Vládca vlkov

Vládca vlkov https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55052/bmid_vladca-vlkov-kiW-55052.jpg 4 518 95

Takmer desať rokov bojoval vo vojnách, ktoré rozvrátili ríšu Avarov na rovinách medzi Dunajom a Tisou. Jazdil s družinami slovanských kniežat, bol žoldnierom Karola Veľkého, slúžil vo vojsku bulharského chána Kruma. Čierny Rogan. Chýrečný lukostrelec, nemilosrdný avarobijca. Každý vojvodca si prial mať ho po svojom boku. On však teraz na vlastnú päsť putuje do temných, duchmi a démonmi obývaných lesov za Hronom. Je na stope Krvavých psov, najukrutnejších avarských hrdlorezov. Vďaka stretnutiu s vedmou Mirenou a vládcom vlkov Černobohom však čoskoro zistí, že jeho osudom nie je iba pomsta za dávno mŕtvych blízkych. Aby zistil, aké sily driemu v jeho vnútri a aké poslanie zdedil po svojich neznámych predkoch, bude sa musieť vydať až do ríše Moreny, bohyne smrti. Epos, v ktorom na pozadí skutočných historických udalostí ožíva svet slovanských hrdinov, kniežat a čarodejníkov, ale aj mágie, vrtošivých bohov a krvilačných besov. „Černokňažník“, ktorým sa Červenák presadil na poli domácej fantasy a za ktorého získal Cenu Akadémie sci-fi, fantasy a hororu v kategórii „Najlepšia česká a slovenská kniha roku“, konečne vychádza v slovenčine, navyše v novej, upravenej podobe. Autor o knihe: Čo vôbec dodať? Všetci ho poznáte. V češtine už je dávno vypredaný. Teraz k vám však prichádza v „pôvodnom znení“ a o niečo luxusnejšej vnútornej i exteriérovej úprave (mala by hrať s Bohatierom). Text bude upravený podľa „súčasných štandardov“. No a samozrejme kniha dostane novú obálku Miša Ivana.... celý text

Ladys
27.02.2015 4 z 5

Tak tohle bylo maso!!!
Po knize o Bivojovi jsem trochu tušil, co mě čeká, ale takovej nářez tedy ne!
Kniha plná akce, magie, bojů, soubojů a uťatých hlav. Přímočarý, až jednoduchý příběh, ale plný nápadů a s parádní gradací. Už se těším na druhý díl.
A málem bych zapomněl. Četl jsem verzi z roku 2012 a nevím, o kolik je jiná, než starší verze

Palele
22.01.2015 4 z 5

Mám ráda podobné fantasy příběhy - kouzla a čáry, příšerné příšery a neohrožení bojovníci to je moje. A když se navíc jedná o démonického černokněžníka doprovázeného obrovským vlkem, tak pro mě za mě ať si Červenák párá Avary klidně na každé stránce. Já jsem si celou sérii fakt užila :)

Richie1
13.01.2015 2 z 5

Krev, střeva, mozky, usekané údy ... nějaká ta magie, erotika, vše okořeněné mírnou vulgaritou a namícháno do příběhu - je to hodně oddechová četba a divím se, že jsem zvládnul přečíst tři díly. Myslím, že tuhle sérii od Červenáka už víckrát nemusím :)

1972Sixo
30.12.2014 4 z 5

Taká Conanovka strihnutá Sapkowského Zaklínačom v stredoeurópskom historickom prostredí. Na Bathoryho ani na Steina s Batoričom to skrátka nemá, ale 3 hviezdičky sú málo a 4 už sú dúfam, že za lepšie pokračovania. Asi mám problém, že skôr ako do Rogana som sa pustil do červenákovych Bathoryho a Barbariča, tj. dielo z ktorého som bol (na Slovenské pomery) do slova ohúrený. Rogana takto radím k žánrovkam fantasy typu meč a mágia nie nepodobným pulpovej literatúre ľahšieho žánru americkej produkcie 30 - 40. rokov.

Covenant
13.12.2014 5 z 5

Jsem rád, že jsem knihu četl až po Bivojovi, protože ten, ač je výborný, proti Roganovi, je čajíček. Když jsem tuto knihu začal číst, vše naznačovalo, že jde o neoriginální příběh o pomstě, o boji dobra se zlem, atd. Obecně vzato to tak opravdu bylo, ale stylem to bylo napsáno tak poutavě a zkušeně, že jsem čtení jen nerad přerušoval. Soulasím s Jesuswlasacovo komentářem, ve většině případech, co napsal, ale i když akce bylo opravdu hodně, uvolnění, ač poskrovnu v knize bylo také. Vypíchnu hlavně tu část s Morenou. Ta byla opravdu vynikající. Co se týče magie moc ji nemusím. U Černokněžníka jsem s ní samozřejmě počítal a překvapilo mě, jak se tam skvěle hodila (nebyla tam násilně všroubována). Popis valícího se stáda na Rogana a vůbec rozdělení rovin skutečných a "snových", výborně zpřehledňují situaci. Také je dobře, že magie není zadarmo, i když to není nic objevného. Mám jedinou výtku, kterou zhodnotím až při dalším díle. Je to ta jeho neporazitelnost hned v prvním díle této serie. I když je to blbost vzpomněl jsem si na Matrix (film), kde Neo získá "božskou" moc, zamete se všema a film skončí. Prostě vývoj postavy, vyvrcholení a konec. Krása a v nejlepším přestat. A pak je tu osudový druhý díl, který je často o dost horší, protože musí toto překonávat a skoro nikdy se mu to nedaří. Naštěstí v knihách je to trochu jiné a tak jdu číst dál a jsem zvědav, jak se s tím Ďuro popere.

