Villette - komplet 3 knihy (Nemilovaná, Obdivovaná, Zbožňovaná)

Villette - komplet 3 knihy (Nemilovaná, Obdivovaná, Zbožňovaná) https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136845/villette-komplet-3-knihy-nemilovana-obdivovana-zboznovana-136845.jpg 4 10 1

miriama
31.05.2013 4 z 5

Další z knih inspirovaných autorčinými zážitky z dob studií v Bruselu, kde později působila i jako učitelka angličtiny. Autorka nás seznamuje s životem v penzonátu ve městě Villette, s jeho majitelkou, jejím bratrancem panem Paulem, který zde rovněž vyučuje,
i s některými studenkami. Hrdinka je opět mladá, osiřelá dívka, která si postupně vybuduje své postavení v životě a pozná i lásku od muže, kterého dříve považovala skoro za nepřítele. Tím je právě bratranec majitelky. Nakonec se s jeho pomocí osamostatní a zařídí si vlastní malou soukromou školu. Kniha má otevřený konec, kde se nedozvíme, zda její vyvolený přežil lodní neštěstí nebo ne.
Narozdíl od J. Eyrové nemá kniha takový spád a působí poněkud rozvlekle. Autorka prý měla po jeho vydání problémy, neboť profesor z pensionu v Bruselu, který byl ženatý a kterého platonicky milovala, se poznal v postavě p. Paula.

Charlotte Brontë
britská, 1816 - 1855