Vepřo knedlo zlo aneb Uršulinovi dnové

Vepřo knedlo zlo aneb Uršulinovi dnové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11509/vepro-knedlo-zlo-aneb-ursulinovi-dnove-11509.jpg 4 4 4

Dva roky po prvotině Obejmi démona!, jež měla velmi příznivou odezvu, přichází autor se svojí básnickou druhotinou. Jedním z jejích explicitních rozměrů je rozměr takříkajíc cestovní. Přetržité autorovy cesty, všelijak se klikatící z tepla maloměřického domicilu přes Bílovice, Černovice, Dačice, Kostelní a Prostřední Vydří, Obřany, Slaviboř, Tomkovo náměstí a kolem Tyršova parku zase zpátky, vytvářejí současně pendant, parabolu, podhoubí i trampolínu dějů ryze niterných, srdečných, vepřových, rajských.... celý text

matej.kulistak
07.05.2024 5 z 5

Obsah se podobá titulu, jsou to takové uštěpačné popěvky, rýmovačky, které si z kvality rýmu (nebo čehokoli jiného) programově nedělají hlavu. Rozhodně ale nenechají člověka lhostejného. Tím jsou mi milejší, než efemérní básně bez rozklíčovatelného smyslu (dnes daleko častější nešvar). Básně jsou přímé, své významy neschovávají a většinou obstojí i bez kontextu sbírky.
Někdy to působí prostě jako vulgarity, vzápětí se ale vynoří nějaký slovní/myšlenkový obrat/zvrat, který přinutí vzít vše ostatní na milost (např. prostoduchý a otřepaný obraz svaté stolice jakožto záchodu se ve druhé strofě zvrátí v úvahu nad existencí Boha, aby se ve 3. lakonicky uzavřel: Jeden by se / posral z toho / nad čím druhý jásá / podle vzoru spása.). A pak ty skvělé pointy (např. milenci na molu; cesta do Sudoměře; žeton; kdo má pravdu etc.). V první knize mi vadily archaismy, zdály se mi šroubované. Tady ale krásně ladí k trubadúrsky subverzivní notě.