Všechna krása nebes – Příběh života Hildegardy z Bingenu

Všechna krása nebes – Příběh života Hildegardy z Bingenu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219425/bmid_vsechna-krasa-nebes-pribeh-zivota-h-nNA-219425.jpg 4 3 3

Hildegarda z Bingenu (1098–1179) měla již od dětství vize, jako desáté dítě svých rodičů byla zaslíbena Bohu a celý její život naplňovala zbožnost i duchovnost. Zároveň se z ní stala silná, odvážná a samostatná žena, která dokázala vybudovat dva kláštery a řídit je s téměř manažerskými schopnostmi. Přitom se neustále vzdělávala, psala spisy a dopisovala si s vůdčími osobnostmi církevního i politického života své doby. Byla prorokyní a vizionářkou, psala o vztahu člověka a okolního světa, o přírodě obecně i konkrétně (o kamenech, zvířatech, léčivých bylinách). Sepsala také mnoho básní a textů k písním, jichž zkomponovala přes sedmdesát. Její hudební dílo je stále živé. Přes všechny fyzické i psychické strázně se dožila na svou dobu neobyčejně vysokého věku.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Academia

Alle Schonheit des Himmels

Tyet
22.09.2023 4 z 5

Životní příběh Hildegardy z Bingenu, abatyše, léčitelky, bylinářky, básnířky, vizionářky a světice, sepsala Charlotte Kernerová.
Ke svaté Hildegardě přicházely vize, vědomí, že je Bohem vyvolena, ji tíží a děsí, zpočátku bojuje v touze zůstat němou: "Ale já...přece pro pochybnost a zlou domněnku a pro různý význam lidských slov, tak dlouho, a to nikoliv z tvrdošíjnosti, nýbrž ve světle pokory psáti jsem se zpěčovala..." Nakonec podlehne a souhlasí. Píše, co slyší a vidí, tak, jak si přeje Bůh.

svatá Hildegarda z Bingenu, 1098-1179

Charlotte Kerner