Všehoschopní - Superguru Bárta

Všehoschopní - Superguru Bárta https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94870/vsehoschopni-supergu-94870.jpg 4 140 26

Kniha odkrývá zákulisí kauzy neformálního šéfa politické strany Věcí veřejné. Vychází z Bártovy koncepce z roku 2008, kde formuloval své pětileté cíle a postup jak jich dosáhnout. Jestli se mu dařilo tento plán dodržovat, se dozvíte na stránkách této knihy. Všehoschopní politici uplatňují taktiku vrtěti psem, tedy spíše vrtěti občanem. Krizi vyvolala zveřejněná nahrávka, na které se Bárta holedbá, že prezident Václav Klaus udělá přesně to, co mu přikáže. Jedná se o mediální bublinu, cílenou diskreditaci nebo politickou realitu? Jaroslav Kmenta pátral po minulosti Víta Bárty a možné nevědomky narazil na třináctou komnatu Václava Klause. Jedno z možných vysvětlení se opírá o teorii, že Věci veřejné byly uměle vytvořeny jako nástupnická strana ODS, protože ta pod vedením Pavla Béma začala v Praze ztrácet vliv. Kauzy Bártovy firmy ABL (v roce 2012 přejmenovaná na Mark2 Corporation Czech), bezpečnostní agentury, která se měla angažovat ve sledování politiků, sice nebyly klasifikovány jako trestný čin, ale rozhodně způsobily rozkol v koalici. Korupce a další problematické porušování zákona, nestandardní metody, to vše vytváří kolem Víta Bárty poněkud nervózní atmosféru. Řečeno s Balzacem – buďte si jisti, že za každým velkým majetkem je zločin.... celý text

Literatura faktu Literatura česká
Vydáno: , JKM - Jaroslav Kmenta

Všehoschopní - Superguru Bárta , 2011

kniharoku
10.02.2014

Super kniha, která se nedá nedočíst do konce. Super fakta, tady se člověk opravdu dozví mnoho o Bártovi a o záměru Věcech Veřejných.. Jenom by si Kmenta mohl nechat své průpovídky na konec a ne je vyprávět v průběhu odporných a důležitých kauz.

valda
14.01.2014 5 z 5

Kdo by neznal Víta Bártu. Prototyp zlouna, který se nedopatřením (rozuměj blbostí voličů) dostal až do vrcholné politiky, kde se mu podařilo zastínit i takové hvězdy jako je Íčko nebo Káčko. Prostě pro Kmentu skvělý materiál. Hlavní předností Kmenty je jako obvykle jeho vypravěčský styl. Tentokrát je děj podáván v časové posloupnosti od zvolení VV do sněmovny po Bártovo odstoupení. Kmenta popisuje, jak celý proces rozhovorů, získávání materiálů, psaní článků, a mnoha dalších činností probíhal. Tempo je kulometné, těšil jsem se na každou další stránku, a divím se, že Kmentu ještě někdo nezastřelil, nebo nedostal infarkt. Nebojí se ani vysvětlovat různá taktizování před vydáváním některých článků, což asi nepřidá kladné body Mladé Frontě, ale aspoň je z toho poznat, jak to v redakci chodí. Z knihy jsem hlavně taky pochopil spoustu souvislostí, které mi nebyly moc jasné. Třeba jsem do teď moc nechápal, kde se ve VV vlastně vzal ten John, co ho to vůbec napadlo. Nevím na kolik byla akce, která je popsaná v knize, nebo v těch předešlých, u Kmenty objednaná. Můj názor je, že asi moc ne, protože to by Kmenta musel být ještě mnohem schopnější lhář než je guru Bárta :-)

BobbyB
12.10.2013 4 z 5

no, čím začít... první polovina knihy mě konsternovala: žádný skutečný důkaz, jen domněnky; např. důkaz typu "a jestli to tak nebylo, tak nechám novinařiny" u mě absolutně neboduje... jen tak tak, že jsem s knihou nepraštil
šok mi způsobil i fakt, že až na druhou či třetí vlnu článků požaduje šéfredaktor nějaký opravdový důkaz; tzn. že do té doby by to klidně mohla být blamáž; bojí se vlastně až soudu; to, že by někoho nařkli omylem v redakci nikoho netrápí

jasně, je dobře, že se skutečnosti zveřejnily, nicméně trpká pachuť o tom, jak to v popisovaném vydavatelství chodí, ta mi zůstane na vždy

knihu i tak hodnotím 4/5, neb i negativní informace jsou mi přínosem :-)

whitelilith
12.08.2013 5 z 5

Skvělá kniha, každý si vzpomene na kauzu z novin a televizních zpráv. Je pravda, že to byla kniha u které jsem se na každé další stránce víc a víc nasrávala, jak tohle všechno je možné, jak se nic neděje, orgány nepracují a politici a lobisti se nám smějí. Fandím novinářům, kteří dokáží tímto způsobem pracovat a informovat veřejnost. Kéž by jich bylo víc.

El Dash
28.03.2013 5 z 5

Tak do této knížky jsem se úplně zažral. Pamatuji si totiž, jak jsem tuto kauzu sledoval v novinách a v televizi a teď jsem si mohl pročíst dopodrobna všechny souvislosti a nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Váhal jsem jestli tomu mohu vůbec věřit, ale pan Kmenta to píše velmi systematicky a celé to má smysl a zapadá to do sebe. Byl bych možná radši, kdyby to bylo celé fikce... Ale co je na té knížce nejvíc šílené? Pan Bárta je stále v poslanecké sněmovně a o rezignaci vůbec neuvažuje. Šílené.
Panu Kmentovi přeji hodně štěstí v jeho dalším pátrání.

knihožrout
03.01.2012 5 z 5

Kmenta, Kroupa a pár dalších jsou poslední mohykáni žurnalistiky v její nejryzejší podobě, totiž jako hlídacího psa demokracie, pořádku a mocipánů. Kromě podrobného líčení Kauzy Bárta Kmenta ukazuje, cíleně, náročnost profese. Především tu technologickou, jako jsou uzávěrky, nebo hektolitry kafe, které se musí vypít (to jediné mě v knize po čase poněkud unavovalo). Co ale neukazuje, protože mu to asi přijde normální, nebo se to snaží moc nepřipouštět, je to, jak moc riskuje osobně, včetně zatažení rodiny.. Stotisíckrát záslužná práce a doufám, že se za pár let nedozvím, kdo ho platil. Doufám, že opravdu jen MFDNES.

mafie politika novináři policie

Kniha Všehoschopní - Superguru Bárta je v