Vlak - Cestování po kolejích, které utvářely dnešní svět

Vlak - Cestování po kolejích, které utvářely dnešní svět https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266373/bmid_vlak-cestovani-po-kolejich-ktere-ut-adR-266373.jpg 4 10 3

Pozoruhodný text se širokým záběrem, který se zabývá jedním z nejdůležitějších technologických vynálezů moderního světa. Autor spojuje osobní cestovatelské zkušenosti se zasvěceným výkladem o dějinách železnice i o jejího dopadu na společnost – a jeho text přináší spoustu zajímavých informací jak pro milovníky vlaků, tak pro zájemce o historii a vývoj společnosti. Zoellner líčí zrození první lokomotivy v anglickém Cornwallu i své cesty slavnými železnicemi od proslulé trati přes americký Západ, mrazivé Transsibiřské magistrály s její temnou minulostí a zastaralých, ale velkolepých indických železnic po futuristické, hypervýkonné maglevy, které se řítí přes USA rychlostí více než 300 mil v hodině. Ostřílený reportér spojuje pečlivý výzkum a vášnivý zájem o vlaky ve strhující líčení, v němž dokazuje, že i 200 let po svém vzniku jsou železnice stejně důležité jako dřív – ať už jde o snižování závislosti světa na ropě, nebo o šíření demokracie.... celý text

xmilek
04.01.2021 5 z 5

Rád jsem se projel vlakem po všech zemích, které autor popsal. Cesta ze Skotska přes Indii, Ameriku, Rusko, Čínu, Peru až do Španělska byla poučná. Líbily se mi odbočky do historie a zdůraznění, jak je vlak propojen téměř se vším.

Ptah25
05.03.2019 4 z 5

Zajímavé počtení pokud se zajímáte o cestování vlakem po světě. Kniha přináší postřehy z Indie, Transibiřské magistrály, Tibetské železnice, Chile a Venezuely, ale především z USA a Anglie. Což je v mých očích tak trochu nevýhoda, protože vše je zde srovnáváno s Amerikou a v každé části jsou v textu odbočky zpátky do Ameriky, na vrcholcích And nebo v sibiřské pustině, v rychlovaku do Barcelony atd...ačkoliv ne všude se takové srovnávání hodí. Prostě psáno rukou amerického žurnalisty. 3,5/5

David V
17.02.2018 4 z 5

Hezká knížka pro všechny příznivce železnice. Nejzajímavější část se týkala indické železnice. Hlavní ponaučení přitom bylo: nesrat na koleje.

železnice

Tom Zoellner