Bess.h
22.11.2014 4 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem i za cenu, že jsem nevnímala přednášky a četla si pod lavicí. Musela jsem. Konečně jsem objevila knížku, která není ve stylu 'zhnívání' a jako bonus je o naší mytologii. Černokněžník je moje první kniha od Červenáka, ale rozhodně nebude poslední.

evickakyticka
27.07.2014 4 z 5

Bavilo mě to. I když je to spíš čtení pro chlapy, já si v tom to svoje našla. Je to zase něco jiného než na co jsem zvyklá, ale tím líp. Je pořád co objevovat. Líbilo se mi spojení historických podkladů a také to, že autor je "náš". A docela mě překvapilo, jak historické postavy dokážou sprostě nadávat:) Jen jsem si myslela, že tam bude trochu víc popisů okolní přírody a trochu míň useknutých hlav, ale o.k., jdu na další díl.

Heidrekr
16.07.2014 4 z 5

Velice výborná kniha, dlouho jsem kolem ní chodil v obchodě až jsem si řekl že bych to mohl zkusit. Kniha mě velice překvapila a potěšila, místy se mi zdálo že čtu svět warcraftu zasazený do skutečné historie s vynikajícím nápadem zapojit bohy našich předků.

jesuswlasac
11.07.2014 3 z 5

Moja prvá kniha od Červenáka.
Som veľkým fanúšikom slovenskej a aj severeskej mytológie a aj preto som siahol po tejto knihe. Rovnako mám rád Sapkowskeho a celkovo fantasy literatúru a preto som sa na túto knihu ohromne tešil. Celkovo dielo bolo dobre (preto 3/5), ale ak by som to mal porovnávať s inými fantasy knihami tak jej toho dosť chýbalo a myslým že tam bolo aj dosť vecí naviac.
plusy : autor má výborný prehľad v mytológii a aj v slovanskej histórii, príbeh bol pútavý a nevadilo mi (ako mnohým iným čitateľom) množstvo krvy a odseknutých hláv, počas celej knihy aj ked celkovo krátkom časovom období sa stále niečo deje a kniha sa nedá odložiť, a tu už prichádzajú aj mínusy : dej bol síce pútavý ale občas mi chýbalo trochu uvoľnenia (v tomto je Sapkowski majstrom), rovnako bolo v deji príliš veľa mágie, čarov a kúziel a nadprirodzena celkovo. Rovnako si nemyslím že bolo vhodné hneď v úvodnej knihe spraviť z hlavného hrdinu nezničiteľného bojovníka (pre porovnanie opäť Sapkowskeho zaklínač ).

Celkový dojem zo slovenkého mladého autora je pre mňa ako čitateľa viac ako pozitívny, uvidím čo prinesú ďaľšie pokračovania.

AndreaD
27.05.2014 5 z 5

Pre mňa veľké prekvapenie. Moja prvotina od tohto fantastu. Autor ma svojím opisom postáv, znalosťou historických reálií priam nadchol. Postavy veľmi sympatické, podvedome cítite, že je v nich hlboko zakorenené aj dobro, ktoré pre krutý svet len sťažka odhaľujú; rovnako prostredie aj dejová línia. Juraj sa nevyhol staroslovenčine aj jej slovným skvostom ako: zgiaviť, rozďavené, prýštiť, skydnúť, zúpnel, zopäl, brýzgať, odkväcol, opáľal sa, žuchol, rozčesnúť...., ktoré dnešná amerikanyzmami presýtená mládež ťažko "schrúme". Kamoška Mirena, priateľ z Navu vĺčik, či samotný Rogan na "vandrovke" si v batôžku nesú svoju minulosť a vrhajú sa ozlomkrky do tajomnej budúcnosti opradenej dávnymi bohmi ako Morena, Perun, Parom a neváhajú pri tom znetvoriť pár besov či decapitovať bandu Krvavých psov.

WoodoX
07.09.2013 5 z 5

Majstrovské dielo; na pomery slovenskej literatúry niečo neskutočné a dychberúce.

WolfIssen
24.03.2013

Tato kniha navazuje na povídku "Z posvátné vody zrozená" , která byla uveřejněna v prvním čísle časopisu Pevnost v roce 2002.

Tanker
09.03.2013 3 z 5

Dobrý nápad využiť staroslovanskú "mytológiu" v modernej fantasy! Čakal som jednoduchú odpočinkovú literatúru a dostal som kopec dobre napísanej zábavy. Vyladený príbeh, jasné postavy, dynamický dej a k tomu gore popisy odseknutých hláv...

Jenny Tenshi
07.12.2012 3 z 5

Veľmi zaujímavý pohľad na históriu tak zabúdanej minulosti a mytológie Európy. Príbeh bol napínaví do konca vďaka skvelo rozčlenením kapitolám. Ak Vám nevadí krv a násilie tak smelo do toho 

dracula
14.10.2012 5 z 5

Vždy keď som sa mal rozhodnúť medzi scifi a fantasy, vyhrávalo scifi. Ak nerátam klasikov žánru ako Tolkien, Sapkowski alebo Pratchett, nemám toho príliš veľa načítaného. Juraj Červenák a slovenská fantasy preto bola pre mňa o to väčšou neznámou. Keď som sa však s týmto sympatickým autorom stretol na jednej besede, zaujalo ma, ako svoje diela prezentuje a ako priam srší nápadmi. Po Vládcovi vlkov som tak okamžite siahol a určite to nikdy neoľutujem. Knihu som zhltol za tri dni a ak by som nemusel chodiť do práce, trvalo by to ešte menej. Ide o skvelú knihu, ktorej pokračovanie beriem ako povinnosť. Priamočiara akcia, kopa sympatických hrdinov, naturalistické scény, mágia a čary, historické reálie, skrátka všetko, čo môže čitateľ od kvalitnej knihy čakať.