Velké okamžiky ledního hokeje 2.

Velké okamžiky ledního hokeje 2. https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122466/velke-okamziky-ledniho-hokeje-2-122466.jpg 4 6 6

Za první olympiádu byl na kongresu MOV v Praze 27. května 1921 dodatečně prohlášen Týden zimních sportů z roku 1924 v Chamonix. Tehdy tam kralovali Kanaďané reprezentovaní celkem Toronto Granites. Soupeřům nadělovali dvojciferné příděly, Československo s nimi prohrálo 0:30. Lední hokej se ovšem jako ukázkový sport dostal už do programu letní olympiády o čtyři roky dřív v Antverpách, kde Československo získalo bronz. Stačil k tomu jediný gól, který dal Švédům ve vzájemném zápase Josef Šroubek. Český prapor na turnajích pod olympijskými kruhy vlál často hodně vysoko a po zisku stříbra ve Svatém Mořici 1948, Grenoblu 1968, Innsbrucku 1976 a Sarajevu 1984 jsme se přece jen dočkali nejcennější medaile. Celá země fascinovaně sledovala, jak reprezentanti v dalekém Japonsku vkládají cihly do zlaté zdi největšího triumfu v českých hokejových dějinách - vítězství na olympiádě v Naganu 1998. O to cennějším, že na ni poprvé startovali všichni nejlepší hráči světa. Jediný gól ve čtvrtfinále od Rusů vyřadil jinak dobře hrající český tým v Salt Lake City 2002, Turín 2006 se zase stal důstojného rozloučení již zralé generace Haška, Jágra, Langa a spol.... celý text

Jack93
20.08.2015 5 z 5

Tato rozsáhlá publikace se věnuje hokejovým turnajům pod pěti kruhy od roku 1920 (v Antverpách byl hokej součástí letních her) až po Turín 2006. Navazuje na první díl, který podrobně popisoval Kanadské a Světové poháry neboli souboje zámoří proti Evropě.

Pro hokejové fanoušky a fanynky je naprostá povinnost mít tuto "olympijskou hokejovou bibli" v knihovničce. Je to hodně záživná kniha doplněná o desítky parádních fotek. Díky ní získáte velmi dobrý přehled o historii olympijského hokeje.

Na druhé straně mi v ní chybělo, že se autor vůbec nezabýval ostatními sportovci. Samozřejmě, tahle knížka je o hokeji, ale rozhodně mohl zmínit i výsledky ostatních českých, resp. českoslovenkých sportovců a také něco ze zákulisí, např. co předcházelo volbě daného města/země anebo jakými jinými sportovními výkony se konkrétní hry zapsaly do historie OH.

sport olympijské hry lední hokej

Pavel Bárta
česká, 1963
1992  80%Cesty za snem
2008  86%Hokejový agent vypovídá
2005  97%Velké okamžiky ledního hokeje
1999  87%Město naděje
2007  83%Velké okamžiky ledního hokeje 2.