovnako dobré. Už sa nemôžem dočkať ďalšieho dielu.

horory

Část díla