Vesnice „kanibalů“

Vesnice „kanibalů“ https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78349/bmid_vesnice-kanibalu-buE-78349.jpg 4 14 14

V srpnu 1870, ve vesničce Hautefaye, v kraji Dordogne byl během dvou hodin odsouzen jistý mladý šlechtic a pak zaživa upálen za přítomnosti několika set osob, které jej obviňovali, že vykřikoval: „Ať žije republika!“ Účastníci těchto událostí se později holedbali tím, že si dali „pečínku z Prušáka“. Zanedlouho poté, v roce 1871, tuto událost republikánský novinář Charles Ponsac označil za nejhorší zločin v dějinách kriminalistiky a přisoudil mu politický charakter. Známý francouzský historik Alain Corbin v mistrovsky vyprávěné studii postupuje jako skutečný vyšetřovatel tohoto záhadného a podivného masakru. Nastiňuje politické klima roku 1870 a ukazuje, jak příval zpráv i polopravdivých fám o válečných neúspěších Francie v jejím konfliktu s Pruskem, naivita politické reprezentace, touha po návratu starého režimu i prožitá strádání dovedly venkovské obyvatelstvo k tomu, že se uchýlilo k takovým projevům nepochopitelné a nevýslovné krutosti.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Le Village des « cannibales » , 1986

MarcelPaška
29.07.2018 5 z 5

Výborná mikrohistorická sonda do myšlení francouzských venkovanů v 19. století, které bylo velice násilnické.

Ronnie68
15.11.2017 5 z 5

Kniha se mi četla úžasně rychle a nebylo to jen tím, že je útlá. Měla příběh založený na historii, který byl dokreslen právě historickými událostmi a jak tenkrát vesnické obyvatelstvo smýšlelo a bylo snadno ovladatelné - přes názory. Bylo tam popsána poprava aristokrata z dané vesnice, na kterého svedli všechny možné zločiny a ještě si mysleli, že je císař odmění .... bylo to zajímavé počtení ...

oolinkaa
29.05.2014 4 z 5

malinko těžší počtení o francouzské vesničce. Doporučuji pro ty, kdo se zajímá o historii či o Francii nějak více do hloubky. Je to celkem těžké čtení, občas jsem sama musela nějaké pasáže číst vícekrát, abych pochopila. Ale jinak doporučuji ke čtení

Rocker007
14.04.2014 5 z 5

Kniha patří do stále populárnější historické řady od vydavatelství Argo. Zatímco se většina knih z této řady věnuje období středověku nebo raného novověku, je Vesnice ,,kanibalů" jednou z vlaštovek věnujících se pozdnímu novověku, 19. století.
Francouzský historik Alain Corbin podává zajímavý výklad regionální historie v kraji Dordogne v období různých revolucí. Nebyl to jen srpen 1870, ale celá řada lidových povstání od 30. let. Do dnes žijí ve vesnici potomci lidí, jenž upálili ,,prušáka" za křiku ,,ať žije republika". A tím je právě kniha výrazná od ostatních - popisuje v pohledu dějin nedávnou historii s určitým středověkým nádechem tajemna a téměř nadpřirozena. K tomu všemu připočítejme francouzskou školu a máme zde historické dílo moderních rozměrů s přijatelným stránkovým rozsahem.
K pochopení popisované situace je nutná alespoň elementární znalost francouzských dějin. Ty jsou v knize lehce naznačeny, přesto je lepší si k tématu předem něco zjistit.

19. století Francie venkov

Alain Corbin